Monica LewinskyFoto: James Duncan Davidson/TED
Õhtuleht.ee 11. oktoober 2017 12:48
President Bill Clintoni omaaegse armukesena tuntud Monica Lewinsky, kes kirjutas 2014. aastal ajakirjas Vanity Fair oma aastatepikkusest avalikust ja varjatud alandamisest, on nüüd küberkiusamisevastase võitluse üks käilakujusid.

Endine Valge Maja praktikant, kelle intiimsuhe presidendiga sai avalikuks ning ähvardas viimase karjääri hävitada, esitles äsja uut sotsiaalreklaamikampaaniat, kus näitlejad kannavad ette reaalseid solvavaid sotsiaalmeediapostitusi.

„Ekraani taha varjuvad inimesed kirjutavad asju, mida nad teistele ealeski näkku ei ütleks,“ seletas Lewinsky (44) ajakirjale People. „See on karm ja šokeeriv peegel, mis paneb inimesi mõtlema, kuidas me internetis käitume ja kuidas me muidu näost näkku käituksime.“ 

Kolme aasta taguses Vanity Fairi essees kirjutas Monica küberkiusu kahjulikust mõjust. Tema sõnul oli avalik häbiposti naelutamine ta enesetapu äärele viinud.

„Hõlpsus, kiirus ja distants, mida elektroonilised seadmed meile võimaldavad, võivad meid teha kalgimaks, jutukamaks ja hoolimatumaks meie tempude ja eelarvamuste tagajärgede suhtes. Olles üle elanud võimalikest intiimseima alanduse, panen ma imeks, kuivõrd varmalt oleme kõik selle uue eluviisiga nõustunud,“ kirjutas Lewinsky.