Tele

Eesti inimõiguste keskuse juht Kari Käsper: kas mees armastab meest või naine armastab naist, ei peaks neil seetõttu olema vähem õigusi (46)

Toimetas Keit Paju, 6. juuni 2017 21:41
Sarah ja Kristiina Foto: kuvatõmmis/ ERR
Täna oli saates "Igaühe õigus" arutluse all õigus perekonna loomisele ja abielule. Saates rääkisid oma loo Sarah ja Kristiina, kes USAs abiellusid, kuid kelle abielu Eestis ei kehti. Samuti ei saa Sarah Eestisse elamisluba ning seetõttu naiste suhe kannatab.

Sarah ja Kristiina abiellusid Ameerikas ning tahtsid elama tulla Kristiina kodumaale, Eestisse. Kuid nende välisriigis sõlmitud abielu Eesti riigis ei aktsepteerita. 

Nii ongi nende suhe suuresti toiminud telefoni või internetisuhtluse teel. “See on keeruline, kui mõnikord on vaja, et teine inimene sinuga oleks. Tekib tunne, et meid kistakse lahku ja meil pole selle üle kontrolli,” sõnas Sarah. 

Elamisloa mittesaamise tõttu pöörduti ka kohtu poole ning nüüd saab Sarah aasta Eestis elada. Kristiina sõnul on raskeim see, et paberil öeldakse neile justkui, et neil pole siin õigusi.

Inimõiguste professori Mart Susi sõnul ei saa need kaks noort naist Eestis elada ja perekonda luua, kuna perekonna loomise õigus ning õigus abielule on kaks erinevat asja. “Võib-olla paljud ei tea, et Eesti põhiseadus ei ole üldse määratlenud abielu mõistet. Ei ole öeldud, et abielu on mehe ja naise vaheline suhe, ei ole öeldud seda, et abielu võib olla ükskõik kelle vaheline suhe,” tõdes ta, lisades, et perekonnaseadus määratleb abielu siiski mehe ja naise vahelise ühendusena. 

“See teema on keeruline, sest Euroopas käib ju vaidlus, kas abielu on mehe ja naise vaheline suhe või kahe inimese vaheline suhe,” lisas Susi. 

Kari Käsperi, Eesti Inimõiguste Keskuse juhi arvates on Sarahi ja Kristiina juhtum inimõiguste rikkumine.

“Sellele on ju tähelepanu juhitud, et samasooliste suhete õiguslikku regulatsiooni on vaja, juba alates kümme aastat tagasi,” lisades, et sellega on justiitsministeerium tegelenud tükk aega, juba enne kui kooseluseadusest juttu oli.

“Erinevaid kontseptsioone ja analüüse on tehtud, erinevate osapoolte käest on küsitud arvamusi ja kõik need arvamused ja argumendid viivad järelduseni, mis nendel paaridel on, tuleb kuidagi reguleerida, seda nõuab meie põhiseadus, seda nõuavad meie rahvusvahelised kohustused, see on ka lihtsalt moraalselt ja eetiliselt õige asi, mida teha, et inimesed saaksid oma elu korraldada samamoodi nagu teised inimesed, kes on sarnases olukorras. See erinevus, et üks mees armastab meest või naine armastab naist, seetõttu peaks tal olema vähem, et seetõttu peaks olema vähem väärt suhe, vähem oluline või vähem väärib nende pere riigi kaitset," rääkis Käsper.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee