PURUSTAVAD REKORDI? Väliskontserdi külastusrekordit hoiab Kings of Leoni 2014. aasta Riia sõu, kus eestlasi käis 3600 ringis. Kas Foo Fightersi (pildil solist Dave Grohl) esimene Baltikumi kontsert suudab selle arvu üle trumbata, kui piletimüük hoogsalt jätkub? Osa fänne sõidab aga hoopis Soome. Foto: Vida Press
Kais Allkivi 17. juuni 2017 04:00
Nädala algul möllab meie naabermaade lavadel Ameerika rokkbänd Foo Fighters, kes pole hoolimata fännide palavast ootusest veel siiamaile jõudnud. Kolmapäevasele Riia kontserdile sõidab praeguse seisuga 3300 eestlast, osa ansambli siinseid austajaid on platsis juba esmaspäevasel sõul Helsingis.

Üks eestlasi, kes ülehomme üle lahe reisib, on The Suni bassimehena tuntud muusikamänedžer Danel Pandre. "Olen Foo Fightersi tegemisi nautinud alates loost "Monkey Wrench" ehk siis 1997. aasta albumist "The Colour and the Shape". Oman kõiki nende albumeid ja olen neid ka kontserdil näinud – aastal 2011 Pariisis festivalil "Rock en Seine"," räägib Danel.

Danel Pandre Foto: Teet Malsroos

"Soovitan seda väga head live-bändi soojalt kõigile. Pillimehed ja lood on ekstra klass ning Dave Grohl on kindlasti üks maailma paremaid frontman’e oma siiruse ja hea huumoriga," kiidab Danel 1994. aastast tegutseva rokikollektiivi ninameest, kes kogus varem kuulsust Nirvana trummarina.

Helsingisse läheb ka ajakirjanik ja blogija Dagmar Lamp ehk Daki, kellele see on kolmas kord oma suurimat muusikaarmastust näha. "Mul on Facebookis sinna, kuhu peab märkima oma religiooni, kirjutatud "Dave Grohl"," tunnistab Dagmar.

Grohlist sai ta teadlikuks varastel 90ndatel plikatirtsuna Nirvana kassetti kuulates. "Foosid adusin ma esimest korda nii nagu paljud teised – unnates 90ndate lõpus kaasa nende läbilöögihitile "Learn to Fly". Millalgi 2000ndate algul suutsin kuskilt välja võluda ka nende esimesed plaadid ja nagu öeldakse – annad sõrme, võtab terve käe," muigab ta.

Dagmar Lamp ehk Daki (paremal) koos Kristiina Herodesega. Foto: Arno Saar

"Üks Dave’i enam levinud iseloomustusi on nicest guy in rock (kõige paipoisim rokkar – K. A.), ja niipalju, kui ma temast tean, siis ta tõesti seda ka on. Mulle tundub, et ta on selline vend, kellega oleks hullult lahe aega veeta, ta on superandekas ning ka prioriteedid paistavad paigas olevat," vihjab Dagmar iidoli tervislikele eluviisidele.

"Midagi mõnusat ja rahustavat on ka tema pereelus. Ma olen olnud pisarateni liigutatud, kui olen teda tütardega koos näinud. Pole midagi seksikamat kui mehed, kes on head isad!"

2011. aastal kinkis Dagmar endale lapse sünni puhul Foo Fightersi Helsingi kontserdi pileti. "Ma ei osanud arvestada, et vaid kuu pärast sünnitust pole füüsiliselt kõige kergem pidada vastu tunde rokikontserdil. Lõpuks olin ma nii läbi ja valudes, et pidin lahkuma paar lugu enne lõppu – Dave aga rokkis laval edasi! Nägin teda vaid mõne meetri kauguselt ja seda emotsiooni ei suuda ma senini sõnadesse panna."

2015. aastal Göteborgis oli ta tunnistajaks, kuidas Dave keset lugu lavalt alla sadas ja jalaluu murdis. "Kontsert oli üsna alguses ja ma sain šoki. Nutsin ja värisesin ja lihtsalt palvetasin, et temaga oleks kõik korras. Palvetamine ja see ülevoolav õõvatunne kellegi sisuliselt täiesti võõra pärast oli midagi uut," meenutab Dagmar. Olgu öeldud, et Dave naasis toona vapralt lavale.

"Suvesangarite" saatejuht Kristjan Rabi siirdub bändi kaema Riiga. "Foo Fightersiga tegin põgusamat tutvust juba 90ndate lõpus, aga kõnetama hakkas ta mind rohkem pärast nende kontserti Soomes Provinssirockil aastal 2008. Kui üks rokkbänd suudab oma sõus teha trianglisoolost mega-happening’i, siis on see ikka märk kõige ehedamast rock’n’roll’ist," leiab Kristjan.

Kristjan Rabi Foto: Alar Truu

"Ilmselt mulle sümpatiseeribki nende ehedus ja energia, nii muusikas kui ka laval. Loodan tulevalt kontserdilt saada vähemalt sama hea elamuse kui eelmisel korral."

Pole teada, kui palju eestlasi Helsingi Hietanieme ranna kontserdile sõidab, kuid Riia kontserti korraldava Live Nation Balticsi hinnangul võib Daugava jõel asuvale Lucavsala saarele jõuda umbes 3500 eestlast.