Inimesed

Piiskoppi oli enne hukkamist piinatud – tema ja tema saatusekaaslaste surnukehad olid sedavõrd moonutatud, et neid oli peaaegu võimatu ära tunda.

Ajaloo pingelisim minutite mäng: jõudnuks vabastajad Tartusse mõni tund varem, oleks piiskop Platon ellu jäänud, kuid meie ilma pühakust (58)

Sirje Presnal, 27. jaanuar 2018, 00:01
MÜSTILINE PILT: Esialgu tundub nagu vaataks piiskop Platon sel pildil kaugusesse. Ent mida kauem pilti vaadata, seda enam näib nagu puuriks ta oma pilguga sind.Foto: Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku arhiiv
„Oli kell kümme 1919. aasta 14. jaanuari hommikul. Enamlaste komissar käskis piiskop Platonil riietuda. Ta viidi keldrisse, umbes veerand tundi hiljem kostsid püssilasud…“ kirjeldab Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku ülempreester Aleksander Sarapik päeva, kui esimene eesti soost piiskop oma elu ohverdas. Veel samal päeval jõudsid Tartusse Eesti väed ja bolševike võim kukutati. Ent piiskop Platoni ja veel 18 inimese jaoks, kes tol hommikul Krediidikassa keldris ebainimlikult julmalt mõrvati, juhtus see paraku liiga hilja.

99 aastat tagasi hukkasid enamlased Eesti esimese eesti soost õigeusukirikupea, piiskop Platoni, kes oli jõudnud ametis olla vaid ühe aasta ja ühe päeva.

Kõigi Õhtulehe paberlehes ilmunud artiklite täismahus lugemiseks vajuta:

Samal teemal

25. märts 2018, 14:12
GALERII | Eesti katoliiklased tähistasid palmipuudepüha ristikäiguga
9. märts 2018, 19:22
GALERII | Niguliste kirikus mälestati märtsipommitamises hukkunuid
27. oktoober 2017, 23:12
Imeteod ja märtrisurm: kuidas sünnivad tänapäeval pühakud?
30. september 2016, 04:00
Uues ERMis on palju õhku, mitu reliikviat ja tilkuv kraan

58 KOMMENTAARI

ä
Ärni 28. jaanuar 2018, 16:57
Artikli kirjutanud ajakirjanikule - kirjeldatud inimese (Platoni) tapmisviisi nimetatakse eesti keeles mõrvaks. Nii et, Platon ikka mõrvati, mitte ei hukatud nagu tehakse seda kurjategijatega.
k
konsa 28. jaanuar 2018, 13:45
Ajaloo pingelisim minutite mäng: jõudnuks vabastajad Tartusse mõni tund varem, oleks piiskop Platon ellu jäänud, kuid meie ilma pühakust
.-.-.-(loe edasi)
Loe kõiki (58)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee