Film

VIDEO JA FOTOD | LEMBIT ULFSAKI LUIGELAUL: Eestis filmitud suurfilm „Igitee“ jõudis kinodesse (2)

Toimetas Denes Kattago, 28. november 2017 11:10
Foto: ANDRES TEISS
Eile esilinastus pidulikult nii Soome filmisõprade kui -kriitikute suure soosingu võitnud tõsielu sündmustel põhinev mängufilm „Igitee“. Täielikult Eestis filmitud ja PÖFFi võistlusprogrammi kuuluv film jõuab üle-eestilisse kinolevisse 1. detsembril.

Peaosatäitja on filmidest „Mehe töö“ ja „Puhastus“ tuntud ja kõrgelt hinnatud Tommi Korpela. Tema kõrval astub üles maailma nimega Taani täht Sidse Babett Knudsen („Võimu kants“, „Inferno“) ning sellised Soome tippnäitlejad nagu Ville Virtanen, Sampo Sarkola ja Irina Björklund. Olulistes kõrvalosades näeb mitmeid armastatud  Eesti näitlejaid nagu Hendrik Toompere, Harriet Toompere ning Hendrik Toompere jr, Indrek Taalmaa, Nero Urke ja Raimo Pass. „Igitee“ jäi viimaseks filmiks Eesti teatri- ja filmilegendile Lembit Ulfsakile.

Samal teemal

Selle eelarve oli kokku 3,3 miljonit eurot ning see filmiti sajaprotsendiliselt Eestis, kasutades võttepaikadena näiteks Sillamäed, Haapsalu, Haljalat, Jõhvit, Kundat ja Läsnat. 

Film põhineb soome kirjaniku Antti Tuuri samanimelisel menuromaanil, mille aluseks on soomlaste tõestisündinud lood. Soomes pettunud inimesed läksid paremat elu otsima Ameerika Ühendriikidesse, mis seda ei suutnud pakkuda, ja hiljem Nõukogude Liitu. Neid vabadust, võrdsust ja vendlust ihanud inimesi ei tahtnud hiljem keegi meenutada.

„Igitee“ on lugu idealistidest, kes uskusid, et suudavad oma veendumuste abil maailma paremaks muuta. Nende seas oli majanduspagulasi, ent ka palju neid, keda oma uskumuste pärast kiusati taga nii Soomes kui hiljem USAs ja Nõukogude Liidus. Soomlased mängisid olulist rolli USA ja Kanada töölisliikumistes ning Venemaa Karjala ülesehitamisel. See lugu on universaalne pilt lootusest, armastusest ja inimeste igavesest usust paremasse ellu.

„Minu vanaema kohtas Siberisse väljasaadetuna Rootsist pärit peret, kes olid Nõukogude Liitu asunud vabatahtlikult. Nii vägivallaga saadetud kui ideaalidega meelitatud inimesed jõudsid lõpuks samadesse raskustesse,“ sõnas produtsent Kris Taska. „Nendest soomlastest, skandinaavlastest, eestlastest, kanadalastest ja ameeriklastest räägibki film.“

Vaata, kes esmaspäeval filmi esilinastusel käisid!

Samal teemal

25.03.2018
Kalju Kivi Soome filmiauhinnast: „Usun, et see auhind on praegu ilus remark, aga teha on veel palju.”
01.02.2018
Kolm eestlast kandideerib Soome Oscaritele
18.12.2017
UUED FILMID: Hargla „Apteeker Melchior“ ja Bornhöhe „Tasuja“ saavad linale
07.12.2017
Antti Tuuri „Igitee“: vaikitud leheküljed Soome ajaloos