Inimesed

Digitrükk püüab raamatumüüki ümber vormida (1)

Kais Allkivi, 29. aprill 2017, 04:00
DIGITRÜKIMASIN: Grano tootmisjuht Koit Variksoo näitab digitrükikoja ühte viiest raamatute printimiseks sobivast trükimasinast, mis ei erine - kui suurus välja arvata - kuigivõrd värviprinterist. Paremal pool on paberisahtlid, vasakult tulevad trükitud poognad välja. Raamatufail saadetakse masinasse kõrvaltoa arvutist.Foto: Stanislav Moškov

Alles hiljaaegu kuulutas üks suurem raamatupoodide kett, et alla on hinnatud üle 2000 kirjandusteose. Soodustus küündib 80–90 protsendini. Digitrükientusiastide väitel ei peaks hoopiski nii palju raamatuid lattu seisma jääma, kui kirjastajad kasutaksid agaramalt proovi- ja lisatiraažide võimalust, mida digitehnoloogia väiksema kuluga pakub. See tähendab: trükiksid vastavalt vajadusele.

“See ei mõju autoritele hästi, kui nad näevad oma teoseid odavmüügiletis või -kastis, ja ega tiraažilõppude allahindlused tee rõõmu ka kirjastajatele,” ütleb trükindusekspert ja trükitehnoloogia õpetaja Ivar Kaselaid.

Tema sõnul trükitakse raamatuid enamasti liiga suures koguses. Tõsi, keskmine raamatutiraaž on langenud – kui viis–kümme aastat tagasi oli see 1000 ringis, siis nüüd erinevatel andmetel 700–900. Kuid Eestis igal aastal müüki tulevast ligi 4000 raamatunimetusest vaid kümnendik või vähemgi müüakse ära alla hindamata.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

10. märts 2016, 16:52
Käes ongi aeg, kus raamat valmib minutitega
6. juuni 2015, 08:00
Digitrükkimine – imerohi raamatute puuduse ja lattu seisma jäämise vastu?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee