Tele

„Suud puhtaks“ | Raadiohääl Maris Järva: Rõivase suhtes käituti ebaõiglaselt – peol pruugiti alkoholi, veedeti õhtut ja see kujunes kahe inimese suhtemänguks (96)

Televeeb, 18. oktoober 2017 23:04
Foto: ERR
Täpselt nädal tagasi lahvatas Eestis selle aasta suurim skandaal: endis peaministrit Taavi Rõivast süüdistati ajaleheveergudel seksuaalses ahistamises. Sellenädalases "Suud puhtaks" saates räägitakse seksulaasest ahistamisest: mis see on, miks on ja kuhu tõmmmata piir? 

22:58

Ülle Kalvik: kas ahistaja teab, et see on karistatav, mida ta teeb? See on rida, mida peaksime edasi minema.

22:56

Hedvig Madisson: Räägitakse Taavi Rõivasest, kuidas see temale ja ta perele mõjub, aga kuidas see ahistamise ohver hakkama saab, et teda on koheldud objektina, seda ei küsita.

22:56
Keit Paju
22:53

Liisa Pakosta: Kui keegi jagab pahatahtlikult kellegi alasti pilti, siis see läheb seksuaalse ahistamise paragrahvi alla. 

22:53

Katri Lamesoo, TÜ sotsioloog: Me peaksime rääkima kultuurilisest taustast, kontekstist.  Kui tüdruk saadab endast alasti pildi, sisi me küsime, aga miks ta tegi selle pildi, mitte, miks saatja seda edasi jagas? Pole mitte midagi halba kui keegi teeb endast palja pildi ja jagab seda kellagagi. Halvaks läheb asi siis, kui keegi teine seda loata jagab..

22:52
Keit Paju
22:50
Keit Paju
22:47

Merle Haruoja: probleemiks on, kui me süüdistame ohvreid, et nad räägivad probleemist nii nagu see on.  Märgakem neid, eks tõesti abi vajavad.

22:47

Aleksander Pulver: ahistaja ei arvagi, et ta on ahistaja. See on laiemalt kinni inimeses. Ilus oleks mõelda, et kõrvalistujat ei vaadelda kui asja, mida pruukida. Mida rohkem vaadatakse ühiskonnas inimesi kui millegi saavutamise vahendit, seda rohkem on ahistamist.  Mitte kõik inimesed ei tunnusta teise õigust olla tema ise. Mida rohkem on kõva käe poliitikat, seda rohkem tekib väärkohtlemist.

22:43
Keit Paju
22:43

Reimo Raivet, politsei: selliseid lugusid on Eestis väga palju. Usun, et olukord on läinud paremaks, kuid fakt on, et iga päev toimuvad meil kodudes seksuaalsed väärkohtlemised. Mida teadlikumad on inimesed, seda paremini nad märkavad ahistamist.

22:41
Keit Paju

22:39

Vaino: Kui me ei näe nii suurt ahistamist, siis kudias me tunneme ära mikroahistamst?  

22:38
Keit Paju
22:38

Hedvig Madisson, ahistamise ohver: ahistamine algas kuueaastaselt ja kestis, kuni ma olin neliteist. Ahistajaks oli minu kasuisa. Kui me tegime midagi valesti, siis mind karistati. Sain julmalt peksa siis, kui kukutasin kasuisa mütsi maha. See oli alkoholismiga seostav enese väljaelamine. 

Seksuaalse ahistamise teemadel ma ei tahaks väga detailidesse minna, sest see oli väga räige. See algas tähelepanuga, arvasin, et olen talle väga kallis, tõi mulle asju, kingitusi. Alguses mul ei olnud sellega probleeme, aga probleem tekkis, kui ta tahtis, et lamaksin temaga ühes voodis. Lapsena ma ei saanud aru, et see on vale.

Mu ema sai sellest  teada kui ma olin 20. Mu ema oli samuti  ahistatud, ta üritas meid suure eneseohverdamisega hoida. Politsei oli välja kutsutud mitu korda, aga politseiametnikud olid mu kasuisaga ühes näitetrupis. Kui ma olin algklassides, siis mind saadeti haiglasse uuringutele nädalaks ajaks. Terve see nädal ei rääkinud ma ühegi psühholoogiga, keegi ei küsinud tausta kohta.  Saadeti sama targalt koju tagasi. Oli hetki, kui lasteaiakasvataja jalutas minuga koju, sest mind unustati aeda ja ma ei julgenud sisse minna. See oleks pidanud olema märk, kuid puudus huvi, osavõtt. Keegi ei küsinud.

Minu jaoks ei ole sellest rääkimine keeruline, sest olen sellega elanud terve oma elu.

22:31
Keit Paju

22:27
Keit Paju
22:27

Katri Lamesoo, sotsioloog: Võimusuhted on soolised. Seadus näeb ette terminit nagu sooline ahistamine. Äkki peaks seksuaalse ahistamise terminist loobuma ja rääkima soolisest ahistamisest, sest asja tuum on võimuküsimuses.

22:24

Urmas Espenberg: ahistamine on see, kui inimene ütleb, et ära tee.

22:21
Keit Paju

22:21

Merit Lage, lastekaitse liit: Inimesed ei julge pöörduda ja üks põhjus on see, et toimub ohvri süüdistamine. Miks sa naeratasid, miks sul oli nii lühike seelik seljas? Küsimus on, kuidas me suhtume sellesse, kui kaaskodanik ütleb, et talle on liiga tehtud.

22:20

Albrant: Soolise võrdõiguslikkuse seadus kehtib üle 10 aasta, aga inimesed ei julge kuhugi pöörduda. Inimestel on hirm rääkida. Ega muidu uuringud ei ütle, et ahistamist on palju.

22:19
Keit Paju
22:17

Kai Härmand, justiitsministeerium: Öööklubis käe õlale panemine ei ole ahistamine, kontoris on. Seadus annab väga hea põhja kaaluda iga kaasust eraldi. 

22:15
Keit Paju
22:15

Andres Kasesalu: mina näen seda ahistamist igal nädalavahetusel väga palju. Mind on ka ahistatud, ma ei lähe töötajana kuhugi kaebama.

22:14

Liisa Pakosta:  Oluline on kontekst. See, mis on normaalne ööklubis, ei ole normaalne kontoris. On suur vahe, kas lähed klubisse pidutsema või tööle. Tööandja peab tagama, et töötajaid ei ahistata. 

22:14

Otsepp, Hollywoodi juht: Eesti naine saab enese kehtestamisega päris hästi hakkama. Pigem on nii, et ööklubis on väga-väga turvaline olla.

22:13
Keit Paju
22:10
Keit Paju
22:10

Aleksander Popov, TTÜ õiguse instituudi lektor: Iga pidu ei ole täis meeletut ahistamist.Kui keegi tunenb end ahistatuna, sisi turvatöötaja ongi see, kelle poole pöörduda. Me eeldame, et inimene ise üritab märku anda, et tal on abi vaja.

Ta möönis ka et on olnud olukordi, kus turvatöötaja on läinud vahele, sest tundub ahistamisena, aga tegelikult ei ole sellega tegemist.

22:10
Keit Paju

22:05

Andres Pulver, psühholoog: Küsimus on, kellele kuulub mu keha. Ja kui see kuulub mulle, siis on mul õigus otsustada, keda ma lasen oma kehale ligi. Üritused, kus on kombeks kehaline kontakt nagu tants, siis seal tekib rohkem soove, mida ei saa mõista muidu kui seksuaalse huvina. Seal, kus on võim, siis tekib tunne, et on õigus ka inimese kehale, leitakse, et võin patsutada alluvat, sest mis ta teha saab. Kus on võim, on seksuaalse ahistamise juhtumid, sellega väljendatakse positsiooni. Vahe on ka tunnetuses. Ära mine sinna, öeldakse, aga alati ei ole võimalik lahkuda.

22:05
Keit Paju
22:03

Raimo Poom: Mei ei kirjuta Päevalehes ainult ühest kaasusest, me oleme kajastanud ka psühhiaater Mehilase kaasust. Me räägime probleemist üldiselt.  

22:01
Keit Paju

22:00
Keit Paju
21:58
Keit Paju
21:57

Agnes Einman, sotsiaalministeerium: Tahtsin juhtida tähelepanu, et seksuaalne ahistamine pole siiski kellelegi lubatud. Põhiküsimus on see, et seksuaalne ahistamine on meil nii levinud ja aktsepteeritud.

21:56
Keit Paju

21:55

Andrus Kasesalu: Mis on lubatud mulle, ei ole lubatud endise peaministriga. Kõige põnevam on, et me ei tea, mis seal juhtus. Urmo Soonvald ütles, et see on jäämäe veepealne osa, aga mei ju ei tea, mis tegelikult juhtus. 

21:52

Raivo Otsepp, klubi Hollywood juhataja: kuuldu järgi on tegu üsna tavalise juhtumiga. Ööklubides ikka tantsitakse, kirjelduse järgi ei olnud midagi erilist, tavaline suhtlusvorm.

21:51
Keit Paju
21:51
Keit Paju

Maris Järve tunnistas enne, et on ise räiget seksuaalset ahistamist kogenud, kuid peab siiski Rõivase ja "Katrini" vahel toimunut süütuks flirtimismänguks.  Huvitav, kust naine nii täpselt teab, mis tol õhtul Malaisias ikkagi juhtus...

21:50
Triinu Laan

Raimo Poom: Loo kirjutamise põhjuseks oli eelkõige see, mida ohver meile rääkis. Me kohtusime ohvriga, rääkisime Rõivasega, panime informatsiooni kokku.
Ka mina küsisin Taavi Rõivase käest,et kui seda ei juhtunud, siis ütle palun seda. Ta ei öelnud seda.

21:47

Maris Järve: Leian, et Taavi Rõivase suhtes on käitutud ebaõiglaselt. Praegu on asi väga ebaõiglaselt ühele poole kallutatud.

21:45
Keit Paju
21:44
Keit Paju

21:33
Keit Paju

Aet Kuusikule Feministeeriumist ei meeldi aga, et ühiskonnas siiani kehtib ohvrit süüdistav mentaliteet. Tema arvutes on jabur, et inimesed arvavad, et Rõivase ohver paljastas juhtunu mingi tagamõttega. Kuusik tõi välja ka võimusuhete problemaatika antud juhtumi puhul.

21:29

"Suud puhtaks" eeltutvustusest piisas, et  Olav Osolin poole valiks. 

21:27
Keit Paju

Sky Plus saatejuht Maris Järva rääkis saate algusosas, et tema Rõivase juhtumis ahistamisjuhtumit ei näe, pigem seisneb skandaal selles, et Taavi pettis Luisat. Tema arvates kergendab juhtunut see, et mõlemad olid peol ja tarbisid alkoholi. Järva ütles, et naine oleks ju võinud igal hetkel tantsides lahkuda, kui olukord tema jaoks ebamugavaks muutus.