Raamat
9. september 2017, 16:06

Täiendatud!

GALERII | Kadrioru esimesele Kirjandustänavale kogunesid Kivirähk, Hargla ja teised staarid (5)

Halb ilm ei häirinud täna Kadriogu esimesele Kirjandustänava festivalile kogunenud kirjanikke, nende fänne ja muidu uudistajaid.

Sel laupäeval, 9. septembril kell 12-22 toimus Tallinna Kirjanduskeskuse koostöös Kadrioru Pargi ja paljude teiste partneritega Koidula tänaval Eesti esimese Kirjandustänava festival.  

Kirjandustänava festivali raames tulid üheks päevaks tänavale nii kirjanikud kui ka kirjandusasutused. Avatud telkides oli kogu päev võimalik osa saada spetsiaalselt festivaliks loodud programmist, kohtuda kirjanikega, kuulata kõnekaid kultuuri- ja kirjandusteemalisi arutelusid jms.

Teiste seas olid kohal Viivi Luik, Tõnu Õnnepalu,  Andrus Kivirähk, Kristiina Ehin, Karl-Martin Sinijärv, Indrek Koff, Doris Kareva, Janika Kronberg jpt. Melu tekitasid ka kultuuriloolised jalutuskäigud, raamatute esitlused, raamatute müük jpm.

Üheks olulisemaks festivali sündmuseks oli kindlasti Mati Undi-nimelise pingi avamine Luigetiigi ääres, mille juures toimus ka Andrus Kivirähki näidendi “Vaimude tund Koidula tänavas” esitlus. Undile avati nimeline pink, kadunud kirjanikku mängis Draamateatri näitleja Taavi Teplenkov. 

Maarja Vaino: „Tahame, et kunsti Kadrioru kõrval oleks ka kirjanduse Kadriorg.“

Jaanus Kulli

„Unt on meie hiljuti lahkunud kirjanikest ikka üks geniaalsemaid, lisaks elas ta Kadriorus kirjanike majas,“ põhjendab Tallinna Kirjanduskeskuse direktor ja laupäeval teoks saanud Kirjandustänava festivali üks korraldajates Maarja Vaino, miks festivali avaüritusena sai Kadrioru üks pinkidest just Mati Undi nimelise mälestustahvli.

„Uus kirjandus ja uued kirjanikud tulevad peale, kuid me ei tohiks Mati Unti kuidagi ära unustada ja et teda tuleb edasi lugeda,“ lisab Vaino. „Ta peab meie kultuuriga kaasas käima ja ta ei tohi kuskile minevikku jääda.“

Kuigi ilm festivali väga ei soosinud, ütleb Vaino, et hinnanguliselt külastas üritust vähemalt paartuhat kirjandushuvilist. „Algul mõtlesime, et oleks tore, kui kohale tuleks kasvõi paarsada inimest, aga et niipalju huvilisi oli, tegi muidugi kohutavalt head meelt.“

Vaino sõnul olid eriti rahvarohked ja menukad kirjastuste raamatute esitlused. „Samas võib öelda, et kõik üritused tõid telgid rahvast täis ja eriti populaarseks osutus ööülikooli salvestus Vilde muuseumis, mida tuli kuulma 150-200 inimest. Ja muidugi õhtune luulepiknik,“ toob Vaino välja mõned tõmbenumbrid. „Samas mitte ükski sõnavõtt ei jäänud kuulajateta.“

Järgmisse aastasse vaadates ütleb, et Vaino et hetkel on kogu korraldusemeeskond veel natuke oimetu, aga kindlasti ei jää festival esimeseks ega viimaseks. „Kahtlemata plaanime uuesti teha ja ikka sealsamas Koidula tänavas. Tahame kirjandustänava kinnistada ja tore oleks, kui me suudaks sinna püsti panna mõned püsivad märgistused. Et kunsti Kadrioru kõrval oleks ka kirjanduse Kadriorg.“

Maarja Vaino sõnul saab ka järgmisel aastal Kirjandustänava festival toimuma just septembri alguses. „Kevadel pole seda mõtet teha, sest siis on väga palju üritusi ning ilusa ilma korral – mida loodus tuleval aastal loodetavasti pakub – on varasügisene Kadriorg ju imeilus.“