Inimesed

VENEMAA KIHAB: Ukraina võit on sohk! (38)

Katharina Toomemets, 19. mai 2016 06:00
VÕITJA: Ukrainlanna Jamala võitis Eurovisioni lauluvõistluse looga «1944», kuid see on ajanud taga­jalgele Venemaa fännid, kes nõuavad tulemuste ümbervaatamist.Foto: Thomas Hanses (EBU)
Venemaa toetajad on kogunud Eurovisioni võidu vaidlustamiseks üle 350 000 allkirja.

Laupäeval peetud Euro­visioni lauluvõistluse finaalis üllatuslik Ukraina võit on tagajalgele ajanud kolmandaks jäänud Venemaa. Vähe sellest, et riik ähvardab juba järgmist võistlust boikottida, hakati koguma ka allkirju tänavuste tulemuste muutmiseks.

Venemaa oli võistluse suurfavoriit juba algusest peale, kuid pidi Ukraina ja Austraalia järel leppima pronksmedaliga. Venelaste arvates on tegu täieliku infosõjaga, mille ohvriks Venemaa on langenud.

Veebilehel change.org on loodud petitsioon, mis nõuab 2016. aasta Eurovisioni lauluvõistluse tulemuste muutmist.

Protestigem! Veebisait change.org, millel kutsutakse üles õiglust Venemaa vaatenurgast jalule seadma.

Selle on loonud armeenlane Arthur Hovhannisyan, kes kirjutab nii: "Saame aru, et žürii ja televaatajate hääletamisprotsess on raske ja emotsionaalne, kuid kui vaatame, kui paljud inimesed on selle petitsiooni allkirjastanud, näeme, kui paljud usuvad, et tänavune võitja poleks pidanud võitma."

Samal teemal

14. mail loodud üleskutsele on eilse seisuga oma allkirja andnud juba üle 350 000 inimese. Euroopa Ringhäälingute Liit (EBU) teatas teisipäeva õhtul, et on petitsioonist teadlikud ja vaatavad selle kindlasti läbi.

EBU: kõik on reeglitega kooskõlas

Mõni aeg hiljem andsid nad asjale ka ametliku vastuse. "Mõistame kirgi ja emotsioone, mis Eurovisioni lauluvõistluse ümber tekkinud on. Selle valguses vaatasime teie petitsiooni üle ja kasutame võimalust vastamiseks.

2016. aasta Eurovisioni lauluvõistluse võitja valisid muusikatööstuse professionaalid ja teie, televaatajad kodudes. Mõlemal oli 50%line osa. Ukraina esindaja Jamala võitis mõlema poole toetusel. Ta rääkis isiklikku lugu ja tegi silmapaistva etteaste, lauldes emotsionaalset laulu," vastas EBU.

Austraalia esindaja Dami Im võitis žürii hääletuse, Venemaa esindaja Sergei Lazarev aga telehääletuse.

Veel on lootust: Venemaa eurotiim 1. poolfinaali hääletusel. Foto: Vida Press

"Sellest hoolimata jäävad tulemused kehtima, sest need on kooskõlas võistlusreeglitega, mida teab iga osalev ringhääling, iga artist ja iga pühendunud fänn," kinnitas EBU. Tulemust ei muudeta.

"Ukraina on ja jääb tänavuse Eurovisioni võitjaks. Kutsume seda petitsiooni allkirjastanuid üles andma konstruktiivset kriitikat, kuidas edaspidi Eurovisioni lauluvõistlust parandada ja täiustada."

Võidulaul on tugevalt poliitiline

Tänavusel Eurovisionil esikoha pälvinud Ukraina esindaja Jamala looga "1944" sai žüriilt 211 punkti, telefonihääletusest 323 ning võitis 534 punktiga võistluse.

Teiseks jäänud Austraalia lugu "Sound Of Silence" sai žüriilt lausa 320 punkti, olles nende lemmik, telefonihääletusest tuli 191 punkti ja lõpptulemuseks sai 511. Venemaa laul "You’re The Only One" pälvis žüriilt vaid 130 punkti, kuid võitis telefonihääletuse 361 punktiga, saades lõpptulemuseks 491.

Paljud neist hukkusid nälja ja kurnatuse tõttu. Ent Jamala kinnitusel hõlmab laulu sisu ka olevikku: nimelt on tatarlased võrrelnud hiljutist Krimmi liitmist Venemaaga just Stalini terroriga.

"Praegu elavad krimmitatarlased samuti okupeeritud territooriumil ja see on neile väga raske. Nad on tohutu surve all."

Võistlusloo pühendas lauljatar oma vanavanaemale, kes sunniti 20. eluaastais koos viie lapsega Krimmist lahkuma. Pere ainus tütar ei pidanud raskele teekonnale vastu ja suri.

Samal teemal

02.02.2017
HAKKAB JÄLLE PIHTA! Riigiduuma saadik: Venemaa boikoteerigu Eurovisioni?
22.08.2016
TRAAGIKA JA VALU | Eurovisioni võiduloole vändati video
26.07.2016
Ukraina ei suuda valida Eurovisioni võõrustajalinna
21.06.2016
2017. aasta Eurovisioni võõrustajaks pürgib kuus Ukraina linna