Inimesed

Bob Dylan sai viimaks Nobeli loenguga maha 

Õhtuleht.ee, 6. juuni 2017 11:12
Bob DylanFoto: KI PRICE
Mullu Nobeli kirjanduspreemia võitnud Bob Dylan kandis viimaks ette loengu, mis oli kopsaka auhinnaraha saamise ainus tingimus.

USA folgilegend jõudis auhinda vastu võtma alles märtsis, kuid salvestatud loengu saatis ta ära alles nüüd. BBC Newsi teatel tegi ta seda viimasel hetkel: Dylanil oli loengu andmiseks aega 10. juunini. Vastasel juhul kaotanuks ta 727 000 euro suuruse auhinnaraha.

Artist nimetas loengus oma suureks mõjutajaks Buddy Hollyt. “Tema oli arhetüüp. Kõik, mis ma polnud ja mis ma tahtsin olla.”

Samal teemal

Raamatutest on Dylani eluteel tähtsaimad olnud kolm: Herman Melville’i “Moby Dick”, Homerose “Odüsseia” ja Erich Maria Remarque’i “Läänerindel muutusteta”.

Dylan rääkis ka laulude tähendusest. “Kõige tähtsam on see, et laul sind liigutaks. Ma ei pea teadma, mida see laul tähendab. Olen oma lauludesse kirjutanud kõiksugu asju. Ja ma ei kavatse selle pärast muretseda – selle pärast, mida see kõik tähendab.”

Artist toonitas, et laulusõnad on mõeldud laulmiseks, mitte lugemiseks. “Loodan, et mõned teist saavad võimaluse kuulata neid sõnu nii, nagu nad olid kuulamiseks mõeldud: kontserdil või plaadil või ükskõik, kuidas inimesed tänapäeval laule kuulavad.  Naasen veel kord Homerose juurde, kes ütleb: “Laula mulle, oh Muusa, ja jutusta seeläbi lugu.”

Samal teemal

15.06.2017
Süüdistus: Bob Dylani Nobeli-loeng kubiseb plagiaatidest
14.06.2017
Süüdistus: Bob Dylani Nobeli-loeng oli häbematu plagiaat!
07.06.2017
Bob Dylan oma Nobeli loengus: "Kõige tähtsam on see, et laul sind liigutaks."
03.04.2017
Bob Dylan võttis Nobeli auhinna viimaks vastu