Inimesed

Karl Madis: mul on haigus, millele tuleb väike alkoholi tarbimine vaid kasuks (11)

Anu Saagim, 5. september 2017 00:01
Laulja Karl Madis turgutab tervist pitsi konjaki, sauna ja külma karastava suplusega. Samas tõdeb peaaegu 40 aastat laval olnud laulja, et artisti kaootiline elustiil tervislikkust ülemäära ei soosi.

Kallis Karl, kuidas sina hommikuti ärkad ja mida esimesena pärast ärkamist naudid?

Kõige lihtsam hommikusöök kogu perele on praekartul. Seda on öelnud ka meie staarkokk Dimitri Demjaninov.

Mina eelistan juba mõnda aega toore muna joomist hommikuti.

Minu isa jõi toorest muna igal hommikul ja mina jõin lapsepõlves ka, sest munast algab uus elu. Mõtle, mis komponendid seal kõik koos on! Kui jood muna toorelt, saad kõik vajaliku kätte, sest praadimisega läheb juba midagi kaduma. Ja olgem ausad, mõnikord on teisel päeval toores muna väga vajalik. Alkohol viib organismist välja kõik vajalikud mineraalid, aga munast saab need hoobilt tagasi.

Kas vanusega tulevad probleemid, mis tõmbavad teatud harjumustele piduri peale?

Meie elukutse juures on see täiesti võimatu, sest see on nii kaootiline. Kui sa alustad normaalse elurütmiga pühapäeval, siis kolmapäeval ja neljapäeval rikutakse see jälle ära.

Arusaadav, et poole ööni töötamine on tervisele tappev, aga miks minna pärast esinemist esimesse bensiinijaama ja ahmida sisse ebatervislikke toite-jooke?

Sest kõht on nii tühi!

Miks ei võiks artist esinemistele kaasa võtta tervislikke sööke?

Miks ei saa artist tööd teha ilma alkoholi tarbimata?

Oeh, ma toon sulle näite. Meil oli möödunud aastal 260 mängu järjest. Mai algusest kuni detsembri lõpuni. Mõnel päeval kaks, mõnel isegi kolm esinemist. Ja sa pead olema publiku ees kogu aeg eufoorias. Mitte lihtsalt heas tujus, vaid paremas tujus kui nemad, et nad sinuga kaasa tuleksid. Aga sa ei suuda olla heas tujus 260 päeva, isegi kõige paremad näitlejad ei suuda!

Kas see pits konjakit siis tõesti aitab?

Jah, väga aitab. Ütlen ausalt, et mul oli vahepeal vererõhuga probleeme. Tuigerdasin arsti juurde. Vererõhk oli 260. Pandi pikali, tehti süsti. Hiljem ütles arst, et ta ei tohi nii öelda, aga alkohol on minu jaoks positiivne, lausa soovituslik. Ma tunnistasin, et tahan alati väikse napsu enne lavaleminekut teha ja arst ütles, et väga hea, just nii jätkagi.

Vau, arst julges sellist asja öelda?

Nüüd on mul küll ka tabletid peal, aga olgem ausad, see on ka ainukene haigus, millele on väike alkoholi tarbimine vaid kasuks. Hiljuti lugesin muuseas artiklit, kus üks naine elas 106 aasta vanuseks. Küsiti, kuidas te selle saavutasite. Ta ütles, et on viimased 70 aastat igal õhtul joonud pitsi viskit ja kolm õlut. Ärgem siis öelgem, et alkohol nüüd meile kõigile kahjulik on. Kui sa hommikul peale ei vala, siis ma ei näe probleemi.

Sel juhul pole sa veel alkohoolik?

Loomulikult. Öeldakse ju, et üks on alkohoolik ja teine joodik. Joodik on see, kes tahab-joob, aga kui ei taha, siis ei joo. Alkohoolik on see, kes ei taha, aga ikka joob.

Mina olen siis joodik?

Mina ka. Sellest tuleb hea pealkiri! Nali naljaks, aga tervisele on väga kasulikud veel saun ja külm karastav suplus vaheldumisi, mida ma olen ka aastaid teinud. Enese karastamine on väga-väga tähtis! Usu mind, sul pole kunagi enam külm, kui käid regulaarselt saunas ja hüppad seejärel jääauku või käid külma duši alt läbi. Pärast seda on alati vau-efekt, nagu oleks pitsi konjakit võtnud.

Sa oled laval rassinud põhimõtteliselt terve oma elu?

Järgmisel aastal saab Karavaniga 35 aastat. Tegelikult läheneb laval oldud aeg isegi neljakümnele.

Järgmisel aastal täitub ansamblil Karavan 35 aastat. Istuvad (vasakult): Karl Madis, Aarne Saluveer. Seisavad (vasakult): Jaan Karp, Meelis Punder, Agu Tammeorg. Foto: Erakogu

Kaua sa jaksad veel? Ja kui sa ühel päeval ei jaksa, mis siis saab?

Selleks on ju teatud investeerimise võimalused. Alati on võimalik midagi maha müüa.

On sul pensionisammas?

Neli last on minu kõige suurem rikkus.

Kas sa midagi muud peale muusika ka teha oskad? Ütleme nii, et juhul kui hääl peaks ühel päeval kaduma ja laulmisel oleks kriips peal?

Ma olen võimeline ka suupilli mängima. Natukene ka saksofoni ja...

Aga kui arst ütleb, et artisti elukutsega on nüüd lõpp?

Siis ongi lõpp. Muusiku bisnis on riskibisnis.

Sa ei lähe ju turule hapukurke müüma?

