Inimesed

Tammsaare seisis enne "Tõe ja õiguse" kirjutamist kaks korda surmasuus (1)

Kais Allkivi, 29. oktoober 2016 04:00
PERE PANI KIRJUTAMA: Tammsaare olulisemad teosed hakkasid ilmuma, kui ta Koitjärve metsade üksindusest Tallinna kolis ja pere lõi. Pildil tutvuvad Tammsaare, tema abikaasa Käthe, tütar Riita ja poeg Eerik 1938. aastal kirjaniku 60. sünnipäeva kingitustega.Foto: A. H. Tammsaare majamuuseum

"Tammsaare ei olekski "Tõde ja õigust" kirjutanud, kui ta poleks õnnesärgis sündinud," avaldab kirjandusteadlane Maarja Vaino. "Tudengipõlves avastati tal tiisikus, mis oli tol ajal surmaga lõppev haigus. Pärast tiisikusest paranemist oli tal maolõikus, mille kohta ütles doktor, kes teda lõikama asus, et operatsiooni õnnestumise tõenäosus on kaks protsenti."

Nii on üksnes hea juhus, et 48aastane Anton Hansen, kirjanikunimega Tammsaare, pani 1926. aastal aluse romaanisarjale, kus tegutsevad Andres, Krõõt, Pearu, Indrek ja Karin – tuttavad kujud nii praegustele koolilastele kui ka nende vanavanemaile. Homme möödub täpselt 90 aastat "Tõe ja õiguse" I osa ilmumisest.

Tegelikult mainis Tammsaare sellise suure romaani kirjutamise ideed juba 1902. aastal teisele tulevasele kirjamehele Gustav Suitsule, mõlemad käisid siis Tartus gümnaasiumis.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

01.03.2021
ÕL ARHIIV | Mida tegi Tammsaare oma elu viimasel päeval?
15.12.2018
Kohe näha, et vanad sõbrad ehk Miks on eestlane just nende raamatutsitaatidega suurim sõber?
30.10.2016
ÕHTULEHE VIDEO | Vaata videot ja tee läbi miniekskursioon "Tõe ja õiguse" maadel!
29.10.2016
Miks pole „Tõde ja õigus“ inglise keeles poelettidele jõudnud?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee