Inimesed

ÕIGUSE MINUT: Kas teadsid, et vähetähtsa väärteo korral ei peagi väärteomenetlust alustama (2)

Anu Saagim, 28. august 2017 16:12
Veebisaates "Tere, teile on Telegram!" külas käinud jurist ja poliitikategelane Jevgeni Krištafovitš Foto: Alexandra Malysheva
Õhtulehe menukas veebisaates "Tere, teile on Telegram!" külas käinud jurist ja poliitikategelane Jevgeni Krištafovitš on alustanud tööd noorte juutuuberite harimise teemal. Tulipunktis on teemad, kuidas suhelda õiguskaitseorganitega. 

Jevgeni Krištafovitš: Vähetähtsa väärteo korral ei pea väärteomenetlust alustama ja võib piirduda suulise hoiatusega. Väärteomenetlust ei saa alustamata jätta, kui väärteo toimepanemisega on tekitatud kahju või kui väärteo teates on osutatud tekitatud kahjule. Isegi kui kohtuväline menetleja, näiteks politsei, karistab isikut võib kohus siiski lõpetada väärteomenetluse otstarbekuse kaalutlusel, kui menetlusalune isik on väärteoga tekitatud kahju vabatahtlikult hüvitanud või heastanud, tema süü ei ole suur ja väärteomenetluse jätkamiseks puudub avalik menetlushuvi.  

Selle regultsiooni eesmärgiks on välistada karistuse kohaldamine juhtudel, mil see ei oleks teo asjaolusid silmas pidades ilmselgelt mõõdukas. Otstarbekuse kriteeriume seadus ei täpsusta, kuid riigikohus on märkinud, et konkreetses asjas tehtav otsus isiku karistamise vajalikkuse kohta sõltub muu hulgas teo tehioludest, isiku süüst, teda iseloomustavatest andmetest ja muudest tema vastutust mõjutavatest asjaoludest.

Samal teemal

05.12.2017
ÕIGUSE MINUT | Mida teha läbiotsimise puhul?
14.09.2017
„TERE, TEILE ON TELEGRAM!“ | 11. septembri terrorirünnakud olid puhas Hollywood ja miks keegi ei julge sellest rääkida?
08.09.2017
VIDEO | "Tere, Teile on Telegram!" - eetris on maailma mastaabis ajalooline debatt lameda Maa tulihingelise uurija ja astrofüüsiku vahel
21.08.2017
ÕIGUSE MINUT: politsei korralduste eiramine ei ole ammu enam karistatav

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee