KÜLM SÕDA: Värske raamatu väitel ei andestanud Elizabeth II prints Charlesi naisele Camillale aastakümneid, et too tema poja ja printsess Diana abielu lõhki ajas. Foto: Reuters/Scanpix
Triin Tael 21. märts 2018 00:01
Ilma prints Charlesi loata ilmunud värske kõmuline elulooraamat „Mässav prints“ paiskab lugejate ette vürtsikaid saladusi Briti kuningakojast. Autor Tom Boweri andmeil on eakas troonipärija pidanud võitlema nii oma ema Elizabeth II sügava sallimatusega tema väljavalitu Camilla suhtes kui ka omaenda vastakate tunnetega poeg Williami abielu asjus.

Kõmuleht Daily Mail on avaldanud teosest „Rebel Prince: The Power, Passion and Defiance of Prince Charles“ (“Mässav prints: prints Charlesi võim, kirg ja trots“) katkeid, mis kinnitavad, et prints Williami ämm ja äi Carole ja Michael Middleton ajasid Charlesi meeleheitele. Boweri väitel tundis Charles, et Middletonid on võimu enda kätte haaranud ja ta jääb nende varju. Prints Charlesi olevat haavanud, et William ja tema kaasa Kate Middleton otsustasid jõulupühad veeta naise vanemate juures, mitte kuningliku pere rüpes. Troonipärija olevat väga raskelt üle elanud, et ta ei saa lapselaste, prints George'i (4) ja printsess Charlotte'iga (2) kohtuda. 

Veel haavas Charlesi, et tema vanem poeg rajas kodu Norfolki – isa residentsist paljude kilomeetrite kaugusele. William soovis vaid rahulikku elu ja privaatsust, kuid Charles tundis, et poeg tõrjub teda. Troonipärija meelehärm ei jäänud märkamatuks ka õukondlastele, kellest nii mõnigi otsustas seltskondlikel üritustel Carole Middletoni ignoreerida – ikka selleks, et troonipärija Charles ei tunneks end unarusse jäetuna. Seepeale aga läks prints William marru ning kurtis olukorda kuningannast vanaemale. Elizabeth II kutsus Carole Middletoni Balmorali lossi ja lasi teleoperaatoril nende ühist ringkäiku filmida – et pojapoja ämm end tõrjutuna ei tunneks.

Ent Elizabeth II pole raamatu väitel samuti ignoreerimispatust puhas. Nimelt kasutas kuninganna samasugust tehnikat Charlesi kallima Camilla Parker-Bowlesi puhul. Troonipärija ja tema praeguse abikaasa armulugu ulatub aastakümnete taha – nad olid paar juba enne Charlesi naitumist Diana Spenceriga. Kui Charlesi ja Diana abiellu mõrad tekkisid, soojendas troonipärija suhted vana pruudiga üles. Pärast Diana surma 1997. aastal võinuks prints südamedaamiga avalikult läbi käima hakata, kuid monarh oli sellele raevukalt vastu ega kutsunud Camillat aastaid ühelegi õukonnaüritusele. Kui Charles emaga selle küsimuse üles võttis, olevat Elizabeth II raevutsenud: ta ei andesta Camillale, et too tema abielumehest poega rahule ei jätnud. Kui Charles 2005. aasta kevadel viimaks Camillaga abiellus, polevat kuninganna värske miniaga sõnagi rääkinud.