Inimesed

Hirvo Surva: "Kui Kuno Areng virises, siis vaid vene korra üle." (9)

Jaanus Kulli, 8. detsember 2017 17:57
Hirvo SurvaFoto: Tiina Kõrtsini
 „Kuno ei virisenud mitte kunagi ja kui ta virises, siis vaid vene korra ja võimu üle. See on mul eluks ajaks meelde jäänud,“ on pilt, mis dirigent Hirvo Surval lahkunud Kuno Arengut meenutades otsekohe silme ette lööb.

„Vene kord oli tal küll hinge peal. Ta oli tõeline aatemees, tõeline eesti mees. See on üks väga kindel asi, mis mul temaga seostub. Talle läks väga korda eesti keel ja eesti meel, eesti kultuur – selle eest seisis ta nagu üks tõsine eesti mees,“ iseloomustab Surva Arengut väljaspool muusikamaailma.

Samal teemal

Hirvo Surva sai Vene kroonust lahti 1985. aastal ning samal aastal sai Kuno Arengust muusikaakadeemias koorijuhtimise kateedri juhataja. „Loomulikult teadsin teda juba muusikakooli päevilt, aga siis sain teda lähemalt tundma.“ Praegu tähendab see tundmine, et Surva iseloomustab Arengut kui oma tööle jäägitult pühendunud inimest.

„Samas oli ta väga soe ja lihtne mees. Hästi eriline inimene. Aga just oma pühendumisega oli ta mulle suureks eeskujuks.“ Surva üks eredamaid viimaseid mälestusi Kuno Arengust on, kui maestro 2014. aasta laulupeol juhatas Mihkel Lüdigi „Koitu“.

Surva tuletab Arengu puhul meelde karismat, mis oli suurele dirigendile kaasa antud ja mida pole võimalik õppida kuskilt kõrvalt ega koolipingist. „See on sünnihetkest lihtsalt kaasa antud,“ tõdeb Surva.

Samal teemal

16.11.2017
"Pärast surma ma saan oma laeva, mille tulesid ise ei näe."
11.11.2017
Dirigent Kuno Areng saadetakse laupäeval viimsele teele
09.11.2017
Lydia Rahula: Kuno tundis muret meestelaulu järelkasvu pärast
09.11.2017
Kuno Areng oli energiline väike armas päkapikk, kellel olid juuksed alati püsti