Inimesed

NIKOLAI II BALERIINIST KALLIM: „Mõistsin esimest korda, et see pole tühipaljas armumine...“ (7)

Triin Tael, 15. november 2017 00:01
ARMUNUD TROONIPÄRIJASSE: Kaunis vene baleriin Matilda Kšessinskaja, kelle noorpõlvepäevikud ja -kirjad jõudsid avalikkuse ette ja kinnitavad armulugu Nikolai II-ga.Foto: Paul Fearn / Alamy
„Mul oli seljas sinine kostüüm, lilled, liiliad ... väga elegantne.“ Nii kirjutas 17aastane Vene baleriin Matilda Kšessinskaja päevikusse esimesest kohtumisest Vene troonipärija Nikolaiga, mis tema hinge kustumatu jälje jättis. Oli brüneti femme fatale'i ja tulevase Nikolai II armulugu tõepoolest nii tundeküllane, kui värske Vene kõmufilm „Matilda“ väidab? Kšessinskaja noorpõlvepäevikute põhjal: jah!

Vene režissööri Aleksei Utšiteli pompoosses linateoses „Matilda“ on tulevane tsaar Peterburi Maria teatri priimabaleriini pärast niivõrd arust ära, et kaalub oma väljavalitu, Hesseni printsessi Alixi hülgamist ja lausa troonist loobumist. Lõpuks võidab siiski kohusetunne isamaa ees. Nikolai II päevikutest jääb ajakirjanduse väitel mulje, et riigipea nautis küll kaunitari seltsi, kuid tema süda kuulus sakslannale ja ennekõike riigiasjadele. Kuid viimaks on avalikkuse ette jõudnud ka Matilda noorpõlvepäevikud ja -kirjad, mille põhjal oli siiski tegu sügava armulooga. Vähemalt baleriini poolt.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

14.06.2018
SADA AASTAT KEISRIPERE MÕRVAST: Eesti postmeister nägi oma silmaga, kuidas rong Nikolai II hukkamispaika viis
27.00.2018
FOTO | OSTA ÄRA! Vene viimase tsaari Nikolai II auto pandi müüki
25.09.2017
ÄHVARDUSED JA ARRETEERIMINE: Vene filmi „Matilda“ esilinastus tekitas lahkhelisid
15.08.2017
Vene kinod boikotivad filmi Nikolai II armuloost