Kaader Anna Hintsi valmivast dokumentaalfilm ist"Savvusaunasümfoonia" . Foto: Stoppkaader filmist
Silja Paavle 23. november 2016 15:29
Anna Hintsi uus valmiv dokumentaalfilm "Savvusaunasümfoonia" valiti Amsterdami dokumentaalfilmide festivali IDFA Forum Round Table sektsiooni. Hintsi uue dokumentaalfilmi keskmes on suitsusaun, naised ja mehed ning nende lood. Vastanduvad kehad räägivad lugusid naise elu intiimsetest ja mitmetahulistest detailidest. Iga lugu sünnitab järgmise.

Saunas pesevad naised end ja üksteise selgasid. Pesuvesi pühib minema mustuse kehadelt ning hirmud ja meeleheite hingest. Saunas saavad nad rääkida isiklikke lugusid, mis muidu jagamata jääksid. Naised kosutavad ennast viheldes, regilaule lauldes, nuttes ja naerdes. Mehed aga kütavad sauna, küpsetavad saunasuitsus liha, räägivad naistest ja teevad suitsu. Juba sajandeid on naised suitsusaunades sünnitanud ja surnuid pesnud. Suitsusauna peetakse pühaks paigaks, kus inimese keha nagu ka hing puhastuvad. Igal laupäeval seisavad inimesed saunas silmitsi oma sünni ja eelseisva surmaga. Hämar suitsune ruum toimib pihitoolina, kus jagada lugusid, mis muidu rääkimata jääksid.

Läbi filmi tegelaste jutustatakse lugu Vana-Võromaa suitsusauna kultuurilistest tavadest. 2015. aastal tunnustas UNESCO suitsusaunatraditsiooni lisades selle inimkonna vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja.

Filmi produtsent on Eero Talvistu, tootja Kinoport Film.