Tele

BLOGI | Parlamendiparteide esimehed kritiseerisid „Foorumis“ Jüri Ratase valitsuse esimest aastat (11)

Televeeb, 21. november 2017 21:01
Foto: Tiina Kõrtsini
Tänane "Foorum" võtab luubi alla Jüri Ratase valitsuse esimese aasta, mida tulevad kaitsma ja arvustama kõigi kuue parlamendipartei esimehed, eesotsas Ratase endaga.

Jüri Ratase valitsus astus ametisse 23. novembril 2016 ehk sel neljapäeval möödub aasta valitsuse ametisse astumisest. "Foorum" loeb koos parlamendierakondade juhtidega plussid ning miinused kokku.

Ette võetakse kõik põnevad vaidlusküsimused, alates aktsiisidest, lõpetades üldpoliitilise olukorraga.

Saates läheb kindlasti tuliseks, sest stuudios väitlevad Keskerakonna esimees, peaminister Jüri Ratas, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Jevgeni Ossinovski, IRL-i esimees Helir-Valdor Seeder, Reformierakonna esimees Hanno Pevkur, EKRE esimees Mart Helme ja Vabaerakonna esimees Artur Talvik.

20:59

Ja saigi tänane poliitdebatt läbi! Kes esines kõige paremini? Anna kommentaarides teada!

20:58

Talvik: IRL ajab upakile selle valitsuse ja uue poliitilise kultuuri toob sisse 2019. aasta valimised, tulgu see kiiremini.

20:58

Ratas: Keskerakond on alati Rail Balticut toetanud!

20:58

Talvik võrdleb Ossinovskit "Uhti-uhti" laulust tuntud Põiega, Seedrit Õlekõrrega.

20:57
20:56

Sellist käitumist, nagu Mart Helme Seederi suhtes rakendas, pole "Foorumi" saates ikka väga ammu nähtud. 

20:56

Saatejuht Seedrile ja Helmele: te olete kahe suure erakonna juhid, palun kultuurset käitumist!

20:55

Helme: HELIR, ÄRA VALETA! 

20:54

Pevkur: valitsuse koalitsioonileppe puhul juba näha erinevaid probleeme. "Struktuurne probleem on see, et kui lubadused ei oma katet. Ettevõtluskeskkonna tuksi keeramine on palju suurema mõjuga. Olen mures Eesti riigi ja rahva tuleviku ja koormuse pärast, mis meile peale pannakse. Raha ja töökohti luuakse ainult ettevõtluses.

20:54
20:50
Keit Paju
(Tiina Kõrtsini)
20:50

20:49

Talvik: Kui see valitsus tuli, siis nad lubasid, et tuleb uus poliitline kultuur, kaasatakse opositsiooni. Täna on näha, et mitte ühtegi opositsiooni ettepanekut, näiteks eelarve küsimuses, ei kuulatud.

20:48

Ratas: politsei kiirreageerimisvõimekus kasvab järgmisel aastal kahekordseks.

20:46

Ratas: selle valitsuse eesmärk oli muuta Eestit sidusamaks ja võrdsemaks.

20:44

Seeder: alkoholiaktsiis on alalaekunud, kuid aasta tagasi ametisse astudes, suutis valitsus 1. jaanuari seisuga teha väga olulisi maksumuudatusi.

20:42
20:41
20:40

Ossinovski: alkoholist põhjustatud surmasid on 52 vähem, vähenenud on joobes juhtimine ja alkokuriteod.

20:39

Ossinovski tuletab meelde, et Reformierakond ei lubanud õlle hinda tõsta ning lisab, et Reformierakond seisab õlletootjate poolel.

20:37
(Tiina Kõrtsini)
20:37
20:35

Talvik: Aktsiisiasjandus on üks huvitav fenomen. Selle palli tegi lahti Reformierakonna valitsus. Kõik erakonnad on selle aktsiisitõusu juba ammu kokku leppinud. Väga tore, et kütuseaktsiisile, mida tõstis Reform, pandi pidur peale. Aga see, kas valitsuses on Reform või Kesk, IRL või Sotsid, vahet ei ole, see aktsiisijama läheb ikka edasi.

20:34

20:32

Ratas rahustab aktsiisikartjaid: mitte ükski poliitik siin stuudios ei muuda ühtki prognoosi Eestis. Prognoose teevad need, kes on neid teinud pikalt. Aktsiisitulu vastab sel aastal prognoositule.

20:30
20:29

Helme: 64 euroga, mis ideaalsel korral tuleb kätte inimesele, ei päästeta kedagi vaesusest, vaid ainult leevendatakse. Lõpetage see jabur aktsiisimaksude poliitika ja siis tuleb Eestisse raha juurde. Soomlased teevad neid oste, mida varem meil tehti, nüüd Lätis. 

20:29
Keit Paju
(Tiina Kõrtsini)

20:29

Talvik: Eetrikäitumine selle valitsuse puhul on ka arusaamatu. IRL väga tahab selles valitsuses olla, aga samas teeb PR trikke ja ärritab seda valitsust, üritades rahvale näidata, kui hea maksuterminaator on Seeder. Selle tulemus ongi see, et tulumaksuvaba miinimum on tuksi keeratud, kümme miljonit võeti kaitse-eelarvest maha, seda, mida meie enda armeele vaja. Selliste lolluste tulemusel käiakse ajalehtedes rääkimas, kui kõvad mehed nad on.

20:27

Artur Talvik kutsub IRLi juhti Maksuterminaatoriks.

20:26

Seeder: tulumaksuvabast miinimumist: Seda on käsitletud väga must-valgelt, ühed idealiseerivad, teised näevad selles saatanat. Kindlasti on see olnud õige samm, aga puudus on tehniline võimekus.

20:26

20:24

Ossinovski maksumuudatusest: Me toome suhtelisest vaesusest välja 50 000 inimest.

20:24

Ossinovski: Mina ütlen, et mina maksan hea meelega järgmisel aastal 32 eurot lisaks. Au ja uhkusega.

20:24

Ossinovski: maksude maksmine ei ole karistus!

20:23
Greete Kõrvits

Ratas: selle valitsuse eesmärk oli muuta Eestit sidusamaks ja võrdsemaks.

20:21

Ratas: tööjõupuudus on igal juhul väljakutse, mis vajab lahendust.

20:20
Keit Paju
(Tiina Kõrtsini)
20:20

Kas Ratas alahindab tulumaksumuudatuse keerukust? „Loomulikult, kommunikatsioon on oluline. Teeme selgeks: 1776 eurot, kuni sellemaani inimesed võidavad.“

20:17

Helme: See, mida suure trummi tagumisega räägitakse, et inimesed hakkavad saama lisaraha, kuid unustatakse, et see võetakse samamoodi lisamaksudega ära. Praegu voolab raha Lätti ja praegune koalitsioon teeb nägu, et see ei tähenda midagi, siis tähendab küll. Soovitan sõita peaministril Valka või Iklasse ja see on väga jube, mis seal toimub ja see on praeguse maksupoliitika tulemus. Meil on ühed kõrgeimad toidu ja tarbekaupade hinnatõusud. Palkade tõstmine on paratamatus niikuinii. 

20:17
20:16

Ratas tunnustab siiski (ilma naljata) ka Reformierakonna maksupoliitikat.

20:15
20:15

20:14
Keit Paju
(Tiina Kõrtsini)
20:14
Keit Paju
(Tiina Kõrtsini)
20:14

Ossinovski: kõrgepalgalistega ei juhtu midagi keerulist, nad peavad vaid natuke panustama ühiskassasse.

20:13

Ossinovski kritiseerib Reformierakonna maksupoliitikat: nemad tegid seda nii, et kasu said vaid kõrgepalgalised.

20:10

Seeder: Arvan ka praegu, et koalitsiooni minek IRLile ei olnud viga, aga koalitsioonileping oli vigane ega vastanud meie maailmavaatele. Aga tulebki teha kompromisse, on omad piirid, kust maalt on see mõistlik. Õnneks teatud muudatused on võimalikud olnud, ma olen optimist ja ei usu, et praegune koalitsioon end ammendanud on. Kiirkorras pole võimalik panna usaldusväärsemat ja stabiilsemat koalitsiooni.

20:09

Ratase sõnul on valitsus viinud Eestit võrdsema ühiskonna poole.

20:07

Helme: Kui vaatame maksupoliitikat, siis käed kukuvad rüppe, kui vaatame, kuidas Keskerakonna valitsus on, on see täielik hullumaja, Sotsid tõmbavad kogu aeg punaseid jooni ja nõuavad peaminstrilt järeleandmmisi. Eriti selgelt on näha seda Tallinnas, Keskerakond on selgelt Vene häälte pantvang ja sedakaudu ka arvestama sellega, mis on vene inimeste meelsus Venemaa ja Kremli suhtes.

20:07

Jüri Ratas: Valitsus saab töötada siis, kui on soov leida ühisosa. Täna on kolmel erakonnal see olemas.

20:05

Talvik: Mingi positiivne laine korraks tuli, kui Reformierakond kukutati. Nüüd on politiline kultuur samasugune ja poliitline vagu on ikka sama.

20:04

Ossinovski: Kui aasta tagasi valitsus ametisse astus, olid kõik kahtlevad, kas see suudab koos toimida. Aga me oleme suutnud ühist keelt leida ja keerulisi probleeme lahendada.

20:03

Pevkur: Ei oleks uskunud, et aastaga suudetakse nii palju ära lõhkuda. Asju, millega valitsus ei ole hakkama saanud, või on olnud valed otsused, on palju. 

20:02

Ratas “Postimehe” kriitikast: Kriitikasse tuleb suhtuda konservatiivselt ja vaadata, kuidas tõsta kvaliteeti. Seadusloomes ei ole see halb asi ja seda tulebki teha. Kriitikaga ma ei nõustu, kindlasti on olnud see valitsus olnud orienteeritud otsuste langetamisele.