Inimesed

Dirigent Risto Joost: "Mõõdukas stress on minu konstantne seisund." (2)

Sirje Presnal, 20. aprill 2017 04:00
Risto JoostFoto: Tiina Kõrtsini

Noor tippdirigent Risto Joost on mõnes mõttes unikaalne nähtus, kes võib keset kontserti ühel hetkel dirigeerimise pooleli jätta, end näoga saali poole pöörata ja jahmatada publikut erakordse vokaalse etteastega. Tallinna Filharmoonia ja Birgitta festivali kunstiline juht veedab palju aega lennukis ja lennujaamades ning vabu päevi tuleb ette paaril korral aastas. "Mõõdukas stress on minu konstantne seisund, aga selline dirigendi elu ongi," teatab ta seejuures vaat et muretult.

Risto Joostil on intervjuuks aega napp 40 minutit. Tema päevakava on minutipealt paigas: pärast intervjuud Estoniasse orkestriproovile ning sealt juba lennukile ja Leipzigi suunas – alates 2015. aastast on Joost MDR Rundfunkchor Leipzigi (eesti k Kesk-Saksamaa ringhäälingukoor) kunstiline juht.

"See on väga detailne amet," kinnitab Joost. "Kui Stockholmis õppisin, öeldi mulle kohe alguses, et üks dirigendi stuudiumiaasta maksab sama palju kui hävituspiloodi koolitamine Rootsi kuninglikus õhuväes. Dirigendi koolitamine nõuab nii ressurssi kui ka oskusi. Aga see omakorda tähendab, et need oskused, mida ta omandama peab, on väga spetsiifilised." Maailmapilt seevastu peab olema avar. Joost leiab, et orkestrijuht on nagu minister, kes peab nägema nii laia pilti kui ka suutma sügavuti ühele konkreetsele asjale pühenduda. 

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

30.03.2019
Dirigendid lahkavad: mis teeb orkestrijuhist tipptegija ja kuidas tema liigutusi lugeda?
13.01.2019
ERR valis aasta muusikuks dirigent Risto Joosti
15.09.2018
Jaanus Nõgisto teeb filmi Risto Joostist
03.04.2018
ÕL VIDEO JA GALERII | Miks tegi juubelit tähistav Tallinna kammerorkester proovi laste mängupillide ja vanniga?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee