Inimesed

Soome muuseumilt nõutakse ahistava Väinämöisega maali eemaldamist (31)

Triin Tael, 7. veebruar 2018 00:01
AHISTAV VANAÄTT: Soome kunstnik Akseli Gallen-Kallela (1865–1931) maalis triptühhi „Kalevala“ loost, kus Väinämöisele lauluvõistlusel alla jäänud Joukahainen lubab oma õe Aino vanamehele naiseks anda. Noor neiu otsustab end pigem uputada.Foto: Commons.Wikimedia.Org
Septembris vallandunud seksuaalse ahistamise vastane kampaania „Me Too“ kinnitab kanda ka kunstimaailmas. Nii eemaldati näiteks Manchesteri galeriist alasti vetevaimudega maal. Maineka Helsingi kunstimuuseumi Ateneum juht tunnistab, et temalt on nõutud Akseli Gallen-Kallela „Kalevala“-teemalise maali „Aino-taru“ kõrvaldamist, sest vana Väinämöinen ahistab seal paljast piigat. 

Susanna Pettersson kinnitab oma blogipostituses toetust „Me Too“ kampaaniale, kuid tema sõnul ei tohiks selle käigus tõstatunud küsimusi laiendada vanadele kunstiteostele. Need peegeldavad ilmekalt oma sünnihetke. Ateneumi juhi ütlust mööda on muuseumilt aastate jooksul mitukorduvalt nõutud, kas Akseli Gallen-Kallela kuulus „Aino-taru“ (1891) on ikka eetiline. Kas neil pole häbi eksponeerida teost, kus „Kalevala“ peategelane, vana Väinämöinen alasti neiule jõhkralt ligi tikub?

Helsingin Sanomat märgib, et hiljuti eemaldati Suurbritannias Manchesteri Kunstigaleriis John William Waterhouse'i maal „Hylas ja nümfid“ (1896). Nimelt tembeldati Kreeka mütoloogia teemaline taies poolpornograafiliseks ning galerii tahtis teada, kuidas sellesse suhtutakse. Linnavolikogu survel (galerii kuulub linnale) seati kunstiteos nädala pärast siiski jälle üles.

NAISED KUI OBJEKTID? Manchesteri galerii eemaldas Waterhouse'i maali, uurimaks, kuidas rahvas selle naisekujutusse suhtub.  Foto: Commons.Wikimedia.Org

New Yorgis aga koguti allkirju petitsioonile, millega nõuti, et Metropolitani kunstimuuseum eemaldaks maali „Unelev Thérese“ või vähemalt varustaks selle hoiatusega. Nimelt kujutab prantsuse kunstniku Balthusi teos aastast 1938 11aastast naabritüdrukut, kes on kinnisilmi mõttesse vajunud, nii et jalad on veidi harkis ja seelik üles kerkinud. Petitsiooni algataja Mia Merrill pidas last nilbe piilumise objektiks. Kiri kogus paari nädalaga üle 11 000 allkirja, kuid kriitikud nimetasid seda Huffington Posti teatel nõiajahiks ning muuseum keeldus maali ära võtmast.

PIILURITE SILMARÕÕM: Näide prantsuse kunstniku Balthusi lolitalikest portreedest.  Foto: REUTERS/SCANPIX

Samal teemal

06.01.2018
Soome rahvusgalerii juhataja: meie ühtki maali ahistamise kujutamise pärast maha ei võta