Mart NormetFoto: Alar Truu
Üritused
2. veebruar 2018, 16:40

Mart Normet „Eesti lauluga“ lõpparve tegemisest: tuleb ära minna enne, kui pidurdama hakkad (8)

„Ei tasu jääda piduriks. Tuleb ära tabada moment, kus oled seda tehes veel tipus ning minna ära enne, kui hakkad pidurdama,“ põhjendab „Eesti laulu“ peaprodutsent Mart Normet, miks ta on otsustanud pärast kümmet aastat võistluse juures töötamist sellega lõpparve teha. Vähemalt mõneks ajaks.

Mart ütleb, et mida professionaalsemaks inimene mingis ametis muutub, seda rohkem ta teab, mis on õige ja mis vale. „Kui tuleb uusi ideid, eriti väga uusi, tunduvad nad sageli valed. Sa oled juba proovinud ja aru saanud, mis töötab ja mis mitte. Siis võibki juhtuda, et hakkad headele asjadele „ei“ ütlema.“ Normet ütleb, et püüab vältida seda, et temast saaks vana kolhoosiesimees, kes häid asju ära ei tunne. „Ma ei taha saada selliseks, kes põrutab rusikaga lauale ja on ilmatuma tark. Ma tahan ikka loll ka olla. Kui tunnen, et mul on liiga palju õigeid vastuseid, tahaksin nimelt teha vahepeal midagi muud,“ ütleb ta. Nii astubki ta vahepeal rattalt maha, vaatab kogu asja kõrvalt ja korrastab peas sahtleid. „Siin pole midagi dramaatilist. Ma arvan, et lõpuks võidavad sellest kõik.“

Mis Mardi edasine plaan on – kas ta hakkab tegema muud tööd või põrutab taas pooleks aastaks Tenerifele elama, nagu ta mõned aastad tagasi tegi? „Ma arvan, et hakkan muud tööd tegema. Praegu pole veel sada protsenti kindel, mis töö see on.“

Igal aastal saab „Eesti laul“ erinevat tagasisidet – küll ei meeldi valitud eurolaul ja teisedki asjad. Kui palju Mart sellist tagasisidet hinge võtab? „Oleneb, kust see tagasiside tuleb. Kui see on üldine ühiskondlik foon, on muidugi paha. Praegu on õnneks inimestel põletavamaid muresid, et seda liialt hinge võtta,“ sõnab Normet. „Ma saan ka aru, et väikese riigina on Eurovision seotud ka meie identiteediga ja on tähtis, kuidas meil seal läheb.“ Mees tõdeb, et iga päevaga läheb aina raskemaks, et suudetaks tulla Eestis välja meelelahutusnumbriga, mis Euroopas või maailmas massi kõlapinda saavutaks. Kuna meil puudub Eestis muusika- ja meelelahutustööstus, on meie tee maailma vallutada niššidega – Trad.Attack! ja Tommy Cash.“

„Eesti laul“ kaubamärgina on Normeti sõnul õnneks teinud kõrge lennu. „Seda jälgitakse palju ka väljaspool. Artistid, kes on siin esimest aastat räägivad, kui äge on see, kui sulle välismaalt kirjutatakse ja Hispaaniast või Filipiinidelt jälgitakse.“ Suur välistähelepanu artistidele ongi suuresti „Eesti laulu“ teene. „Muidu peab harukordselt vedama, et Eesti laulu või lauljat välismaal edu saadaks.“

Kellest tulevikus Normeti mantlipärija saab, ei tea veel keegi. Mees tunnistab, et ta mõtleb ikka sellele, see on inimlik. „Ei saa neid mõtteid vaigistada, mis pähe tulevad, aga ma üritan.“ Küll on Normetil aga väga selge ettekujutus, kuidas inimene tema asemele tööle tulema peaks. „Nägemusega. Täiesti vanakooli moodi, kirjutatud nägemusega. Täpselt nii, nagu minul omal ajal ETV-sse tulles oli – ma kirjutasin mitu lehekülge nägemusi ja ootusi. Paberilt saab vaadata ja siis saad aru, kuidas inimene mõtleb.“ Mart sõnab, et „Eesti laulu“ juhtimine on töö, kus tuleb balansseerida loomingulisuse ja ratsionaalse mõtlemise vahel. Kelle peale Normet oma järeltulijana mõelnud on, ta ei avalda.