Ajalooline hinnaline keelpill.Foto: Aivo Kallas / Pillifond
Toimetas Kristin Aasma 5. detsember 2016 22:31
Eesti Pillifond esitles täna Tallinnas Kadrioru lossis koostöös investoritega soetatud esimest kuut ajaloolist väärtpilli, mis antakse pillifondi vahendusel konkursi korras Eesti muusikutele rendile. Instrumendid on valmistatud 17., 18. ja 19. sajandil. Täna avaldas Eesti Pillifond ka pillidele kandideerimise tingimused.

"Pillifondi eesmärgiks on olnud ajalooliste ja väärtuslike pillide leidmine ning nende kokkuviimine Eesti investoritega, kes on huvitatud Eesti muusikakultuuri arendamisest ning ei pelga täiesti uut investeerimisvaldkonda," rääkis Eesti Pillifondi juhatuse liige Marje Lohuaru. "Investorid, kes annavad instrumendid pillifondi vahendusel Eesti interpreetide kasutusse, avavad interpreetidele võimaluse maailmatasemel edukalt esinemiseks. Kõrge kvaliteediga keelpilli omamine on hädavajalik eeldus, et läbi lüüa rahvusvahelises tippkonkurentsis orkestrandi, kammermuusiku või solistina,“ 

"Kõik pillid peale keelpillide muutuvad aja möödudes kasutuskõlbmatuks. Ajalooliste tippmeistrite valmistatud  keelpillide kvaliteet aga tõuseb ajas märkimisväärselt ning need muutuvad muusikamaailmas aina hinnatumaks. Lisaks kvaliteedile tõuseb aja jooksul ka pillide väärtus, kuna ajaloolisi keelpille on maailmas hinnanguliselt säilinud vaid 7000 ringis,“ ütles Eesti Pillifondi nõukogu aseesimees Toomas Velmet. 

"Minu ja Eesti Kultuuriministeeriumi eriline tänu kuulub Eesti Pillifondi idee teokstegijale Marje Lohuarule, kes tegi Eesti muusikute nimel imesid nii Euroopa pilliagentuurides kui ka Eesti ettevõtjate hulgas. Tänu sellele tööle jõuavad need kallihinnalised instrumendid meie parimate muusikute käsutusse ja loovad neile uusi võimalusi. Tänan kõiki Pillifondi panustanud eksperte, muusikuid ja ettevõtteid,“ ütles kultuuriminister Indrek Saar.

Fondi esimese tööaasta tulemusena kuuluvad Pillifondi pillide hulka kuus väärtuslikku keelpilli: Giuseppe (Joseph) Gagliano ja tema venna Antonio ühistööna valminud (1775-1780) viiul,Nicola ja Giuseppe (Joseph) Gagliano viiul (1723); Francois Fourrier Nicolas tšello (valmimisaasta 1798). Meister Enrico Catenari viiul (valmimisaasta 1680); altviiul, mille meister on arvatavasti Thomas Urquhart (valminud vahemikus 1650-1700) ning viiul, mille meister on Auguste Sebastien Bernardel (võimalik valmimisaasta 1802).

Pillifondi esimeste pillide esitlemisel musitseerisid ajaloolistel keelpillidel tunnustatud noored Eesti interpreedid Gloria Ilves, Merike Heidelberg, Hans Christian Aavik ja Mart Laas. Klaveril saatis Lea Leiten.

Eesti Pillifondi soetatud instrumentide autentsust tõestavad sertifikaadid maailma tippekspertidelt nagu Vatelot-Rampal Luthier Experts Paris (Prantsusmaa); John & Arthur Beare, The Beare´s International Violin Society London (Suurbritannia), Hieronymus Köstler (Saksamaa).

Eesti Pillifondi kollektsiooni koguväärtus on ligikaudu 800 000 eurot.

Pillidele saavad kandideerida kõik Eesti Vabariigi kodanikud, kes on vastava eriala (viiul, altviiul, tšello) omandanud või omandavad seda rahvusvaheliselt tunnustatud (akrediteeritud) muusikaõppeasutuses. Pilli taotlemiseks tuleb 31. detsembriks esitada viimase kahe aasta loominguliste saavutuste kirjeldus ja järgneva kahe aasta plaan, erialane CV ja kahe rahvusvaheliselt tunnustatud sama eriala spetsialisti soovitus. Pilli kasutusse andmise otsustab Eesti Pillifondi ekspertkogu, mille liikmeid ei avalikustata. Lisainformatsioon pillidele kandideerimise osas on leitav Eesti Pillifondi kodulehelt pillifond.ee.

Sihtasutus Eesti Pillifond asutati 7. detsembril 2015 Kultuuriministeeriumi initsiatiivil AS Swedbanki, Eesti Rahvuskultuuri Fondi ning maestro Paavo Järvi poolt. Fondi asutamise ja tegevuse põhieesmärk on Eesti keelpillimängukultuuri rahvusvahelise konkurentsivõime tõstmine ja muusikute karjääri toetamine.