Seafront helisüsteem Tallinnast
Toimetas Meisi Volt 18. juuli 2017 15:01
Reedel 21. juulil toimub Balti riikide ja Eesti helisüsteemide kultuuri jaoks oluline sündmus. Eesti ainuke reggae-plaadifirma Strictly Dub Records esitleb: Seafront helisüsteem Tallinnast kutsub külla Wolde Egziabher helisüsteemi Leedust. Tegemist on erakordse võimalusega Tallinna südames tõelist bassimuusikat nautida.

Helisüsteemid (ingl. k. soundsystem) toovad muusikat inimestele juba üle poole sajandi. Eelkõige on tegu bassimuusika kultuuriga, mis sai alguse Jamaikas möödunud sajandi neljakümnendail aastail, kus raadiot mängivaid kõlareid pandi baari või poodi sissepääsu juures inimeste tähelepanu pööramiseks. Mõned aastad hiljem said inimesed võimalusi Ameerikasse reisida ja koju tagasi tulles ka jazzi ja rythm-n-blues plaate osta. Ettevõtjad hakkasid tantsuõhtuid korraldama, kus mängisid plaate kõige uuema ja värskema muusikaga, mis tavaliste inimeste jaoks polnud muidu väga kättesaadav. Peaaegu kohe hakkas peale juhtivate helisüsteemide võitlus, mille kõrgpunktiks oli nn soundclash ehk helisüsteemide heitlus, kus pandi kõlarid üksteise vastu ning mängiti oma parimaid plaate. Kelle valiku peale rahvas reageeris valjemini, see saigi võitjaks. Jamaika muusikaäri arenemisega hakkasid helisüsteemide operaatorid valmistama plaate kohalike artiste lugudega. Need plaadid olid tehtud ühe eksemplarina ning siit tulebki sõna dubplate ehk eksklusiivne salvestus.

Viiekümnendatel jõudsid helisüsteemid Inglismaale ja levisid aegamisi kogu maailmas. Rythm-n-blues’ist tekkis tõeline Jamaika uhkus – muusikažanr ska, seejärel rocksteady, skinhead reggae, roots reggae, rub-a-dub, UK dub... Kõrvaltvaataja jaoks on see kõik reggae ning see moodustabki helisüsteemide muusika.

Tänapäeval on üle maa tegutsemas mitusada helisüsteemi Ameerikast Jaapani saarteni. Kultuur on kõige tugevam Prantsusmaal, Itaalias ja kindlasti Suurbritannias. Korraldatakse helisüsteemifestivale, iseseisvad plaadifirmad annavad helisüsteemide jaoks muusikat välja (nagu meie Strictly Dub Records). Tegutsevad ka lauljad, keda me vaevalt televiisoris näeme, aga kes on väga tuntud kultuuri sees. Selge see, et üritused ise on täna teistmoodi, kui see oli viiskümmend aastat tagasi. Näiteks tõeline soundclash on harukordne nähtus, sest paljud helisüsteemid püüavad pigem koostööd teha erinevate kultuuride arendamise mõttes. Traditsiooniliseid elemente – parimad vinüülplaadid (sageli pannakse ühest mängijast), dubplate valik, omatehtud kõlarid ja tehnika, mees mikrofoni taga – hinnatakse ikka kõige rohkem. Helisüsteemide veel üks eripära on nende mobiilsus. Kui kõik vajalik varustus on olemas, miks keset linna taeva all kõlareid mitte peale panna? Mõned entusiastid lähevad edasi ja paigaldavad terve helisüsteemi auto peale ja sõdavad nii ringi. Üks kindel asi on see, et sellist bassi nagu tuleb reggae helisüsteemist, mujal leida ei õnnestu. 

Kui tänapäeval kohtuvad kaks helisüsteemi, siis mängivad nad kordamööda – alguses pool tundi, viisteist minutit ja pärast, kui võimud on juba soojad, hakkavad lööklaulud ja dubplate’id tulema. Selline üritus on suurepärane võimalus võrrelda erinevate helisüsteemide stiili, kõla ja muusika valikut.

Siia kanti hakkab helisüsteemide kultuur alles praegu jõudma tänu  Wolde Egziabher helisüsteemi meeskonnale ja selle ninamehele Ras Woldele. Nemad on ainukesed Leedus, kes jälgivad kultuuritraditsioone. Inspireerudes roots reggae muusikast ja Briti helisüsteemide sessioonidest, said 2013. aasta suvel meeste kõlarid valmis ja sündis Wolde Egziabher helisüsteem. Nende selja taha on „Dub mokykla“ (leedu k. dub kool) ürituste seeria korraldamise kogemus, kuhu on esinema kutsutud erinevad esinejad ja helisüsteemid välismaalt.

Ras Wolde ja meeskond valmistuvad reisiks Tallinnasse tõsiselt: parandavad ning täiendavad oma helisüsteemi. Külla tulevad nad terve helisüsteemiga ning oma vinüülide lemmikvalikuga. Nende lemmikartistide hulgas on Dennis Brown, Bim Sherman, Johnny Clarke, Twinkle Brothers, Vivian Jones, Cultural Roots. Kindlasti Ras Wolde ei unusta ka oma ja teiste poolt produtseeritud dubplate’id. Ras Wolde esineb klassikalises Briti stiilis – üks vinüülimängija, pime ruum ja jõulised superscoop bassikõlarid.

Tallinna Seafront helisüsteemi meeskond ootab tulevat üritust kannatamatusega, sest kaks Balti helisüsteemi kohtuvad esmakordselt ühes kohas, ja selleks kohaks on kallis kodulinn. Seafront mängis aprillis koos Ivah helisüsteemiga Soomes üritusel nimega Helsinki Dub Club, kus sai esimese rahvusvahelise kogemuse. Tallinnase on plaan kutsuda ka teisi helisüsteeme ja Strictly Dub Records’i artiste ning nende ürituste kaudu helisüsteemide kultuuri arendada. Reedel, 21. juulil on oodata nii klassikat nagu Jah Shaka, Barry Brown ja Barrington Levy, kui ka uuemaid lugusid ja kindlasti dubplate valikut.

"Helisüsteemide kohta võib ja peab kirjutama palju rohkem, aga parim viis sellest aru saada on ikka kohale tulla," leiavad korraldajad ning soovitavad oma tantsukingad valmis panna ja sammud Tallinna klubi Sinilind poole seada, kus kohalik helisüsteem Seafront kohtub Wolde Egziabher helisüsteemiga Leedust. Üritus Facebookis.