Foto: dpa picture alliance / Alamy / Vida Press
Toimetas Sten Kohlmann 25. oktoober 2017 16:46
Sel nädalal ka Eesti kinodesse jõudva Vene ajaloodraama „Matilda“ tee kodumaise esilinastuseni ei möödunud ilma intriigideta, vahendab USA Today

Poleemika filmi teemade üle leidis aset juba kuid enne esilinastust. Teose peamisteks vastasteks said Venemaa õigeusklikud kristlased, kes väitsid, et filmitegijate eesmärgiks on rüvetada õigeusu kiriku poolt pühakuks kuulutatud Venemaa viimase tsaari Nikolai II isikut.

Nimelt kirjeldatakse filmis viimase salasuhet priimabaleriini Matildaga. See vihastas ortodoksidest äärmuslasi niivõrd palju, et filmi peaosalisi kehastavatele näitlejatele saadeti erinevaid ähvarduskirju, samuti lubati põlema panna mitmed kinod, milles planeeriti linateost näidata. 

Õigeusuliste sõnul seisab filmi loomise taga osake Venemaa eliidist, kelle eesmärk on sarnaselt 1917. aastal juhtunule (Nikolai II loobus Veebruarirevolutsiooni tulemusena troonist ning sellega lõppes Romanovite dünastia pikaajaline valitsemisjärk) õõnestada riigipea võimu ning sundida president Vladimir Putin oma ametist lahti ütlema.

Putini pressiesindaja Dmitri Peskov mõistis protesteerijate teguviisi hukka, samuti arreteeriti möödunud kuul aktsiooni eestvedaja Aleksandr Kalinin. Riigi toetus tuli üllatusena nii filmi tegijatele kui ka selle kritiseerijatele. Peskovi hukkamõist ei hoidnud ära küll edasisi proteste, ent õnneks möödusid need juba pisut rahulikuma tähe all.

Vaata ka intriige kütva draamafilmi treilerit.