SUPERVORMIS: ­ Kanal 11 sünnipäeva väisanud aeroobikatreeneri ametit ­pidav saatejuht ­Liina ­Randpere andis ­viimase trenni vaid nädal ­enne sünnitust, ­toitus raseduse ajal tervislikult ja tal ­polnud mingisuguseid isusid. Seetõttu võttis ta vaid seitse kilo juurde, mis kõik olid läinud kolm kuud pärast sünnitust. ­Tiina KõrtsiniFoto: Tiina Kõrtsini
Katharina Toomemets 30. mai 2016 10:06
"Minu mees on väga tubli ja jäi lapsega esimest korda üksi koju, kui laps oli kolmenädalane. Meie suhtes oli eluterve mõte, et mitte mina ei saa last, vaid meie mõlemad saame," räägib saatejuht Liina Randpere, kuidas on nende peres paika pandud pea kolmekuuse poja Mathiase eest hoolitsemine.

Särav ja superheas vormis tele- ja raadiosaatejuht Liina Randpere sai pisipoja kõrvalt tulla paariks tunniks ka Kanal 11 sünnipäevapeole.

Küsimusele, kas 9. märtsil sündinud Mathiast valvas kodus mees või olid hoidjaarmeeks palutud vanaemadki, vastab Liina, et elukaaslane saab lapse eest hoolitsemisega väga hästi hakkama.

"Tänapäeval on ju võimalik rinnapiim välja pumbata ja ka mees saab lapsele sedasama toitu lutipudelist anda," ütleb Liina, et nende peres on paika pandud, et last kasvatavad siiski mõlemad vanemad. "Oma laps ju – kui karjub, siis karjub. Ega minulgi ole imeravimit, kuidas laps vaikima saada," tunnistab Liina.

Väike Mathias on pigem seda tüüpi laps, kes jonnitujuga ei tahagi rinda.

"Pead lihtsalt proovima, mis sobib – kord meeldib lapsele üks, teinekord teine asi. Vahepeal oled püsti, pikali, liigud ja siis ei liigu. Kui leiad nutu vaigistamiseks mingi variandi, siis kasutadki seda," pole Liinal muret, et elukaaslane naisele kümme minutit pärast kodust väljaminekut paanikas helistaks ja küsiks, kuidas lapse nuttu vaigistada.

PISIPOEG: ­Kolmekuune ­Mathias on Liina meelest parim trenn – kui mängida viie ja poole kilose lapsega ja võtta käruga pikki ­jalutuskäike ette, ei peagi eraldi trenni tegema. Foto: Erakogu

Üldiselt on pisipoeg rahulik ja tegelikult ei nutagi väga palju.

"Öösel magab kenasti, magamata öid pole meil olnud ja päeval peab ju ikka natuke jaurama," naerab Liina. "Inimesel peab olema oma arvamus ja hääl. Ta ei saakski olla minu laps, kui ta oleks vaikselt nurgas ega tahaks suhelda."

Liina on juba supervormis Üks, mis jäi peokülalistele silma – ja paistab piltideltki välja –, oli see, et Liina on vähem kui kolm kuud pärast sünnitust suurepärases vormis. Muidugi, et ta on ka treener, siis pole seal midagi imestada. Supervormi põhisaladus on siiski poeg Mathias. "Tema arvestas emme figuuriga ja mul polnud raseduse ajal mingeid tohutuid magusaisusid või õgimistunge."

Seetõttu ei võtnud Liina ka lapseootusega eriti juurde.

"Mulle öeldi juba viiendal kuul, et ma olen nii vähe juurde võtnud. Tegelikult polegi ju organismil mingit põhjust – ega lapsel, kes kaalub siis napilt kilo –, et sa 10–15 kilogrammi juurde võtaksid."

Naiste puhul, kes võtavad rasedusega meeletult juurde, on Liina sõnul tegu lihtsalt ülesöömisega. Seda omakorda vabandatakse jälle välja rasedusisudega. "Mina mõtlen, et mitterasedal on ju ka isud. Ja kui sa neile järele annad, siis lähedki paksuks. Kui ei anna, siis ei lähe." Liina ütleb, et lapselgi pole ju vaja, et ema sööks rämpsu. "Tal on vaja just kasulikke ja tervislikke toitaineid."

Liina toitus ka muidu väga tervislikult ega muutnud seda Mathiase ootuse ajal. "Ma söön palju rohelist, juurikaid, kala, kana ja muna. Mulle maitsevad need väga."

Kui ta mõtleb aga salatile, kus on ka lõhe, pošeeritud muna ja avokaado, ongi see juba tema isu. "Kui mul oleks olnud isusid, mis oleksid ajanud silmad tagurpidi, poleks ma neile järele andnud."

Võttis rasedusega seitse kilo juurde

Liina võttis lapseootusega juurde seitse kilo, viis neist jättis ta haiglasse ja ülejäänu on juba imetamisega läinud. "Mul tuligi ainult kõht ette. Imetamine nõuab ju organismilt palju tööd ja aitab rasva põletamisele kaasa. Sa küll ei tunne, et keha teeb tööd, aga see toimub sisemiselt."

Lisades sellele kõigele pikad kärutamised ja lapsega mängimise, saabki kokku tõhusa trenni.

"Vormile mõjub kindlasti seegi hästi, kui maksimaalselt viie ja poole kilose poisiga mängida, teda väntsutada ja lennutada. Elu peab olema liikumises," naerab Liina.

Saatejuht tunnistab, et on pärast sünnitust trenni suhtes pisut laisk olnud. "Ma polegi viitsinud ekstra trenni teha."

Muidugi oli Liina ettevalmistus hea – ta andis viimase aeroobikatrenni napp nädal aega enne sünnitust. Nii ongi nüüd läinud nõnda, et Liina kaalub pisut vähem kui enne lapseootele jäämist.

Naised muretsevad ju alati rasedaks jäädes, et võtavad kindlasti meeletult kaalus juurde ja kuidas see kõik pärast maha saada. Liina sõnul ei peaks selle pärast otseselt muretsema, kuid sellele peaks mõtlema küll.

"Tulekski mõelda, et kui annad mõnele isule järele, on see kõik pärast sul puusal. See vabandus, et oled rase, lisakilosid ei huvita – nad tulevad ja jäävad."

See omakorda võib pärast lapsesaamist põhjustada lisastressi.

"Kui sul on laps, kes vajab rohkem tähelepanu, sul on sünnitusest paranevad haavad ja siis veel ülekilod – see võib päris raske olla," ütleb Liina, kes on kuulnud jutte sünnitusjärgsest depressioonist.

"Aga kui jätad kilod juba eos mõistusega kõrvale ja magusa asemel jood tassi teed lusika meega, on pärast kergem olla."

On uue elu korraldusega harjunud

Liina tunnistab, et alguses oli elukorraldus, kus majas on väike beebi, üsna harjumatu.

"Ma pole kunagi lasteinimene olnud, ma pole lapsi hoidnud ega nendega eriti palju tegelnud ja mänginud. Minus ei tiksunud kuidagi seda soont," ütleb ta. "Nüüd olen juba harjunud, sest suurema osa ajast olen ju mina temaga kodus."

Päris nelja seina vahel ta siiski ei istu. "Kui on kena ilm, lähen külla, käin jalutamas või kutsun ise kellegi külla. Siis ei teki seda tunnet, et lähed kodus hulluks. Mõni päev tagasi oli halb ilm ja ma olin terve päeva kodus – siis tundsin küll, et neli seina ja lagi hakkavad mind rõhuma."

Praegu tundub Liinale, nagu oleks Mathias nendega juba palju kauem olnud kui kolm kuud.

"Mulle tundub, et ta on juba nii suur poiss. Kõik ütlevad küll, et oi, kui väike ja mina vaatan, et millest te räägite," naerab ta. "Tundub, et ta on meiega juba nii ammu." Liina sõnab, et kuna pojal oli juba sündides palju juukseid peas, on kiharad nüüd veelgi tihedamaks läinud ja seetõttu pole laps ka eriti beebi nägu. "Tundubki täiesti suur poiss."