Inimesed

Kuidas on dementsus ja vaimuhaigused kuulsate kirjanike mõistust laastanud?

Terry Pratchett: "Seasita sisse uppumise kõrval on Alzheimer nagu jalutuskäik pargis. Aga see park muudab aina kuju." (5)

Triin Tael, 18. veebruar 2017, 04:00
KIRJANIK KUULSA VILTKAABUGA: «Arvasin, et praeguseks olen palju hullemas seisus. Sama arvas ka mu spetsialist,» ütles Terry Pratchett 2012. aastal, lisades, et tema sümptomid on vaid füüsilised. Kuid juulis 2014 loobus kirjanik Kettamaailma konverentsist, tunnistades: «Takistus hakkab mulle viimaks kannule jõudma koos teiste vanadusest tulenevate hädadega.» Foto: Vida Press

Alzheimeri tõbi tekitas armastatud Briti fantaasiakirjanikus Terry Prachettis tunde, et temast pole enam midagi alles jäänud. Et ta on vaimselt surnud.

2007. aasta sügisel marssis Terry Pratchett oma assistendi kabinetti ja nõudis: "Mu klaviatuurist on s-täht kadunud... Noh, mis sa sellega tegid?" Kuid s-täht oli alles. Populaarse Kettamaailma loojal hakkasid tema enese teadmata ilmnema Alzheimeri tõve sümptomid.

Sir Terry Pratchett suri 12. märtsil 2015 vaid 66aastasena. BBC2 värske dokumentaaldraama "Back in Black", mille lavastatud osades mängib peaosa Paul Kaye, kirjeldab kirjaniku märkmete ja tema kaasteeliste mälestuste põhjal Terry vajumist Alzheimeri tõve hämusse, nagu ta seda ise nimetas. Armastatud kirjamees kasutas haiguse kirjeldamiseks ka palju südantlõhestavamaid sõnu.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

15. august 2017, 15:51
Gaimani ja Pratchetti menuraamatu televersioonis mängivad suured staarid
21. aprill 2017, 21:20
Empaatiavõime vähenemine eakal inimesel võib olla märk haigusest
21. veebruar 2017, 18:51
Mida teha, et Alzheimerit põdev lähedane uitama ei läheks
6. jaanuar 2017, 11:15
TEADLASED: Sage saunaskäik vähendab meestel dementsuse riski

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee