Kadi ToomFoto: Rauno Volmar/ Ekspress Meedia
Inimesed
1. august 2017, 04:00

KUULSUS KUTSUB KÜLLA | Kadi Toom soovitab: kuhu minna Kohilas? (10)

„Kohila tähendab mulle eelkõige kodu: siit sai alguse minu lasteaia- ja koolitee ning on pärit minu muusikaarmastus,“ räägib Kohilast pärit laulja Kadi Toom. „Kohila on ilus linn, siit voolab läbi Keila jõgi, siin on mitu mõisat, lisaks toimub palju kultuuriüritusi.“
Tohisoo mõis Foto: Oskar Susi/ Wikipedia

Tohisoo mõis

„Tohisoo mõis on rajatud 17. sajandi keskel ja on aastate vältel sõdades kannatada saanud. Nüüd aga on see kenasti restaureeritud ja asub ilusa Keila jõe ääres, väärt vaatepilt on see kindlasti,“ räägib Toom. „Praegu töötab peahoones Kohila koolituskeskus ning täielikult säilinud mõisaparki on rajatud rahvusvaheliselt tuntud ja Baltimaade üks suurimaid keraamikaahjusid.“ Kadi sõnul asub seal veel muusikakool, samuti saab võtta keraamika-, kunsti- ja käsitöötunde. „Seal toimub pidevalt muusikaüritusi ja soovi korral on võimalus ka lihtsalt mõisaga tutvuda ja ümbruses väike jalutuskäik teha.“ Kadi lisab, et õppis seal kaheksa aastat klaverit, solfedžot ja muusikaajalugu. “Mõisas asus ka bändiruum, kus sai alguse minu esimene bänd Stele, olin siis 11aastane.“

Kohila mõis Foto: Ivar Leidus/ Wikipedia

Kohila mõis

Kohila rüütlimõisat on esimest korda mainitud 1438. Mõisakompleks asub Keila jõe vasakul kaldal ja on saanud Kohila alevi kasvades selle osaks. Stiilne klassitsistlik kahekorruseline peahoone on ehitatud 19. sajandi esikümnenditel. Kohila mõis oli üks 1905. aasta mässu traagilisemaid sündmuspaiku. Pärast põletamist taastati see muudetud kujul – kõrge katuse ja otsaviiludega ning ilma portikuseta. „Käisin mõisa kõrval lasteaias, nii et olen saanud seda imeilusat hoonet palju imetleda.“ Kadi räägib, et nüüdseks on hoones mõisakool, mis avati 2013. aastal. „Sellele koolile on minu ja peamiselt mu ema ettevõte Kohvik Omamoodi pakkunud kooli alustamisest alates koolilõunaid. Kuni selle aastani, sest inimesi tuli nii palju juurde, et kohvikus toitlustamine oleks ülekäte läinud. Neil oli lõunasöögi jaoks eraldi tund: jalutasid ilmast hoolimata ühe kilomeetri kohvikusse ja tagasi.“

Kohila tall

„Kohilas asub hobusetall, kus on hobuseid kasvatatud juba ligi 130 aastat,“ teab Kadi öelda. „Talli juures laiuvad pikad metsarajad,“ kiidab Kadi. „Seal saab näha nii suuri tori hobuseid kui ka ponisid, eraomanike kui ka talli hobuseid.“ Ka Kadi tütar Linda Lisette on seal väga palju ponisõite teinud ja tihti käivad nad koos hobuseid vaatamas.