Miks ma ei võiks turule hapukurke müüma minna! Mis selles halba on? Päriselt ka! Olen isegi mõelnud, et kui on häda käes, siis ma lähen kuhugi tallu ja ütlen, et andke mulle süüa ja ma teen teile tööd. Kui on käed-jalad otsas, siis miks ma peaksin kodus istuma. Ma lähen kas või kellelegi appi, paljukest ühel inimesel ikka eluspüsimiseks vaja on.

Kui sind guugeldada, siis tuleb välja, et oled olnud päris korralik eluvend ja naistemees.

See pole tegelikult nii. Jääb selline mulje, sest oli üks artikkel, et Karl Madis oli sellega ja siis kohe teine artikkel, et oli tollega, aga artiklite vahe oli võib-olla kümme aastat.

Igatahes üks viimastest artiklitest oli, et läksid pikaajalisest elukaaslasest lahku ja olid väga nukker. Kas oled leidnud kellegi uue? Naisfänne see kindlasti huvitab.

Isiklikus elus saan hakkama.

Oled artist, kelle esinemiste ajal on kindlasti hordide viisi naisi, näpud püsti, lava ees. Kui suur on ahvatlus noppida mõni nendest üheks õhtuks välja?

See ahvatlus lõppes siis, kui ansambel Karavan oli oma tuntuse tipus. Julgesin ühele fännile ehk siis neiule, kes tuli mulle vaheajal koridoris teel kohvikusse ette, pakkuda, et teen talle ühe kohvi välja. Vastus oli lakooniline: „Ega ma selline ei ole!” Ma veel jõudsin pobiseda: „Milline? Mida ma nüüd siis pakkusin!? Kohvi pakkusin!“ Ja sellest hetkest peale ei julge ma enam mitte midagi pakkuda.

Kuidas siis leida uusi tutvusi?

Ega ma neid enam eriti otsigi. Kui elus läheb nii, et tuleb, siis tuleb.

Kas eesti naised on praegugi väga ülbed või on ajad muutunud?

Vanasti oskasid naised mune praadida. Naised võiks rohkem hoolida. Kui naine teeb sulle hommikusöögi, näitab see, kas sinust hoolitakse või mitte. Kui öeldakse: „Ah, vaata, kas seal külmkapis on midagi," siis sa tunned, et see hool on ära jäänud. Kahju tõesti, et naised ei viitsi tänapäeval enam meestele hommikusööki valmistada.

Mis on kõige romantilisem asi, mida sina naise jaoks teeksid? Viiksid kohvi ja praemuna voodisse?

Ei, kohvi ja muna ma kohe kindlasti voodisse ei viiks. Teame ju hästi, mis tavaliselt nende asjadega voodis juhtub. 

Kas isegi šampanjaga ei tohi voodis pritsida?

Naine võtku siis parem rallisõitja, kes piserdab teda šampanjaga üle.

Mis sind kõige rohkem hirmutab?

Mitte miski.

Noori artiste sünnib nagu seeni pärast vihma. On sul, vanal kalal, ka mõni hea nõuanne noortele artistidele?

Mina ütlen neile, et laulge eesti keeles. Igal firmal on oma strateegia. Meil hakkab ka juba olema sama teema. Sa teed laulu, aga seda ei võeta vastu. Lihtsalt öeldakse, et ei ole formaat, ja ongi kõik – see on suurte firmade bisnis. Kui aga artist ajab oma rida ja jääb endale kindlaks, siis on lootust, et ta ikkagi lõpuks püünele pääseb.

Ewert and the Two Dragons ja Kerli Kõiv peaaegu saavutasid ka maailmalavadel seda, mida tahtsid, aga nüüd on nad kodus tagasi.

Nii ma ka ei ütleks. Kas teadsid, et Kerli on Itaalias väga popp? Blond naine ja vägev sõu lähevad Itaalias väga hästi peale. Kerlil on maailm tegelikult juba vallutatud, ta on maailma muusikute seas oma nime juba kirja saanud, sama käib ka draakonipoiste kohta. Kunagi küsisin Ewert Sundjalt, miks te ei tee lugusid eesti keeles, ja ta ütles, et ei tee ja kõik. Ütles, et ta ajab oma asja. Ja ajas nii kaua, kui sai väga hästi aetud. Nad on maailmas ringi ära teinud ja praegu on nende hind Eestis kolm korda kallim kui teistel meie artistidel.

Sinu poeg on ka muusik. Osales isegi superstaarisaates.

Jah, osales küll ja oli üheksas, aga Carl-Philip polnud siis veel valmis.

Sa ei hoiatanud teda, et ta on valinud liiga okkalise tee?

Ütlesin, aga ta ei kuulanud mind. Igaüks tunneb ju ise, kui palju ta suudab ja tahab. Nüüd oleme käinud koos isegi tuuridel. Ta kirjutab laule ja tekste.

Kus sind lähiajal kuulda, näha ja imetleda saab?

Olen enda jaoks asja hästi lihtsaks teinud. Kui inimene lahkub minu kontserdilt mõttega, et elu on ilus, siis olen oma kohuse täitnud. Olen midagi head teinud. Kas või ühe inimese hinge soojust süstinud. Aga esinemisi jagub pea igasse päeva. Nii erapidudel kui ka avalikel üritustel.

Samal teemal

25.11.2018
VIDEO | Karl Madis: vahel ongi vaja nina täis võtta ja ausalt öelda, kuidas asjad on
25.10.2017
Karl Madis ja Dave Benton – täiskasvanud mehed, aga käituvad nagu poisikesed!
06.10.2017
HOMMIKUSÖÖK STAARIGA | Ott Kiivikas: aru ma ei saa, miks restoranid toitudesse nii palju võid topivad
15.09.2017
HOMMIKUSÖÖK STAARIGA | Marju Länikule aitas bravuurikat hommikusööki valmistada Eesti tippkokk Dmitri Rooz

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee