Inimesed

Hiidlaste ja saarlaste köievedu: köie lõikasid vee all pooleks vaenlased (1)

Jaanus Kulli, 13. juuni 2016 06:00
EELSOOJENDUS: «Tõmbame saarlased pikali!» hüüab väike Lenne (3) ja haarab köiest, teda toetavad vend Rasmus (7) ja sõber Tauri (7). Foto: Laura Oks

"Ma arvan, et nad tõmbavad selle köie pooleks," naljatab pool tundi enne hiidlaste ja saarlaste köievedu Hiiumaa mees. "Ei usu, aga venima võib ta küll hakata," kahtleb kõrval seisev sõber. Paraku saavad seltskonnas pillatud sõnad prohvetlikuks.

Läbi aegade lausa legendiks saanud hiidlaste ja saarlaste omavaheline ärategemine ja sõbralik tögamine lõpeb seekord sõbraliku viigiga. Mõõduvõtt, kus nii Sõru sadamas kui ka teiselpool vett, kümne kilomeetri kaugusel Saaremaal Soela sadamas ripub köie otsas üle poole tuhande mehe-naise, saab ootamatu lõpu – hoolikalt punutud kümnekilomeetrine köis ei pea hiidlaste ja saarlaste rammule lihtsalt vastu ja rebeneb. Nii jäävad saared omavahel kokku tõmbamata ja jääb purustamata ka Guinnessi rekord, sest Hiiu vallavanema Reili Ranna sõnul – kes muide ka ise tõelise hiidlasena pealtvaatajaks ei jää – on maailma seni pikim punutud köis kuue kilomeetri pikkune. Nii et nüüd on meil Eestis kaks peaaegu maailma pikimat köit.

Publik hakkab Sõru sadamasse kogunema seitsme paiku. Sõru paadikuuri seinale on kinnitatud suur valge paber, kuhu iga köietõmbaja saab kirjutada oma järjekorranumbri ja nime. Hakkajatest puudust pole. Pool kaheksa on kirjas juba 200 hiidlast. Igatahes on need rohkem kanged hiiu naised, kes ärgitavad mehi ennast kirja panema. "Panid nime kirja ka või? – "Muidugi, ma olen 276."

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

07.11.2017
Hiiumaa vallavanemaks valiti Reili Rand
09.06.2017
Saarlaste-hiidlaste köievedu jääb ära
13.06.2016
GALERII | Hiidlaste ja saarlaste mõõduvõtt köieveos jäi viiki

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee