MUUSIKA SEES ÜLES KASVANUD | Esimest korda sattus Maian klaveri taha üheaastaseltFoto: LASKA
René Piik 22. august 2017 16:34
Kevade hakul aset leidnud Eesti Laulust on möödas juba pool aastat ning selle jooksul on juhtunud nii mõndagi: võistlusel debüüdi teinud Maian sõlmis Universali plaadifirmaga lepingu ning nüüd on label'i alt ilmumas esimene lugu. Oma tööfilosoofias vastandub ta nähtavalt EiKile - albumite vorpimise asemel avaldab Maian üksikuid hittsingleid.                               

17-aastane Maian Lomp, lavanimega Maian, on muusikaga kokku puutunud kogu elu. Esimene pilt temast klaveri taga pärineb ajast, mil Maian oli vaid aastane. „Istusin seal oma isa süles,“ meenutab noor laulja. 6-aastaselt läks ta muusikakooli, kus hakati harjutama klaverimängu ja laulmist.

„Mulle meeldis muusikakool, kuid klassikaline muusika ei istunud mulle. Üks hetk mõistsin ma, et tahan keskenduda õppimisele,” selgitab Maian otsust muusikakoolist lahkuda. Koolivahetus ei tähendanud aga muusika maha jätmist ning kuna kodus oli tal klaver olemas, üritas Maian vahetevahel mängida erinevate poplaulude taustamuusikat. „Esimene lugu, mille ma klaveril ära õppisin, oli Beyoncé „If I were a boy“. Vahel mängin seda praegugi.“

Iseendale on Maian muusikat kirjutanud juba pikemat aega. „Ma täpselt ei tea, ei mäleta enam millal kõige esimese laulu kirjutasin, aga esimene korralik sai valmis äkki viis aastat tagasi.“ Lugude kirjutamise protsess käib tal jooksvalt, ülejäänud elu kõrvalt. „Kui mul mõni idee tuleb, kirjutan või laulan selle kähku telefoni.“ Küsimusele, miks ta paberile ei kirjuta, vastab ta naerdes, et telefon on alati käeulatuses. „Sinna annab kiiremini ka kirjutada kui paberile.“ Maiani jaoks on oluline, et esimese hooga saaks pähe karanud sõnad kirja ning nendega kaasas käiv viis salvestatud. „Nii ei kao idee meelest.“

Järgmisena läheb loo mustand edasi produtsendile, kes valib ja arranžeerib tükile trummid, pillid ja taustaviisi. Kes selleks osutub, oleneb olukorrast. „Minu uue singli kallal töötas üks Universali poolt valitud produtsent, kuid näiteks „Have You Now“ produtseeris Hugo.“ Kõige rohkem võtabki aega just see osa loo valmimisest.

„Pärast tuleb veel käia singli jaoks pilte tegemas,“ selgitab Maian, et muusika valmimisega pole veel kõik töö tehtud. „Ja kui see on lõpuks väljas, tuleb käia raadios ja anda teleintervjuusid ja käia esinemas.”

Ees ootab kaks aastat kooli

Igapäevaelus tekitab konflikte see, et Maian õpib gümnaasiumis ja kooli lõpuni on veel kaks aastat. Kuigi muusika on nüüd kujunenud tema elu jäävaks osaks, ei saa ka koolist üle ega ümber. „Ma arvan, et Reaal (Tallinna Reaalkool, toim) on minu jaoks ikkagi prioriteet. Vaatab, äkki suudan isegi medaliga lõpetada,“ loodab Maian. Siiani on ta muusikamaailma kõrvalt kooliga väga hästi hakkama saanud ning kui võimalik, sooviks ta peale gümnaasiumit edasi õppida. „Ma tahaks arsti minna,“ mõtiskleb ta oma tulevikust.

Üheks artisti eesmärgiks on jõuda Eestist välja ning esineda maailma lavadel: „Ma tahaks kunagi laulda Madison Square Gardenis, see oleks äge. Eestlasena aitab palju kaasa see, et mul on suhteliselt väike aktsent,“ arvab Maian.

„Enne lepingut Universaliga ei teadnud ma muusikamaailmast tegelikult midagi,“ kirjeldab Maian oma kogemust koostöös suure plaadifirmaga. „Mind visati nii-öelda pea ees vette ja hakati kõike algusest peale seletama. Kuidas raadios või televisioonis käituma peab, kuidas esineda. Vahel pidin neile meelde tuletama, et kuulge, mul on homme keemia eksam. Mul õppimiseks ka aega vaja!“ Sellegipoolest on Universal neiut aidanud ning õpetanud, kuidas muusikamaailmas hakkama saada. „Nad annavad mulle abi nii muusika osas – kuidas seda paremaks teha – kui ka üleüldse artisti eluolu osas. Ilma nendeta ei saaks ma hakkama,“ lisab Maian lõpetuseks.

Oma tuleviku kohta ei oska populaarsust koguv laulja veel midagi konkreetset öelda, kuigi unistusi on tal palju. „Eks ma pean harjutama ja järjest ennast arendama. Kõigepealt tuleb ikka kool ära lõpetada, eks siis näeb, mis sedasi saab.“

Maiani uut singlit "Say It First" saab kuulata siit: https://lnk.to/Maian_SayItFirst