Raamat

Kas armastatud Rootsi lastekirjaniku Astrid Lindgreni, kes saanuks sel nädalal 110, raamatud paeluvad lapslugejaid ka praegu?

„Lindgren on elus seni, kuni vanemad teda lastele ette loevad.“ (8)

Kais Allkivi, Triin Tael, 18. november 2017 00:01
LEMMIKLINDGRENIT LUGEMAS: Kuueaastased sõbrannad ja lasteaiakaaslased Emma (vasakul) ja Saara loevad Eesti lastekirjanduse keskuses kumbki oma lemmikraamatut Astrid Lindgrenilt – Emma soosik on „Bullerby lapsed“, Saarale meeldib enim „Madlike“.Foto: Martin Ahven

„Võib-olla on mingit nüanssi või sõnavara keeruline mõista, näiteks ei pruugi tänapäeva laps kõigist talumõistetest aru saada, aga „Bullerby lapsi“ armastatakse vaatamata sellele, et raamatus pole nutitelefone nagu nüüdsel ajal,“ muigab lastekirjanduse uurija Jaanika Palm.

Siin-seal lapsevanematega rääkides koorub välja, et Lindgren pole kuhugi kadunud, ehkki igale lapsele kõik raamatud muidugi võrdselt põnevust ei paku. „Kolme-neljasele noormehele meeldis väga Karlssoni raamat. Pipi niisamuti. Vahtramäe Emili lood jätsid paraku külmaks. Ju taluõhkkond ja vana aeg ei erutanud. Eks ta ole veidi noor ka,“ teeb üks ema kokkuvõtte. Teine teatab, et just „Vahtramäe Emil“ oli tema poja lemmikraamat, kust mõnda juttu tuli ette lugeda paarkümmend korda. Hiljem luges poiss raamatut ka ise. Pipi ja Karlsson, kes küll samuti meeldisid, Emili vastu ei saanud.

„„Meisterdetektiiv Blomkvist“ jätab külmaks, samas tänapäevased lastekrimkad meeldivad,“ nendib kahe varateismelise lapse ema. „Ei jäta midagi külmaks!“ pahvatab teine ema. „Mu 12aastane tütar unustas isegi arvutis olemise ja magamise ära, raamat oli nii huvitav ta jaoks.“ Järgmine ema loeb kiiruga üles tosin Lindgreni teost, mida üheksane tütar on tänapäevaste lasteraamatute kõrval isukalt lugenud.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

26.08.2019
„Pipi“-filmide Annika vaevleb raha- ja tervisehädade küüsis
29.09.2018
Astrid Lindgreni tragöödia: teismeline Astrid pidi lapse ära andma
17.03.2018
Kadri Hinrikus: usun, et lasteraamatuid võib kirjutada ka tõsistest asjadest
16.02.2018
„Eno Raud jäi elu lõpuni väga päikesepaisteliseks. Vahel oli natuke kurb, et haige on, aga isegi sellest ta väga ei rääkinud ega kurtnud.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee