Inimesed

EESTI VANIM ÕPETAJA: minul ei ole elus seda olnud, et õpilased ei teeks, mida ma ütlen (47)

Rainer Kerge, 15. detsember 2016 04:00
HEA ÕPETAJA VALEM: "Isikliku eluga ei tohi klassi tulla. Ükskõik, mis sul kodus võib olla, ükskõik, mis võib olla, sa pead tulema klassi, naeratama ja olema heas tujus," ütleb Gladys-Friederike Kuum, 84aastane pedagoog.Foto: Alar Truu

"Igal kevadel ma küsin: "Kas ei ole nooremaid ja paremaid?" Õppealajuhataja vastab: "Te olete kõige parem!" Ja kogu lugu," tõdeb 84aastane Gladys-Friederike Kuum. Ta on 60 aastat õpetanud keemiat ja bioloogiat, hädavajadusel koguni saksa keelt. Praegu annab ta ühel päeval nädalas tunde Maardu täiskasvanute gümnaasiumis, õhtukoolis. Kella neljast pärastlõunal kella üheksani õhtul. "Ma lihtsalt olen harjunud õpetama," ütleb Eesti vanim õpetaja. 

Kui palju sõltub nägusa noormehe hinne viisakast käitumisest ja põselohkudest? 

Absoluutselt ei sõltu! Käitumine loeb muidugi väga palju, aga see ei ole noormehe enda teha, see tuleb perekonnast – kodunt tuleb see, sest õpetaja imesid ei tee, kool imesid ei tee. Hinne tuleb aga ikka ainult teadmiste järgi. Ainult teadmiste järgi. (Pedagoog Kuum teab, et kordamine on tarkuse ema ja rakendab kordamisvõtet jutuajamisel sageli.) Kuulge, õpilased on ikka kõik ühesugused. Kui mõni on väetim või kehvem, siis teda upitad isegi rohkem, sest sa näed, et tal on tarvis abi. Mul ei ole konflikte olnud, sest õpetaja peab olema niisugune, et ta ei nääguta õpilaste kallal. Kui ta näägutab ja kui ta neid alahindab, siis tuleb vastulöök kah. 

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

06.10.2017
„Kui kodudest on kujunemas e-kodud, lasub koolil palju suurem kohustus õpilasega silmast silma suhelda.“
30.08.2017
HULLEM ON ALLES EES: 1. septembriks on õpetajatest puudus käes

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee