Rahvariideid ja rahvuslikke mustreid oli eelnevate aastatega võrreldes üllatavalt vähe, leiab stilist Merit BoeijkensFoto: Tiina Kõrtsini
Inimesed
26. veebruar 2018, 00:01

KLEIDIPARAAD: maitsekas, kuid liiga palju turvalist sinimustvalget (1)

„Ilmselgelt kannab enamik külalisi presidendiballil sinimustvalgeid värve. Selles pole muidugi midagi halba, aga kuna ma alati ergutan inimesi isikupärasusele, siis pigem ootan neid, kes on natuke rohkem vaeva näinud ja üritanud midagi teistsugust välja mõelda,“ sõnab moedisainer Tim Bluz, et laupäevasel vastuvõtul oli trikoloori värvidest loobumine juba iseenesest tähelepanuväärne saavutus.

Eesti 100. aastapäeva vastuvõtu kostüüme kommenteerisid disainerid Kätlin Kikkas ja Tim Bluz, moefotograaf Anette Konksi, stilist Merit Boeijkens ja Õhtulehe moetoimetaja Eiris Teeveere. Nad leiavad, et presidendiballi külalised olid pigem stiilsed ja pilt on aastatega paremaks muutunud.

„Maitselageda valikuga üllatab vaid mõni – kui üldse,” nendib Eiris, et praegu jääb puudu pigem julgusest. „Isegi kui must ja sinine on meie rahvusvärvid, siis liiga palju on vastuvõttudel, ja ka sel korral,  tumedaid, mittemidagiütlevaid kleidivalikuid. Või siis üritati matuserongkäiguga hoopis näidata solidaarsust Hollywoodis laineid lööva #metoo ahistamisvastase kampaaniaga?” viskab ta õhku küsimuse.

Rahvariideid ja rahvuslikke mustreid oli eelnevate aastatega võrreldes üllatavalt vähe, leiab stilist Merit Boeijkens Foto: Tiina Kõrtsini

Samas leiab stilist Merit Boeijkens, et seekord jäi presidendi vastuvõtul tavapärasest rohkem silma mustreid ja erksaid värve. Rahvariideid ja rahvuslikke mustreid oli eelnevate aastatega võrreldes üllatavalt vähe.

„Ma arvasin vahepeal, et inimesed on muutunud ettevaatlikuks, aga näeb väga erinevaid kostüüme. Kui kuulata kõiki nõuandeid, siis tekib oht, et muututakse väga sarnaseks, kuid seda pole juhtunud,“ kiidab Merit. „Aastate jooksul on pilt paremaks läinud. Võib-olla võiks rohkem mõelda ühtse terviku loomisele.“

„Naiste puhul hakkasid silma A-lõikelised maani kleidid, mida oli pea igas toonis,“ ütleb Kätlin Kikkas. Foto: Kalev Lilleorg

Moekunstnik Kätlin Kikkase hinnangul oli Eesti 100. sünnipäeva puhul presidendi külaliste rõivavalikus küll tunda patriotismi, kuid vajaka ei jäänud erksatest värvidestki. „Naiste puhul hakkasid silma A-lõikelised maani kleidid, mida oli pea igas toonis,“ toob ta välja.

Praktiline eestlane tahab kleiti tulevikuski kanda

„Tundub, et eestlane mõtleb liiga palju sellele, et sama kleidiga saaks käia veel sajal üritusel. Eestlane kardab silma paista ja vaid ühe õhtu glamuurselt särada,” arvab Eiris. „Selle koha pealt on näiteks soomlased meist kõvasti ees, sest nende presidendi vastuvõtul on võtmesõnaks just glamuur ning hirm liigse kulla, karra või konservatiivsemate kaaskodanike hukkamõistu ees on hoopis väiksem.”

"Tore näha, et enamik külalisi võtab üritust tõsiselt ja mõtleb oma välimuse üksikasjalikult läbi," märgib Tim Bluz. Foto: Erakogu

Ka Tim Bluz nendib, et mõni külaline ei hoomanud, et presidendi vastuvõtt on kõrgtasemel sündmus, mille pealt koonerdada ei tasu. „Tore näha, et enamik külalisi võtab üritust tõsiselt ja mõtleb oma välimuse üksikasjalikult läbi. Samal ajal riietuvad paljud, nagu oskavad – kahjuks see ei toimi, sest tegelikult nad ei oska. Presidendi vastuvõtt ei ole üritus, mille pealt säästa,“ lausub ta.