Inimesed

Lisatud Lusti kommentaar!

Prokuratuur: uurimine viitab, et Lust tungis telelugu tehes ebaseaduslikult korterisse (148)

Õhtuleht.ee, 22. november 2017 09:58
Katrin LustFoto: Daisy Lappard / Ajakirjade Kirjastus
Eile kirjutas Katrin Lust oma Facebooki lehel, et temaga on ühendust võtnud prokuratuur ning teda süüdistatakse ebaseaduslikus sissetungis. Lust tegi hiljuti reportaaži julmast kassikasvandusest ning selle käigus tekkis konflikt kassikasvataja, tema elukaaslase ning Lusti kaameramehe vahel. Kuna mõlemad osapooled süüdistavad teineteist erinevates väärtegudes: ründamises, vägivallas ja ka sissetungimises, on täpsemate asjaolude väljaselgitamiseks alustatud kriminaalmenetlus.

Kuna juhtunut on avalikult lahanud nii Lust ise kui ka erinevad meediakanalid, saatis prokuratuur selgitava kirja:

Samal teemal

"Kuna „Kuuuurija“ saatejuht avaldas 21. novembril sotsiaalmeedias enda arvamuse käimasoleva kriminaalmenetluse kohta, mis on praeguseks kajastamist leidnud ka mitmes online-kanalis, peab prokuratuur vajalikuks selgitada, mis põhjusel edastati politsei poolt 21. novembril Katrin Lustile kutse ülekuulamisele ilmumiseks.

Nimelt selle aasta oktoobris teleloo tegemise eesmärgil sisenes saate „Kuuuurija“ võttegrupp ajakirjandusliku eksperimendi käigus ühte Tallinnas asuvasse korterisse. Kohapeal tekkis korteri kasutajate ja võttegrupi vahel konflikt. Sündmuskohale kutsuti politseipatrull. Mõlemad osapooled süüdistasid teineteist erinevat laadi süütegudes: ründamises, füüsilises vägivallas, ebaseaduslikus sissetungimises jt.

Täpsemate ajaolude väljaselgitamiseks alustas politsei kriminaalmenetlust karistusseadustiku paragrahvi alusel, mis käsitleb kehalist väärkohtlemist. Tänaseks on selle kriminaalasja raames kahtlustatavana üle kuulatud korteri kasutajad, 34-aastane naine ja 36-aastane mees.

Lisaks sellele on uurimise käigus kogutud andmed, mis viitavad kõnealusesse korterisse ebaseaduslikule sissetungimisele. Asjaolude selgitamiseks on tekkinud vajadus saate võttegrupi liikmed menetluse raames üle kuulata ning politsei on nendega ühendust võtnud, kutsudes isikud politseijaoskonda. Prokuratuur rõhutab, et uurimine on veel pooleli ning vähimaidki järeldusi teha on ennatlik ega ole kohane.

Lisaks sellele rõhutame, et Eesti Vabariigi põhiseaduse kohaselt on kõik seaduse ees võrdsed sõltumata rahvusest, soost, varalisest või sotsiaalsest seisundist või muudest asjaoludest. Riigil õiguste ja vabaduste garandina on seaduslik kohustus tagada igaühe õiguste ja vabaduste kaitse. Õigus eraelu ning kodu puutumatusele tagab põhiseadus igaühele. Põhiseadus keelab tungida kellegi eluruumi, valdusse ega töökohta välja arvatud seadusega sätestatud juhtudel. Ajakirjanikul põhiõiguste kandjana lasub sarnaselt kõigi isikutega kohustus austada teiste isikute põhiõigusi ning lähtuda seadustest. Võimaliku õigusrikkumise ilmnemisel on riik kohustatud selgitama toimunu asjaolud, asjaomastel isikutel on kohustus alluda menetlusele," kirjutas selgitavas kirjas prokuratuuri pressinõunik Kristina Kostina.

Katrin Lust väljendas menetluse algatamise suhtes hämmastust Facebookis: 

"Uskumatu ja tundub, et minust tehaksegi süüdlane. Oksana Zuiko jaoks oli täiesti okei kui kaks inimest, mina ja mu allikas läksime potensiaalsete kassiostjatena kohale ja filmisime kiisusid. Miks ta lubas võhivõõrastel inimestel oma korteris loomi filmida? Kui tuli veterinaarkeskuse juht kaameramehega läks Zuiko hulluks. Kohe kui ta ütles lahkuge, siis mina lahkusin korterist 30 sekundi jooksul. Mulle järgnes paari minuti pärast ka operaator. See on kõik ka filmilindil. Mina läksin õue politseid kutsuma. Veterinaarkeskuse juht jäi sinna, kuid tuli samuti 5 minuti pärast ära kuna Oksana ei suutnud talle mitte ühtegi dokumenti anda. Kogu külaskäik oli veterinaarkeskusega läbi räägitud. Samuti on oluline märkida, et selles ühetoalises ühiselamutoas ei olnud ühtegi märki mis viitaks et tegu on Zuikode eluasemega, kuna seal ei olnud voodit jne. Ainult kassid, kassipuurid ja infrapuna saun mida kasutati ilmselt kasside paljunemiseks. Naabrid väitsid, et Zuikod elavad mujal ja Erika tn on neil ainult loomad. Uskumatu on ka see, et inimesed tegid Zuikode kohta politseisse avaldusi, mis mitte kuhugile ei jõudnud. Kassiklubi president Natalja Rozkova sai Aleksei Zuikolt tapmisähvarduse ja mees lubas talle hapet näkku visata. Sellele ei järgmenud mitte midagi... Ja nüüd siis on Katrin Lust ja tema "Kuuuurija" kriminaalid! Eks ma hoian teid kõigega kursis, mismoodi asjad liiguvad. Kas tõesti pean ma võtma advokaadi, et tõestada oma süütust. Inimesi, keda Zuikod ähvardasid on mitte kümneid kuivõrd sadu. Muide Aleksei Zuiko ütles kaamerasse uhkelt ka seda, et ta ei istunud tapmise eest kümmet ära vaid ta lasti juba kuue aastaga välja. Vot selliste inimeste vastu lähen ma täna," kirjutas ta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee