Inimesed

Esimene osa saatest „Kõige suurem sõber“ salvestati juba sügisel, kuid ekraanile pääses see alles aasta eelviimasel päeval

„Öeldi, et „Kõige suurem sõber“ võiks minna nii Soomes, Saksamaal kui ka Ameerikas, ainult mitte Nõukogude Eesti televisioonis!“  (5)

Aigi Viira, 29. detsember 2017 00:01
LASTE LEMMIKUD: Seltskond, mis oli kodudesse nii oodatud, et saateõhtuil ei saanud isad-emad väljagi minna, sest pidid võsukestega koos telekat vaatama. Vastupandamatusse kampa kuulusid (vasakult) Postikana (Hendrik Toompere), Onu Raivo (Raivo Järvi), Äpu vanaema (Ita Ever), Äpu (Heino Seljamaa) ja Leopold (Harry Kõrvits).Foto: Heidi Maasikmets / ERR
Aasta oli 1982, kuupäevaks 10. november. Telemajas oli vaikne. Raadiost ning televiisorist kostis üksnes morbiidseid viiulihelisid – Nõukogude Liit leinas oma juhti Leonid Iljitš Brežnevit. „Meie salvestasime ikka saate ära, nii kurvad me ei olnud, et seda tehtud ei saanud,“  on lastesaate „Kõige suurem sõber” režissöör Tiiu Vahi meenutanud. Tõsi, eetrisse ei läkitatud tulevast hitti niipea.

Toona valitses ETVs seadus, et juhtkond vaatas enne saate üle ning tegi seejärel otsuse, kas lubada saade eetrisse või mitte. Vastne saade vaadatigi läbi ja tegijad said kutse vaibale. „Saime aru, et  „Kõige suuremas sõbras“  oldi väga pettunud,“  on Vahi kirjeldanud. „See ei meeldinud neile ilmselt. Meile öeldi sellised sõnad: „Jah, ega saatel pole midagi viga, „Kõige suurem sõber“  võiks minna igas televisioonis – nii Soomes, Saksamaal kui ka Ameerikas, ainult mitte Nõukogude Eesti televisioonis. Ja see võetigi kavast maha.“  Tõsi, prügikasti saade siiski ei lennanud, vaid jõudis siiski veel samal aastal ekraanile. Päev enne vana aasta lõppu. Telehitt oli sündinud. 

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

25.09.2019
SÄRAVA ELU TAGAMAAD: Raivo Järvi jaoks oli üksindus nagu hea sõber, ravikuur ja puhkus
06.06.2019
Heino Seljamaa: „Ma ei mõtle, et olen nii tubli – seljatasin alkoholi ja vähi. See on ebasobiv pläma.“
29.01.2019
TEENETEMÄRK 2019 | Gunta Randla: „Mul ei ole lihtsalt sõnu! Süda kohe klopib, mis ta siis ei klopi!”
16.12.2018
GALERII | Gunta Randla pani oma telenukud viimast korda näitusele