Jane GoodallFoto: Hugo van Lawick
Televeeb 15. märts 2018 13:28
Laupäeval linastub National Geographic kanalil dokumentaalfilm „Jane“, mis räägib tuntud šimpansite uurijast Jane Goodall’ist ning põhineb enam kui 50 aasta tagustel ennenägematutel kaadritel, mis avastati hiljuti National Geographicu arhiivist.

Jane Goodall oli algaja teadlane, kes sai kuulsaks tänu šimpansite uurimise käigus tehtud murrangulistele avastustele. Hiljuti välja ilmunud kaadrid heidavad valgust tema loo tagamaadele, tehtud kompromissidele ning isiklikele suhetele loomade ja kaameramehega. Filmi selgrooks on üle 100 tunni materjali 16 mm lindilt, mille jäädvustas operaator Hugo van Lawick naise esimesel ekspeditsioonil Tansaanias.

Väike osa mainitud kaadritest jõudis 1965. aasta filmi - ülejäänud videomaterjal, mida ei kasutanud, pandi hoiule ning unustati ajapikku ära. Kogu see hinnaline materjal annab intiimse pildi Jane’ist pöördelisel ajal – kui noor naine sai võimaluse elada oma unistuste elu ning tegi avastuse, mis lükkas ümber pikaaegsed arusaamad inimesele lähimast seni elus loomaliigist.

Filmi režissööri Brett Morgen’i sõnul koosnes 140 tunni pikkune ülesvõte eraldiseisvatest klippidest. „Me pidime filmi tootmise kuueks kuuks peatama, et siduda kogu materjal terviklikuks looks. Videotel puudus heli ning kogu materjal oli ilma igasuguse täpsustava informatsioonita,“ sõnas Morgen.

Dokumentaalfilmi „Jane“ režissööriks on tunnustatud dokfilmirežissöör Brett Morgen. Filmimuusika on kirjutanud legendaarne helilooja Philip Glass.

„Jane“ linastub National Geographic kanalil 17. märtsil kell 22.00