Inimesed

GALERII ja VIDEO | Kadrioru kunstimuuseumis saab näha Aivazovski 132 aastat avalikkuse eest varjul olnud maali  (4)

Ohtuleht.ee, 9. märts 2018, 18:58
Vene kuulsaima marinisti Ivan Aivazovski näitus Kadrioru kunstimuuseumis tutvustab tuntud ja tundmatuid külgi kunstniku loomingust.

Näitusel „Aivazovski. Ideaali otsinguil“ saab 39 teose hulgas näha Eesti Kunstimuuseumi kogusse kuuluvat maali „Vaade Vesuuvile päev enne vulkaanipurset“, mida ei ole avalikkusele pärast 1886. aastat eksponeeritud.

Maal oli halvas seisukorras ja vajas konserveerimist, mille pikaajaline protsess on nüüd lõpule jõudnud.

Ekspositsiooni tuumiku moodustavad Ivan Aivazovski tuntud maalid ja joonistused Riiklikust Vene Muuseumist Peterburis. Näitusel on võimalik jälgida Aivazovski kõiki loomingu perioode ja meremaali tüüpe – tormist merd ja tuulevaikust, õhetavaid päikeseloojanguid ja väreleva kuuvalgusega öömaastikke, Krimmi ja Itaalia, Odessa ja Konstantinoopoli vaateid.

Lisaks Riiklikule Vene Muuseumile ja Eesti Kunstimuuseumile on näitusel teoseid Narva Muuseumist, Tartu Kunstimuuseumist, erakogudest ja Läti Rahvuslikust Kunstimuuseumist – nende hulgas teos, mille kunstnik kinkis Riia muuseumile pärast Riias 1886. aastal toimunud näitust.

Ivan Aivazovski on üks kuulsamaid Vene kunsti esindajaid, kelle meremaalid on võlunud publikut läbi aegade alates tema eluajast tänapäevani, mida näitasid ka eelmisel aastal toimunud Aivazovski 200-sünniaastapäevale pühendatud suurnäitused Venemaal ja Armeenias.

Näitus on osa Kadrioru 300. aastapäeva tähistavast programmist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee