Foto: "Radar" / Kanal 2
Toimetas Marge Sillaots 26. oktoober 2016 09:46
Populaarne Hiina meditsiini arst, kelle juurde järjekord on üle kahe aasta. Edukas kirjanik, kelle mõlemad raamatud tõusid müügitabelite tippu. Tunnustatud lektor, kelle käe all õpivad sajad Hiina meditsiini vastu huvi tundvad inimesed. Millest tuleb see, et Rene Bürklandist on saanud fenomen?

"Radar" sai harukordse võimaluse jälgida hetke kõige populaarsema tervendaja Rene Bürklandi tegemisi nädala jooksul ning käis varjuna kaasas nii võimlemas kui patsientide vastuvõtul.

Kahe väikese tütre isa Rene hommikud algavad tavaliselt kella seitsme ajal võimlemisega. Kui ilm vähegi kannatab, teeb ta seda õues ja nii kohtumegi temaga varahommikul mere ääres Rocca al Mares, et saada aimu, mis on Qi gongi ehk kuldse kella harjutused.

Need 12 harjutust on mõeldud siseorganite ja energiameridiaanide tugevdamiseks ja qi ehk eluenergia liikuma panemiseks. Neid harjutusi saab kasutada nii ägedate kui krooniliste haiguste korral ning võib kasutada nii ravi kui profülaktikana.

On 5. oktoober, kolmapäev. Kell on 14.15 ja Bürkland on just saabunud Salme Kultuurikeskusesse, et poole tunni pärast rääkida "60+ festivalil" eakate toitumisest.

Siia on tulnud inimesed üle terve Eesti, paljud just Bürklandi loengu tõttu. Suur hulk inimesi ootas pikalt enne algust saali sisenemist. Sel hetkel ei lugenud vanus ega tervislik seisund - oluline oli saada ruumi, et kinni püüda kõik, mida Bürklandil öelda on.

"No minu meelest on väga sümpaatne," kiidab Saaremaalt spetsiaalselt Bürklandi loengu jaoks kohale sõitnud Lea Poska meest.

"Alati rõõmus meel," iseloomustab Bürklandi Türilt kohale tulnud Evi Pulk.

"Jätab hea mulje," lisab Poska.

Seda, et Bürkland on kohalolijatele sümpaatne ja tema jutt oluline, näitab seegi, et tühja kohta saalis naljalt ei leia ning paljud loengut kuulama tulnud inimesed teevad hoolega märkmeid.

Bürklandi ettekanne kestab 45 minutit ja ta jõuab lõpuks võimlemiseni. Kui ta palub kuulajatel püsti tõusta, tehakse seda. Kui Bürkland koos päevajuhi Reet Linnaga harjutusi ette näitavad, tehakse kõik püüdlikult järgi.

Kui võimlemine tehtud, ongi loeng selleks korraks läbi. Kuid Bürklandil on keeruline lahkuda nii lavalt, kui ka hoonest, kuna teda kuulama tulnud inimesed piiravad ta sisse, paludes nii nõuannet, kui autogrammi uude raamatusse. Bürkland on kannatlik ja proovib kõigile aega leida.

"Kui on võimalik soovitusi anda, siis loomulikult proovin anda aga kui on väga kompleksne probleem, siis ma võin selle lihtsa soovitusega rohkem kahju teha, siis on ikka inimesel vaja põhjalikumat diagnostikat ja täpsemaid soovitusi,” räägib Bürkland.

Ooteaeg kuni kaks aastat

Nii nagu erinevatel üritustel püüavad inimesed Bürklandiga rääkida, soovivad nad ka Hiina meditsiini keskusesse vastuvõtule tulles just tema juurde aega saada. Lihtne see enam aga ei ole, kuna tema juurde järjekorda hetkel enam inimesi juurde ei panda.

"See ei ole normaalne, kui inimene peab kaks aastat ootama, seetõttu praegult on jah see seis, kus me järjekorda ei pane inimesi," teatab Bürkland ning ei oska midagi soovitada neile, kes tahaks tema juurde aega saada. Selle asemel soovitab ta oma kaastöötajaid, kelle juurde järjekorrad on lühemad.

"Tegelikult, ma ütlen ausalt, need arstid, kes meil siin kõik on, nad on väga hea tasemega ja oskavad väga hästi hiina meditsiini diagnostikat teha, ravi teha. Võib olla ühel hetkel, kui on rohkem arste juba tööl ja mul on see õpetamise koormus väiksem, eks ma siis võtan patsientidega tööd juurde," räägib Bürkland.

On 13. oktoobri hommik ja oleme tulnud Tervise Alkeemiasse, et vaadata, milline näeb välja üks Hiina meditsiini arsti vastuvõtt.

Esimene patsient on noor ema. Nagu Hiina meditsiinis tavaks, mõõdetakse pulssi, vaadatakse keelt ning tehakse diagnostika ja esitatakse küsimusi. Tehakse nõelravi ning määratakse see ka kuurina - kord nädalas paari kuu jooksul. Lisaks ravimtaimesegud ja vitamiinid.

Patsiente on palju, kõik tulevad erinevate muredega. Ning ravimeetodina kasutab Bürkland lisaks nõelravile näiteks ka moksa teraapiat ja kuppude panekut.

Kui kuulata, mida on öelda Bürklandi vastuvõttudel käivatelt patsientidel, siis ei pane sugugi imestama, et tung just tema juurde suur on. Teiste hulgas jagub Bürklandi suunas kiidusõnu ka kunstnik Peeter Lauritsal, kes enam kui kahe aasta eest põievähki põdedes otsis lisatuge just Hiina meditsiinist.

"Rene soovitas loomulikult kõigepealt oma elustiili muutust," meenutab Peeter Laurits.

Ta pidi maha jätmise suitsetamise, tegema kuldse kella harjutusi. Ühtlasi kirjutas Bürkland Lauritsale välja terve nimekirja, milliseid ravimtaimi peab tarbima.

"Nii et põhiliselt tema juures olengi taimeraviga ennast järje peale saanud," kiidab Laurits.

“Viimasel kontrollil ei olnud seda kasvajat üldse sootukski,” teatab Laurits, et ravi on läinud hästi ning abi on olnud nii kirurgilisest sekkumisest kui ka Hiina meditsiinist.

Inimesed soovivad teada, mis on probleemi põhjus

"Ma selles suhtes olen üsna õnnelik arst, et mu juures käivad inimesed, kes tahavad terveks saada," ütleb Bürkland, kelle teekond äärmiselt populaarseks Hiina meditsiini arstiks sai tegelikult alguse juba lapsepõlves. Juba lapsena avastas ta endas huvi meditsiini vastu.

“Kui sageli väikestel poistel meeldivad sellised võistluskunstid, siis mulle meeldisid rohkem tervisekunstid. Mind huvitas juba päris väiksest peale, mida traumade korral teha, mida peale panna,” meenutab Bürkland.

Bürkland, kes on olnud nii oktoobrilaps, kui pioneer, käis juba kooliajal esmaabirühmas.

“Sain sidumise selgeks ja Višnevski salvi oskasin peale panna,” naerab Bürkland.

Seejärel peale keskkooli õppides Pedagoogilises Seminaris, hakkas Bürkland paralleelselt käima Hiina meditsiini kursustel. Hiljem, õppides Tartu Ülikoolis arstiks, taotles ta Hiina riigi stipendiumit, et sinna aastaks õppima minna.

“Ma arstiõpingute vahel olin ühe aasta Hiinas ja pärast kui ma lõpetasin arstiteaduskonna, siis ma läksin uuesti Hiina ja siis ma olin kolm aastat seal veel,” räägib Bürkland.

Esimest korda Hiinast tulles hakkas ta õpingute ajal tegema soovijatele Hiina massaaži. Ja siis täheldaski ta, et inimestel on kasvav huvi Hiina meditsiini vastu.

“Inimestel on huvi mitte ainult terveks saada, vaid neil on huvi teada saada, mis nende probleemi põhjus on, et läbi selle siis tulevikus mitte sellesse samasse auku astuda,” räägib Bürkland.

Kui Bürkland pärast kolme Hiinas veedetud aastat tagasi Eestisse tuli, tegeles ta patsientidega algselt kolm päeva. Kuna järjekord kasvas, võttis juurde veel ühe päeva. Tema juurde soovivate patsientide hulk aga muudkui kasvas.

“No mingil hetkel oligi niimoodi, et ma tegin viis päeva nädalas patsiente, siis olid lisaks kas hommikul või õhtul trennid ja nädalavahetusel koolitused. Ja siis ma tegin eelmisel aastal sellise muutuse oma päeva või nädalaplaanis, et ma vähendasin patsientidega tööd ja rohkem keskendun koolitustele. Ma loodan, et inimesed saavad aru sellest, et see hetkeseis, mis praegu on, on selle nimel, et ühel hetkel oleks Eestis parem seis hiina meditsiini praktiseerijate seisukohast,” räägib Bürkland.

Rene Bürkland keskendub hetkel teiste inimeste koolitamisele, et tulevikus oleks rohkem neid, kes oskaks Hiina meditsiini abil soovijaid ravida.

Pere toetus on oluline

Vastuvõtud, koolitused, võimlemise juhendamised, avalikud etteasted ja raamatute kirjutamine, uute unistuste täideviimine - kõik saab teoks vaid tänu sellele, et pere toetus on Bürklandil tugev.

“Et pere toetab, mida ma teen,” räägib Bürkland.

Toetus ilmneb muuhulgas selleski, et Rene saab peres arutleda ja rääkida Hiina meditsiinist kõikide pereliikmetega.

“Kuna Hiina meditsiinis keelediagnostika on hästi tähtis, siis vanem laps, kes on nelja aastane, tema näitab mulle keelt ja küsib, kas ta jäätist tohib süüa või ei tohi. Ja ta oskab ise vaadata peeglist ka, et kui keele peal on valge katt, siis ta jäätist süüa ei tohi,” hakkab Bürkland naerma.

Kuid Bürkland tõdeb, et nüüd, kui raamat ilmus, on ajad kiiremad kui tavaliselt.

“Tuleb niiöelda mingeid ohverdusi teha selle nimel,” sõnab ta.

Kuid see aeg, mis ta perega koos saab olla, on hindamatu.

“Alati võiks rohkem olla aga ma arvan, et me saame suht hästi hakkma,” on mees kindel.

“Mu kodu on siin. Minu jaoks on Eesti ainuke koht, kus olla,” teatab Bürkland lõpetuseks.