Ozzy Osbourne paremal.Foto: AFP / Scanpix
Katrin Pauts 13. juuli 2016 04:00
Raamatusarja looja on kadunud kui vits vette.

"Nägin saadet, kuidas inimesed lihtsalt kadusid ja alustasid kusagil uut elu," kirjutas menukas Briti lastekirjanik Helen Bailey pärast abikaasa surma oma blogis. Leinast oimetu autor mängis mõttega, kas ka tema võiks jäljetult haihtuda. Nüüd aga vihjavad kõik märgid, et kirjaniku uus elukaaslane sai neist ridadest tõuke saatanlikuks roimaskeemiks.

Tänavu kevadel hämmeldas Briti avalikkust armastatud lastekirjaniku Helen Bailey (51) jäljetu kadumine. Naise elukaaslase Ian Stewarti (55) väitel läks naine koeraga jalutama ega tulnud enam koju. Stewarti sõnul jättis Helen talle teate, et soovib mõnda aega üksi olla ja läheb nende mereäärsesse suvilasse pead klaarima. Mehe väitel ei kahtlustanud ta neli päeva midagi, aga läks lõpuks naist otsima ja veendus, et suvilas teda ei olegi. Kirjanik on juba kolm kuud kadunud ja müstiline juhtum kõmumeediale rohkesti spekuleerimisainet pakkunud.

Foto: Kuvatõmmis/THEGUARDIAN.COM

Bailey on tuntust ja ka varandust kogunud teismelistele suunatud menuteoste sarjaga, aga ka oma blogi ja selle ajel sündinud avameelse elulooraamatuga, kus kirjeldab oma abikaasa äkksurma 2011. aastal, kui paar Barbadosel puhkas. Muretult rannaliival peesitanud Helen oli tunnistajaks, kui tema mees vette sumpas ja laine ta ootamatult alla tiris. Mehe uppumist elas Helen kaua ränkraskelt üle ja otsis leevendust oma leina avalikust jagamisest. Pärast Heleni kadumist peeti eriti intrigeerivaks blogipostitust, kus ta kirjutas: "Mu abikaasa kadus ja juurdlen, kas mina peaksin ka. Ainult kuhu? Nägin hiljuti telesaadet, kuidas inimesed lihtsalt kadusid ja alustasid kusagil uue identiteedi all uut elu."

Leinas leitud saatusekaaslane osutus tapjaks?

Helenit otsiv politsei avalikustas, et naine ei ole kadumispäevast peale puutunud oma pangakaarte ega üritanud lähedastega ühendust võtta. Kui tal oligi plaan suvilasse minna, pidi ta pika maa jalutama, sest oma auto ega nähtavasti ka ühissõidukitega ta ei sõitnud. Kirjaniku sõprade sõnul oli Helen enne kadumist tundunud lootusrikas – ta oli oma uue elukaaslase Ianiga kihlunud. Ianiga tutvus Helen, jagades mehega leina, sest ka Iani naine oli mõni aasta tagasi surnud.

Pärast Heleni kadumist paistis Iani süda murtud. Ta esines avaliku palvega, et naine tagasi koju pöörduks: "Viis aastat oled sa mu südant parandanud, muutnud selle suuremaks, tugevamaks ja paremaks. Koos õppisime oma leinaga elama ja eluga edasi minema. Nüüd aga on mul tunne, et mul ei olegi enam südant. Kõik meie plaanid jäid pooleli. Lubasime teineteisega olla 30 aastat, nii et palun pea oma lubadust ja tule koju."

Ahastuses mees tõotas täita kõik Heleni soovid ja teda igavesti armastada. Koos olid nad oma uues kodus elanud kaks aastat.

Kaks kuud tagasi aga andis politsei meediale esimese vihje, et uurijate meelest ei ole Helenit enam elavate kirjas. Otsad jäid siiski lahtiseks – naine võis endalt ise elu võtta.

Mõrvamotiiviks peetakse raha

Teisipäeval saabus õõvastav uudis – politseinikud alustasid Heleni ja Iani üle miljoni naelases majapidamises põhjalikku läbiotsimist ja kaevasid ka aia pahupidi. Neil olevat uut infot ja seetõttu on kadumisjuhtumist saanud mõrvauurimine. Laipa ei ole praeguseni leitud, küll aga arreteeriti kõigi šokiks kirjaniku elukaaslane Ian. Mehele esitati kahtlustus mõrvas ja laiba varjamises, samuti Heleni vara omastamises. Väidetavalt olnud kuratliku mõrvaskeemi ajendiks naise varandus – Helen olevat kodus hoidnud suurt sularaha hulka.

Kuulsuste kadumistrikid: kas siitki sai võimalik roimar mõtteainet?

Helen Bailey kadumine ajendas meenutama teisi sarnaseid haihtumisi – kuulsus ja rikkus võivad ühel hetkel osutuda liiga raskeks koormaks ja sundida staari enda elus pausi tegema.

Tänavu mais oli avalikkus mures Iiri lauljatari Sinead O’Connori (49) pärast, kes läks Chicago lähistel rattaga sõitma ja kadus ööpäevaks. Et enne oli staar Facebooki riputanud ängist tulvil postituse poja Shane’i hooldusõigusvaidluste üle, olid nii tema lähedased kui ka politsei mures. Õnneks leiti naine elusa ja tervena. O’Connor on tuntud labiilse meelelaadi poolest.

Sinead O’Connor Foto:

Möödunud kevadel tabas mõneks ajaks suur mure Black Sabbathi solisti Ozzy Osbourne’i (67) kolme last, kes ei suutnud isaga kuidagi ühendust saada. Nende ema Sharon kahtlustas Ozzyt truudusetuses ja viskas legendaarse hevimehe kodust välja. Kui Ozzy endast enam märku ei andnud, kahtlustasid pere ja sõbrad, et ta on kainusevankrilt maha räntsatanud ja vedeleb kusagil narko- või alkoholiuimas. Õnneks oli temaga kõik korras.

Ozzy Osbourne Foto: AFP / Scanpix

Briti näitleja Stephen Fry (58) kadus 1995. aastal mitmeks päevaks pärast seda, kui tema West Endi etendus oli kriitikutelt hävitava hinnangu saanud. "Varisesin täiesti kokku. Läksin garaaži, toppisin ukseprao tekiga kinni ja istusin tundide kaupa oma autos, käsi süütevõtmel," on ta oma kõhklusi kirjeldanud. Enesetapu asemel valis ta lõpuks kadumise ja sõitis salaja Belgiasse. Hiljem psühhiaatrilist abi otsides sai ta teada, et tal on bipolaarne meeleoluhäire, mis seletab ka suuri meeleolukõikumisi.

Stephen Fry Foto: AFP / Scanpix

Enne oma traagilist surma oli mitu päeva teadmata kadunud Nirvana ninamees Kurt Cobain. Aprillis 1995 ronis ta üle võõrutuskeskuse aia ja põgenes. Tema ema kuulutas ta tagaotsitavaks ja naine Courtney Love palkas eradetektiivi. 8. aprillil leiti Cobaini laip – vaid 27aastaselt oli ta endal ajud välja tulistanud.

Kurt Cobain Foto:

Ajaloo kuulsaima kadumistriki sooritas 1926. aastal Inglise krimileedi Agatha Christie, kes kadus seni teadmata põhjusel 11 päevaks, vallandades massilise paanika ja politseioperatsiooni. Lõpuks leiti ta elu ja tervise juures ühest hotellist. Teadaolevalt vaevasid teda tollal abieluprobleemid – mees tikkus armukese juurde.

Agatha Christie Foto: Vida Press