Imre Arakas (kiilalas) ja Enriko Kasemaa 2011. aastal kohtusFoto: Liis Treimann / Postimees
Eesti Ekspress 7. veebruar 2018 19:09
Iirimaal kohtuistungeid ootava mõrva plaanimises süüdistatava Imre Araka kohalikuks tõlgiks on värvika minevikuga eestlanna Kristel Meier.

Naine püüdis koos kaaslastega kuus aastat tagasi Iirimaalt Eestisse kokaiini smugeldada, jäi aga vahele ning mõisteti vangi.

"Kusagil umbes kuus aastat tagasi oli temast lugu Eesti Ekspressis. Vedas kellegi neegri tagumikus kokaiini Iirimaalt Eestisse ja jäi vahele. Nüüd aga tagasi tõlkimas Iiri politseis," kirjeldab oma tõlki Eesti Ekspressile antud intervjuus Imre Arakas.

Refereeritud artikli täisteksti loe Eesti Ekspressis.

Iiri politsei vahistas Dublini eeslinnas allilmas tuntud Imre Araka möödunud aasta aprilli alguses, kuna ta plaanis kahtlustuste kohaselt palgamõrva.

Imre Arakas peeti kinni koos kahe kahtlusalusega – 58aastase mehega ja kolmekümnendates eluaastates Dublinist pärit mehega.

The Irish Times kirjutas toona võimalusest, et Arakas tuli Iirimaale selleks, et sooritada Kinahani jõugu jaoks palgamõrv. Seda teooriat toetas väide, et kõigil kolmel mehel olla olnud nimekiri Kinahani jõugu rivaali perekond Hutchi liikmetest. Seniste arveteklaarimiste käigus on tapetud üks Kinahani klanni liige, kuid perekond Hutch on kaotanud lausa üksteist inimest. Väljaanne Independent väitis, et Arakal olid lisaks Hutchi perekonna nimekirjale kaasas nende liikumisteed, ja ka mitu eri maskeeringut. Leht kirjutas, et eestlane on oma kuritegude poolest välismaal tuntud ja kannab brutaalset hüüdnime - Butcher (lihunik). Arvatavalt saabus Arakas riiki hiljuti ning pole seotud varasemate Kinahanide ning Hutchide vaheliste veriste arveteklaarimistega.

Väidetavate allilmasidemetega kinnisvaraärimees Imre Arakas (pildil all paremas nurgas)  Foto: TIIT BLAAT (EESTI EKSPRESS))

2011. aastal kirjutas Õhtuleht, et Arakas sai Eestis laiemalt kuulsaks 1979. aastal, kui ta põgenes Toompeal tollase Kalinini rajooni rahvakohtu istungilt. Mees hüppas põgenedes alla Toompea vaateplatvormilt ja jätkas pärast kuuemeetrist kukkumist jooksmist. Samal aastal ilmus ka Õhtulehe artikkel sellest, kuidas kohtuotsust kuulama läinud Imre Arakas väidetavalt lõi kohtumaja ukse juures jalaga teda pildistanud fotograafi. Arakas eitas löömist.

Arakas oli toona kohtu all, kui teda ja kaaslasi süüdistati katses lavastada ärimees Nikolai Reisman süüdi ärimees Toomas Tamme tapmise tellimises. Harju maakohus mõistis Araka 2011. aasta lõpus süüdi valeütluse andmisele kallutamises, kunstlike tõendite loomises ja tulirelva ebaseaduslikus käitlemises. Teda karistati ühe aasta ja kahe kuu pikkuse tingimisi vangistusega. Teadaolevalt elas Arakas pikalt Hispaanias Marbellas, kuhu ta kolis aastal 1997 pärast seda, kui teda Tallinnas kodumaja juures tulistati.