Inimesed

LEHT: Saksa kinolegend oli Nõukogude agent (16)

Triin Tael, 22. veebruar 2017 04:00
HITLERI LEMMIK: Hurmav ja eksootilise aktsendiga Marika Rökk oli kuulu järgi üks füüreri lemmiknäitlejannasid ja võimalik, et isegi natside propagandaministri Goebbelsi armuke.Foto: Imago / Scanpix

Üks sõjaeelse ja -aegse Saksamaa armastatumaid näitlejannasid Marika Rökk oli äsja avalikustatud luuredokumentide järgi Nõukogude Liidu agent, kes edastas aastaid Moskvale salainfot.

1913. aastal Kairos Ungari päritolu vanemate lapsena sündinud Marie Karoline Rökk veetis lapsepõlve Budapestis. Oma meelelahutuskarjääri alustas ta Natsi-Saksamaal revüütähena, siis aga hakkas režiim Rökkist kinodiivat vormima. Hollywoodi staaridele Ginger Rogersile ja Rita Hayworthile tuli kohalik konkurents tekitada. Rökkist sai üks Saksamaa populaarsemaid naisnäitlejaid ja Hitleri lemmikuid ning kuulu järgi oli tal salasuhe propagandaminister Goebbelsiga. Väidetava natsilembuse tõttu keelati Rökkil sõja lõppedes kaks aastat filmides mängida. Kuid tegelikult oli ta alates 1940. aastatest töötanud luurevõrgustikus, mis edastas kolmanda Reichi saladusi Moskvasse, vahendab Briti leht The Guardian Saksa väljaande Bild paljastust.

Usutakse, et Rökki värbas KGB agendiks tema mänedžer Heinz Hoffmeister, kes ka ise töötas Nõukogude luure hüvanguks, kirjutab The Guardian. Rökki roll luuretegevuses ja täpne info, mida ta võis KGB-le edastada, pole endiselt selge. Väidetavalt nuhkis koos Rökkiga tema abikaasa, filmirežissöör Georg Jacoby. 

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

24.05.2004
Suri legendaarne filmistaar Marika Rökk

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee