Inimesed

Palju õnne, Daniel Craig! Blond Bond saab täna 50aastaseks 

Ohtuleht.ee, 2. märts 2018 10:25
Daniel Craig 2015. aastal Pariisis "Spectre'i" esilinastusel. Foto: Reuters/Scanpix
Täna täitub 50 eluaastat Daniel Craigil, keda algul peeti James Bondi rolli täiesti kõlbmatuks, kuid kes on end tõestanud kõigi aegade ühe edukama agent 007-na.

Tulevane superstaar sündis 2. märtsil 1968 Inglismaal Chesteris. Tema ema oli kunstiõpetaja ja isale kuulus mitu Ring o' Bellsi nimelist kõrtsi. Daniel Craigil on kaugeid veresidemeid prantsuse hugenottidega, aga ka uelslastega. Tema teine eesnimi Wroughton on kummardus vanavanavanaemale Grace Matilda Wroughtonile.

Kui vanemad lahutasid, kolisid Craig ja temast kolm aastat vanem õde koos emaga Liverpooli. Kuueaastaselt koolinäidendites mängima hakanud poiss võeti 16aastaselt vastu National Youth Theatre'isse, jättis kooli pooleli ja kolis Londonisse, kus teenis leivaraha restoranides.

Kukkunud mitme teatrikooli katsetel läbi, võeti Craig viimaks vastu Guildhalli muusika- ja draamakooli, mille ta lõpetas 1991. 

Esimese filmirolli tegi Daniel 1992. aastal draamas "The Power of One". Järgnes Joe roll Royal National Theatre'i suurlavastuses "Inglid Ameerikas". 

Samal teemal

Sai tuntuks iiri mafiooso rolliga

Laiemalt tuntuks sai Craig seoses Sam Mendese filmiga "Teekond hukatusse" (2002), kus ta kehastas iiri maffiabossi (Paul Newman) poega. Järgmisel aastal mängis ta filmis "Sylvia" poetess Sylvia Plathi (Gwyneth Paltrow) abikaasat Ted Hughesi. Samal aastal esilinastus poleemiline "Ema", kus Craigil oli seksisuhe endast märksa vanema naisega (Anne Reid). 

Hoo sisse saanud filmikarjäär kulmineerus 2005. aastal pakkumisega kehastada James Bondi. Esimeseks blondiks Bondiks tituleeritud Craig oli algul spioonisaaga fännidele vastumeelt - talle heideti ette kalki välimust ja lühikest kasvu (178 cm), mis ei vastanud senisele tüpaažile.

Ent Daniel seadis sihiks tuua ikoonilisse rolli sügavust - ning novembris 2006 esilinastunud "Casino Royale" tõestas Bondi-produtsentide õiget valikut. Sellest sai kõigi aegade edukaim Bondi-film, mille pöörase kassa (ligi 595 miljonit dollarit) kummutas alles "Skyfall". Naisvaatajate vere pani vemmeldama stseen, kus ujumispükstes ja supertrimmis Craig veest tilkudes merest väljus - viide Bondi-beib Ursula Andressi kuulsale bikiinistseenile. 

Nüüdseks on Daniel Craig kehastanud agent 007-t neljas edukas filmis, millest viimane, "Spectre", esilinastus 2015. aasta lõpus. Kuigi näitleja kinnitas, et bondindusega on nüüd lõpp, nõustus ta viimaks mängima ka uues, juba 25. Bondi-filmis, mis jõuab vaatajateni järgmise aasta novembris. Käivad jutud, et Craigil on sõlmitud leping veel ühele filmile. 

Samal teemal

16.02.2018
TRAAGILINE ÕNNETUS: auto lömastas Bondi-filmi lavastaja mõlemad jalad
20.01.2018
MIS JUHTUS? Daniel Craig nägi BAFTA-l väga vana ja väsinud välja
01.01.2018
Teaduslik uurimus: Daniel Craig on inetuim Bond!
05.08.2017
OHOH! James Bond läheb järgmises filmis naisele?