Paul van DykFoto: Christoph Köstlin
Õhtuleht.ee 12. juuli 2016 16:13
Laupäeval astub Tallinna lauluväljakul Electronic Family festivalil tantsumuusika fännide ette raskest õnnetusest läbi ime tervenenud DJ Paul van Dyk

DJ vigastas end veebruari keskel Hollandis Utrechti linnas toimunud State of Trance 750 festivalil, kus ta kukkus lavalt alla ning toimetati kiirabiga haiglasse. "Ma ei mäleta oma kukkumist. Õnneks on ajul see hea omadus inimest traumaatiliste mälestuste eest kaitsta. Astusin keset oma etteastet publikuga suheldes mingile pehmele asjale, millel polnud märgistust ning kukkusin. Sain tõsise ajukahjustuse ja vigastasin selgroogu. Mu kehal oli palju verevalumeid ja kuklas lahtine haav," ütles DJ Paul van Dyk ajakirjale Billboard.

Artist pidi õppima uuesti käima, rääkima ja sööma. DJ sõnul võib minna aasta kuni kaks, enne kui ta lõplikult taastub ning see tee saab tema jaoks olema väga keeruline.

Eestis on Paul van Dyk käinud mitmeid kordi, kuid paljude jaoks on vähe tuntud fakt tema koostööst dirigent Paavo Järvi ja Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkestriga. "Kui ma selle orkestri peadirigent olin, siis püüdsime igal hooajal ühe veidi teistmoodi projekti teha, et saaksime saali nooremat publikut. Soovisime neile orkestri kõla tutvustada," ütles Paavo Järvi, kelle teed ristusid läbi Music Discoveri projekti ka DJ Paul van Dykiga.

Paul van Dyk Foto: Christoph Köstlin

Artisti taust oli dirigendile pigem võõras, kuid koostöö kohta jätkub Järvil vaid kiidusõnu. "Mina ei olnud tema nime varem kuulnud, kuid sain lõpuks teada, kui tuntud ja oma ala guru ta on. Kogu Paul van Dyki tiim on erakordselt professionaalne ja hästi organiseeritud - aranžeerijad, kes võivad kõike kirjutada täpselt sellises stiilis, nagu tema tahab. Bändid ja lauljad, kellega nad koostööd teevad, loevad kõik nooti ning teavad väga täpselt, kuidas midagi toimub. Pigem on klassikalises muusikas rohkem sellist boheemlust ja intuitsiooni peale minekut, elektroonilises muusikas peab aga kõik absoluutselt täpselt rütmi sisse ära mahtuma. Seal pole võimalust näiteks aeglustada või spontaanselt midagi kiiremini teha. Mul pidi meie projekti puhul metronoom kõrval olema, et saaks orkestri täpselt tempos hoida," ütles Paavo Järvi.

"Tegemist on erakordselt kena inimesega, kes on hästi asjalik, sõbralik, punktuaalne. Kokkusaamiseks oli ta kenasti valmistunud, käisime kogu projekti taktide kaupa läbi. Tal oli idee, millest ta süttis ja see toimis, sest DJ oli huvitatud kahe maailma kokkupanemisest. Ta oskas neid ka võrdselt siduda, muusikutel oli põnev ja koostööst jäi hea mulje," lisas ta.

Paavo Järvi sai ühes klubis osa ka Paul van Dyki esinemisest. "Seal oli tuhandeid inimesi, väga ebareaalne kogemus, kui võrrelda sellega, mida ma tavaliselt teen. Nägin tema ampluaad ja mahtu, mis oli väga vahva elamus. Ma ise ei ole selle valdkonna spetsialist, kuid kõik kes temast räägivad, teevad seda erakordselt ülistavalt. Tippu jõuda on raske ja veel raskem on seal püsida. Paul van Dyk on suutnud seda teha. Selliseid inimesi tuleb austada," kiitis Järvi ja lisas, et DJ esinemist tasub juba lihtsalt huvi pärast vaatama minna.

Paavo Järvi Foto: Laura Oks