Inimesed

Pimedate raamatukogu teabejuht Priit Kasepalu näitab, kuidas pimedad arvutiga töötavad

ÕL VIDEO | „Kuidas teha pimedana sündinud inimesele selgeks, mis on pilv või millised on värvid?“ 

Henry Linnard, 21. märts 2018, 00:01
Priit KasepaluFoto: Teet Malsroos

Pimedate raamatukogu teabejuht Priit Kasepalu lülitab sisse pimedatele mõeldud plaadimängija. Karbilt, kust Priit plaadi võttis, loeb ta punktkirjalt soravalt ette: „Indrek Hargla. „Merivälja”. Loeb Andres Ots. 23 tundi 48 minutit.” Priit ei tee seda aeglasemalt, kui nägija tavateksti loeks. „Eks ta ole mul tegelikult suuresti meeles ja see on lihtne tekst. Tegelikult kipub punktkirjas lugemine ikkagi aeglasem olema,” tunnistab Priit.

Plaadimängija kasutamise teeb pimedale hõlpsaks mitu asja. Selle nupud on reljeefsed ja katsumise järgi eristatavad ning plaadimängija jätab plaadi väljavõtmise peale sekundi pealt meelde, kus lugemine pooleli jäi. Igaüks sellist vidinat endale ei saa. Selle ostmiseks peab silmaarstilt tõendi saama. „Kui te aga mulle otsa vaatate ja mõtlete, kas mul on seda vaja...” küsib Priit retooriliselt. See on küll veidi totter, et inimene, kes on silmanähtavalt pime, peab plaadimängija ostuks mitu kuud silmaarsti järjekorras ootama.

Pimedana sündinud Priit sai aastasena operatsiooni järel nägijaks. Tema silmadelt eemaldati kaasasündinud kae. Kuni 39aastaseni ta veel nägi, aga seejärel hakkas silmanägemine halvenema ja alates 1996 on Priit olnud täielikult pime. Sellele vaatamata teenib ta igapäevast leiba Eesti pimedate raamatukogus teabejuhina ja on ühiskondlikus korras ka Eesti Pimedate Liidu aseesimees. „See on hea, et üks töö toetab teist ja vastupidi,” leiab ta.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

3. oktoober 2018, 12:14
JAKOB ROSIN HELIRAAMATUTEST: diktorite hääled said headeks sõpradeks, keda maki kaudu külla kutsuda
13. jaanuar 2018, 00:01
Kas pimedad näevad und?
23. detsember 2017, 00:01
Tume tulevik: 13 nägemispuudega inimest kaotab uuest aastast töö
8. detsember 2017, 21:28
VIDEO | Vaata, kuidas liigub pime inimene koos juhtkoeraga Tallinna tänavatel

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee