Inimesed

Anu Lamp: "Ma ikka tahaks loota, et muid kohti on ka peale teatri, kus laitmatut eesti keelt kuuleb." (26)

Aigi Viira, 23. juuli 2016 04:00
Foto: Stanislav Moškov

"Ma ikka tahaks loota, et muid kohti on ka peale teatri, kus laitmatut eesti keelt kuuleb," naeratab Eesti teatri- ja muusikaakadeemia õppejõud Anu Lamp. "Aga ma olen mõelnud, jälgides, kui paljud magistriprogrammid Eesti kõrgkoolides on läinud ingliskeelseks ja kui norivad ja tundlikud samas meie teatrikoolis eesti keele suhtes oleme, et me oleme hetkel Eestis üks erandlikumaid ja heas mõttes veidramaid koole oma range emakeelsuse nõudega."

Anu ise räägib nii korrektset eesti keelt, et vastasistuja ei julge enam ühtegi sõna kosta. Iga hetk Anuga tunneb teine inimene end kui ülikoolieksamil. Puhas klassika.

Ta on laitmatu. Ta peab pause. "Äsja lõpetanud kursusega Saareste sõnaraamatu rikkustesse kaevudes külastas mind suisa selline "aitsihh-aitsahh"-tunne," kõneleb Anu. "Meie Toompea-koolis - oma punkris - muugime lahti, mida tähendavad väljendid "hinge läbi niidi kiskuma", "kõrvale külvama", "tüdruk sai kõrrevõimelt mehele", "ereperse" jne, jne, jne samal ajal, kui paljudel muudel aladel kaob emakeelne erialakeel. Me kõneleks juba justkui mingis salakeeles. Olen mõelnud nii, et minu panus on hoida oma liivakastis asjad korras. Lootuses, et teistes liivakastides mõtleb mõni rehitseja ikka ju samamoodi."

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

29.03.2018
Vikerraadio toimetaja Kadri Tiisel: „Anu Lambi puhul on imeline, kuidas ta annab ainult häälega edasi karakteri olemust.“
25.01.2017
Anu Lamp debüteerib ooperilavastajana - Pärnus etendub "Traviata"
13.06.2016
Anu Lambist sai Usuteaduse Instituudi magister
13.02.2016
50 aastat Linnateatrit: bussi enam pole ja suurt saali ikka veel pole

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee