Üritused

ÕHTULEHE EURODOKK, OSA 2 | Tuurita meiega Ukraina ekspresident Janukovõtši luksusliku villa territooriumil (7)

Katharina Toomemets | Video: Geidi Raud, Kiiev, 13. mai 2017 23:29
Foto: Geidi Raud
Õhtuleht ei suutnud Kiievis olles panna vastu võimalusele, et minna ja külastada Ukraina ekspresident Viktor Janukovõtši Mežõgirja villat, mis asub Kiievi kesklinnast umbes pooletunnise autosõidu kaugusel.

Meie videoloo vahendusel saad piiluda, mida põnevat Janukovõtš oma villa ümber ehitanud ja kokku ostnud on. Endine Ukraina peaminister ja president Janukõvitš elas villas alates aastast 2002. Mees kihutati sealt minema 2014. aasta veebruaris kui teda taheti rahvavastaste kuritegude pärast vangi panna. Tema õnneks aga rahva kahjuks pakkus Venemaa talle eksiili.

Foto: Geidi Raud

Praeguseks on Janukovõtši residentsist tehtud muuseum, kus ka Ukraina rahvas saab uudistada, kui luksuslikku elustiili nende endine riigipea viljeles. Paljud pruutpaarid kasutavad residentsi kaunist aeda pulmafotode tegemiseks.

Foto: Geidi Raud

Samal teemal

Ülisuurel, ametlikult 137 hektari, mitteametilikult aga lausa 162 hektari suurusel, maa-alal laiuvad golfiväljak (tänaseks seal enam küll golfi ei mängita, vaid külastajad saavad seal piknikku pidada), helikopteri maandumisplats, Janukovõtši viiekorruseline põhielupaik (seda nimetatakse Honka majaks, kuna maja ehitas Soome firma Honka), Putini külalistemaja (sellel on neli korrust - kaks maa all ning kaks maa peal, nime on saanud see Venemaa president Vladimir Putini järgi, kes seal ööbinud on), järved, mis ei külmu, mitmed purskkaevud, privaattankla, väike kirik, koerte treenimiskeskus, väga palju erinevaid taimeliike ning kaks garaaži.

Foto: Geidi Raud

Ühes garaažis on vaatamiseks välja pandud 42 vana autot, kuid seal on ka uus, alles ehitusjärgus garaaž, kus ootab sõidutamist aga lausa sada uuemat luksusautot.

Janukoviõšil on ka eraloomaaed paljude eksootiliste loomadega: seal on sigu, antiloope, jaanalinde, laamasid ja paabulinde. Ukrainast põgenedes jättis ekspresident oma loomad saatuse hoolde. Siiski ei läinud loomad ja linnud tapamajja, vaid nende eest hakkasid hoolt kandma zooloogid.

Mitmed loomad on kahjuks seal aga ka otsa saanud. Õnneks mitte hooletuse tõttu, vaid külastajate rumaluse pärast. Kaks jaanalindu suri – ühe makku oli kinni jäänud kinnas, teise aga lämmatas kilekott. Siiski on loomaaias sündinud ka uusi jaanalinnupoegi.

Kogu kompleksi ümbritseb viie meetri kõrgune roheline aed, millest läbi ei näe ja turvakaameraid olla seal umbes 300. 

Foto: Geidi Raud

Kui villa poole sõitsime, mõtlesime, et tegu on äärmiselt eraldatud paigaga ja kui taksojuht meid üsna suvalise värava ees maha pani mõtlesime, et oleme vales kohas või tuleb meil nüüd mitu kilomeetrit kõmpida. Residentsi maa-ala ümbritsevad üsna tavalise - tõsi, küll keskmisest ehk pisut uhkemad - majad. Võib arvata, et inimestel on päris uhke olla ekspresidendi naaber. 

2014. aasta 21. veebruaril otsustas ülemraada Janukoviõtši ametist tagandada ja mees põgenes Venemaale, novembris tehti luksuslikust residentsist muuseum. 

Samal teemal

11.08.2017
ESIMENE PRESIDENT: Janukovõtši suurim kuritegu oli Vene vägede Ukrainasse kutsumine
30.05.2017
18,5 MILJONIT EUROT: mida sisaldas Ukraina Eurovisioni maksumus?
14.05.2017
Eesti jäi teises poolfinaalis 14. kohale
14.05.2017
Iisraeli jaoks jääb tänavune Eurovision viimaseks