Queeni fännid sõitsid Californiast Eestisse Queeni kontserdile.Foto: Alar Truu
Saund
2. juuni 2016, 15:51

Queeni fänn: Tänu Queenile leidsin elu armastuse (6)

„Teismelisena nägin unenägusid, kuidas ma nendega kohtun,“ kõneleb Queeni Eesti-kontserdiks spetsiaalselt Ameeika Ühendriikidest Tallinna kohale tulnud Fredy-Edwin Esse (28). Puhtalt selle pärast, et Queen on tema jaoks maagilise tähendusega. Kiindumus Queeni muusikasse algas Fredy-Edwinil juba lapsena.

„1990. aastate alguses oli meil vähestest Eesti perekondadest kodus satelliittelevisioon ja mu õde vaatas MTVd kõvasti, sealt jäi Queen mulle meelde,“ räägib Fredy-Edwin, kes elab oma igapäevaelu Californias San Joses. „Tõsisem huvi tekkis siis, kui olin 9. klassis. Meile anti ülesanne kirjutada oma lemmikbändist.“  Aeg oli 2000. aastate alguses. Internetki oli Fredy-Edwini mäletamist mööda Eestis oma aja alguses.

Kuid sealtsamast internetist Fredy-Edwin oma koolitööks ettenähtu kokku kraapiski. „Google’it toona ei kasutatud Eestis, sattusin neti.ee kaudu ühe veebisaidi peale,“ meenutab ta aega, mil ta oli 14-aastane. „Seal oli kogu nende lugu eesti keeles kirja pandud. Nende muusika oli mulle kogu aeg sümpaatne ja kui nende kohta käiva netist läbi lugesin, jäi väga külge see värk – see haaras mind. Eks see ole aeg inimese elus, mil huvid kinnistuvad. See mind Queeni-fänniks tegigi.  Teismelisena olin juba täiesti Queeni-usku.“

„Lõpuks said kõik plaadid kraapida.“

Fredy-Edwini huvi Queeni vastu aina kasvas. „Palusin emal mulle osta Queeni hittide kogumiku, nende kuulamisest fänlus üksnes kinnistus,“ lausub ta ning lisab, et need plaadid on tänaseks ribadeks kuulatud. „Toona oli isegi CD-pleier kõva asi, see oli kogu aeg kaasas nagu kõik CD-plaadidki. Lõpuks said kõik plaadid kraapida.“

Fredy-Edwin kinnitab, et pole ühtegi Queeni-lugu, mille ta kuulamise aegu edasi jooksutaks ning konkreetset lemmiklugu tal ei ole. „Olen alati kaldunud nende 1970. aastatel tehtud muusika poole. See oli aeg, mil Mercuryl veel vuntse ei olnud, aga olid pikad juuksed. See oli glämmrock. Mina identifitseerisin end rohkem selle ajastuga ja minu jaoks on sellest ajast pärit nende suurimad hitid.“

Fredy-Edwin rõhutab, et Queeni tegijad toona - Brian May, Freddie Mercury, John Deacon ja Roger Taylor, tegid oma muusikalises loomingus inseneritööd. „Nad kõik olid kõrgharidusega, Brian Mayl on paljudes lugudes kuus eraldi käiku, mis üheaegselt jooksevad!“ kiidab ta. „Freddie, Brian ja Roger kõlasid kolmekesi koos nii, nagu oleks laulnud tosin meest!“

„Tänu Queenile leidsin elu armastuse.“

Lisaks sellele, et Queeni muusika mõjutas põhjapanevalt Fredy-Edwini meelt, tõi kiindumus sesse bändi talle üllatuse. „Tänu Queenile leidsin elu armastuse ja oma hingesugulase - abikaasa Liisi,“ tunnistab ta. „Eestis oli Queeni fänniklubi, olime mõlemad selle agarad liikmed. Liisi elas Põltsamaal ja mina Keilas. Tema korraldas klubile ühe ürituse, seal me 12 aastat tagasi kohtusime ja armusime. Kaks aastat tagasi abiellusime.“

Fredy-Edwin kinnitab, et Queeni muusika on tema ja Liisi suhte alustala. „See on meie ühine huvi, kuid ka arusaam kultuurist,“ sõnab ta. „See on meid kõvasti edasi viinud. „Queeni ampluaa on ju meeletult lai. Nad ei teinud vaid rocki ja ballaade, neil oli oma sõnum. See polnud lalisemine. Queen on intellektuaalne rock, sellist teist pole lihtsalt olemas! Kui ma neid mehi näost näkku näeks, siis tänaksin neid, et nad mu oma abikaasaga kokku viisid. See on mu elu väärtuslikemad asju.“

Vaata lisaks, mida arvavad Koit Toome Ja Ivo Linna Queenist ja Adam Lambertist.