Saund

VIDEO | Laibachi liider Tallinnas: meile meeldib kõik, mis on soovimatu  

Toimetas Denes Kattago, 15. november 2017 14:59
LAIBACH KUNST DER FUGE, KONTSERT ROCK CAFESFoto: MARIANNE LOORENTS
Täna Vene teatris esineva Sloveenia industriaalbändi Laibach liider Ivan Novak lahkas eile KuKu klubis oma bändi fenomeni, millele ongi alati meeldinud soovimatuse ja keelatuse oreool.

Maailma ohtlikemaks bändiks tituleeritud Sloveenia industriaal-skandaal kollektiiv Laibach esitleb kolmapäeval, 15. novembril kell 20 Tallinnas Vene teatris oma tänavu suvel ilmunud albumit „Also Sprach Zarathustra“.

Samal teemal

"Laibach on Sloveenia pealinnas ajalooline nimi, mis on vahel kasutusel olnud, aga poliitilise korra muutudes jälle Ljubljanaks muudetud," jutustas Novak filmikriitik Tristan Priimäele ERRi vahendusel.

"Sakslased ja nende keel pole alati olnud väga populaarsed. Laibachi nime pole küll otseselt keelatud, aga see pole alati olnud tervitatav ja meile meeldib kõik, mis on soovimatu," rääkis Novak.

Ta lisas, et nende muusika on läbi aegade olnud mõjutatud filmidest ja popkunstist ning kuigi bänd teeb jõudsalt proove, kulub suur osa nende arsenalist ka improviseerimisele. 

Juba 1980.aastatel Jugoslaavias tegutsemist alustanud ja korduvalt esinemiskeelu all olnud Laibachi liikmed on tuntud oma manifesti-mõõtu sõnavõttude poolest, millest peegeldub nii iha kui põlgust võimu vastu.

Kõikidele huvilistele avatud vestluse "Nõnda kõneleb Laibach" keskmes KuKu klubis oli jumala surma ja üliinimese sündi kuulutanud saksa filosoofi Friedrich Nietzsche tähtteos ja sellel põhinev Laibachi album. Samuti räägitakse muusika ja poliitika põrkumisest, üleelusuuruste maskide kandmise ja põhjakorealastega ühise keele leidmise kunstist ning Laibachi kirevast ajaloost laiemalt. 

Friedrich Nietzsche ligi 135 aastat tagasi ilmunud romaan „Also Sprach Zarathustra“ („Nõnda kõneles Zarathustra“) on ülemlaul uutest väärtustest, aga ka rõõmulaul vanade väärtuste purustamise ekstaasist. End kord kunstnik-filosoofiks, kord antikristlaseks nimetanud Nietzsche tekstid on alati ahvatlenud massivaimuga manipuleerijaid ning „üliinimese“ mõiste tõttu on teda seostatud ka natsismiga.

Sarnaseid reaktsioone on esile kutsunud ka Laibach, kelle pärisosaks on kujunenud mitmetimõistetavus ja provokatsioon. Oma wagnerliku kõla, manifesti-mõõtu vastuoluliste sõnavõttude ja totalitaar-militaristlik stilistika tõttu on bändi liikmeid ekslikult tembeldatud neonatsideks ning süüdistatud nii äärmuslikus vasakpoolsuses kui ka äärmuslikus parempoolsuses. 

Laibachi liider ja peamine kõneisik Ivan Novak ise on öelnud, et Laibachi ei häiri õigupoolest ükski nende kohta levinud valearusaam. „Vahel on valearusaam parem tõlgendus kui kellegi sellise oma, kes arvab meist kõike teadvat,“ väidab ta. „Laibach on väga spetsiifiline projekt, kus tegeldakse kultuuri ja poliitika kõigi suhete ja aspektidega. Me ei sisene muusikamaastikule ainult muusika kaudu, vaid ka teisi teid pidi.“

Piletilevis on veel saadaval üksikud viimased piletid

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee