Inimesed

ÕL ARHIIVIST | Mis needus laastas lavaka andekaimat lendu? (60)

Rainer Kerge, 26. aprill 2021 13:47
NEEDUSEST LAASTATUD LEND: Lavakunsti kateedri 7. lennu 16 lõpetajast viis surid noorelt. Pildil seisavad alustades vasakult: Toomas Ots, Sulev Luik (surnud), Kadri Tamberg, Urmas Kibuspuu (surnud), Külliki Tool, Tiit Berg (surnud), Ago-Endrik kerge, Lembit Peterson, Peeter Volkonski, Jüri Krjukov (surnud), Merle Karusoo, Aare Laanemets (surnud). Ees vasakult: Priit Pedajas, Reet Neimar (õppejõud; surnud), Anne Paluver, Kalju Orro, Eero Spriit.Foto: Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum

Urmas Kibuspuu ja Jüri Krjukov surid vähki. Sulev Luik tapeti. Aare Laanemetsa tabas äkksurm. Tiit Berg uppus mereõnnetusel üsna varsti pärast lavakunstikateedri lõpetamist. Voldemar Panso viimast, lavaka 7. lendu on nimetatud kooli andekaimaks, aga ka saatuse märgiga lennuks.

Lavakunstikateedri 7. lend on kummaline kooslus erineva taustaga andekatest inimestest.

Anne Paluver oli jõudnud enne lavakasse astumist tudeerida kaks aastat Tartus matemaatikat. Merle Karusoo oli õppinud Tartu ülikoolis eesti keelt ja kirjandust. Külliki Saldre haris end eelnevalt fotograafia alal.

Vanusevahet saab mõõta põlvkondades. Peeter Volkonski oli lavakasse sisenedes 17, Ago-Endrik Kerge aga 33 ja ühe elu – teenelise balletitantsija oma – juba lõpetanud.

1976. aasta kevadel said nad lõpudiplomid, 1977. aasta 27. detsembril suri nende kursuse juhendaja Voldemar Panso, kes oli vähem kui kuu tagasi saanud 57.

Õpetaja ärasaatmisel heitis enamik 7. lennust Pansole hauda kaasa oma tekli.

„Mõned, nende hulgas ka mina, ei teinud seda, sest mul oli ebausk, et kui hauda midagi enda poolt kaasa viskad, võib see halvasti lõppeda,“ tunnistab Ago-Endrik Kerge.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

18.10.2020
ÕL ARHIIV | „Krjukov suutis oma rollides käia läbi vanuse, milleni ta ise reaalselt ei jõudnud.“
16.04.2020
TRAAGILISE SAATUSEGA NÄITLEJA: „Kui ma tuleksin tagasi, oleksin luik. Ilma Sulevita.“
05.12.2018
Urmas Kibuspuu astus esimest korda näitelavale käruna
18.10.2017
„Jüri Krjukov oleks oma praeguses eas ja praeguses ajas suur näitleja.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee