Aivar Sõerd: kaalun magistrisse minekut.Foto: Laura Oks
Silja Ratt 27. juuni 2016 06:00
Kes olid tänavused kuulsamad koolilõpetanud?

Juuni teine pool toob kergendust nii mõnegi inimese ellu: kool on läbi saanud! Tänavu said kõrgkoolidiplomi teiste seas näiteks laulja ja muusik Artjom Savitski ja poliitik Aivar Sõerd. Laulmisega endale nime teinud Brigitta Murutar ja Jana Liisa Johannson ning tantsuõpetaja Monika Tuvi poeg Mac Tuvi said aga gümnaasiumi lõputunnistuse.

Brigita Murutar: Laulmisega tuntust kogunud neiu lõpetas tänavu Tartu Tamme gümnaasiumi. Foto: Aldo Luud

Artjom Savitski: magistri kõrvalt polnud lihtne muusikat teha

"TTÜ on minu meelest väga tasemel ülikool ja seda kraadi ei olnud üldse lihtne ära teha. Nii palju oli õppida ja kodutöid!" leiab superstaarisaates lauljakarjääri alustanud Artjom Savitski, kes sai mõni päev tagasi magistridiplomi.

Miks ta aga üldse magistrikraadi saada soovis? Artjom selgitab, et bakalaureusetasemel on palju üldaineid ning õppekava näeb ette, et inimene peab teadma killukest igast asjast. Magistriõpingud lähevad erialasse rohkem süvitsi ja annavad põhjalikumad teadmised.

Enda õpitulemustega jääb Artjom rahule. Tema keskmine hinne oli 4,2 ja magistritöö kaitses ta hindele 4. Noor muusik usub, et see on hea tulemus, sest ta tegeles õpingute ajal ka muusikaga. "Mul olid kontserdid, salvestused ja väljaandmised," kirjeldab ta.

"Ma ei saanud sada protsenti õpingutele keskenduda."

Artjom räägib, et ülikooli kõrvalt töötamine sõltub erialast. Mõni eriala ei vaja nii palju pühendumist. "See oleneb inimese enda tahtest, kui palju ta millelegi pühenduda tahab. Tegelikult on kõik võimalik."

Samas on noormehel hea meel, et ei pidanud näiteks vahetustega tööl käima ja sai oma esinemised sättida nädalavahetustele, kui ülikoolis loenguid polnud. See lasi ka rahaliselt kenasti hakkama saada.

Doktorantuuri Artjom minna ei plaani. "Olen 17 aastat õppinud, praegu tahaks puhata," naerab ta.

Küll aga on Artjomil plaanis nüüd, kui aega rohkem, aktiivselt muusikaga tegelda. Veel juunis peaks tal välja tulema uus singel.

Mac Tuvi: lootsin matemaatikas paremat tulemust

21. keskkooli lõpetanud Mac Tuvi nendib, et eksamid ei läinud võib-olla kõige paremini, aga üldiselt võib rahul olla. Tantsutreeneri Monika Tuvi poeg Mac arvab, et kõige paremini õnnestusid tal inglise keele ja majanduseksam. Nimelt tegi noormees Cambridge’i keeleeksami ja Euroopa majanduseksami. Matemaatikas lootis Mac paremat tulemust saada, kuid on siiski rahul.

Mac Tuvi: lootsin mate­maatikas paremat tulemust. Foto: Tiina Kõrtsini

Noormehe õpitulemused on siiski piisavalt head, et kandideerida ülikooli. Nimelt plaanib Mac minna TTÜsse ärindust õppima. "Ärindus tundub kõige huvitavam. Kuna ma tegelen ise ettevõtlusega, siis on hea, kui saan sel alal areneda," selgitab Mac, kel on juba püsti pandud oma firma Mobiilne Autopesula OÜ.

Jana Liisa Johannson: sain kooli parima tulemuse!

Möödunud aastal "Eesti otsib superstaari" saates osalenud Jana Liisa Johannson lõpetas Prantsuse Lütseumi ja rõõmustab heade eksamitulemuste üle. "Eesti keel on mul kooli parim tulemus – 94 punkti," on neiu endaga rahul.

Inglise keele eksami tegi Jana Liisa 93 punktile. Matemaatikas sai ta 89 punkti. Jana Liisa nendib, et matemaatikas oleks ta tegelikult rohkem punkte tahtnud saada, kuid enam-vähem võib rahule jääda.

Jana Liisa Johannson: sain kooli parima tulemuse! Foto: Tiina Kõrtsini

Gümnaasium lõpetatud, plaanib Jana Liisa kindlalt ülikooli minna. Neiu esimene valik on juura. "Mulle tundub, et see võiks mulle sobida. Kui näiteks advokaadiks hakata, on vaja esinemisjulgust. Mulle väga meeldib rääkida, esineda ja õiglust jalule seada. Seega arvan, et see ala on minu jaoks õige," põhjendab Jana Liisa.

Mis saab aga laulmisest? Jana Liisa loodab, et muusika jääb ka õpingute taustale alles, kuid midagi lubada ta ei julge. "Eks elu näitab, kas jään veel edasi laulma või võib-olla lõpetan ära."

Aivar Sõerd: kaalun magistrisse minekut

Riigikogu liige Aivar Sõerd lõpetas tänavu Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia oreli eriala. "2011. aastal tegin sisseastumiseksameid ja sain napilt üle läve – konkurss oli päris tihe," seletab Sõerd, kes võttis enne koolikatseid eratunde Andres Uibo ja Toomas Trassi juures.

Poliitik tõdeb, et tema õpingud polnud just tavapärased. "Eriti arvestades seda, et minu põhiharidus on majandus ja rahandus."

Aivar Sõerd: kaalun magistrisse minekut. Foto: Laura Oks

Kuigi Sõerd pole 30 aastat muusikaga tegelnud, on tal siiski varasem muusikapõhi all. Nimelt lõpetas ta koolipõlves Võru muusikakooli, kus õppis klaverit. Samas kinnitab mees, et pianistiks pole ta kunagi ihanud saada, kuigi omal ajal sai käidud isegi mõnel konkursil.

Muusikakooli viimastes klassides sattus Sõerdile kätte Bachi muusika. "Tekkis ohhoo-efekt, et siin on midagi erilist," kirjeldab poliitik.

Ta räägib, et suurest orelihuvist ostis ta ära defitsiitse plaadisarja "Eesti orelid". Ta mainis huvi barokkajastu orelimuusika vastu ka ühele oma toonastest õpetajatest, Võru Katariina kiriku organistile Paul Elkenile. Tema juures saigi Sõerd mõne aasta eraviisiliselt orelitunde võtta, kuigi nõukogude ajal polnud orelimäng soositud tegevus.

Pärast keskkooli tuli Sõerdil otsustada, mida minna edasi õppima ning valik langes Tartu ülikooli majandusteaduse kasuks. Seejärel tuli juba Vene sõjavägi ning muusika jäi aastateks tagaplaanile.

Töö kõrvalt bakalaureusekraadi omandada polnud poliitiku sõnul lihtne. Sõerd tõdeb, et on riigikogu 13. koosseisus käinud ainult ühes välislähetuses ja on püüdnud oma aega igati plaanida, et õpitöö ja riigikogulase töö ei kattuks. Seetõttu venisid ka õpingud tavalisest veidi pikemaks.

Juba kaalub mees jätkamist magistrantuuris. "Mingis vormis kavatsen ma sellega edasi tegelda, kuigi usun, et mul on suurem väärtus riigikogus ja poliitikuna."