Jüri Pootsmann laeval esinemasFoto: Katharina Toomemets
Üritused
16. mai 2016, 15:19

Jüri Pootsmann Eurovisioni poolfinaali viimasest kohast: ma ei ole kurb (83)

„Ma ei ole kurb, et poolfinaalis viimaseks jäin. Ma arvasin, et olen kurb, kuid ei ole,“ ütleb tänavu Eestit Eurovisionil esindanud Jüri Pootsmann. „Meie andsime endast reaalselt parima ja kõik läks nii, nagu tahtsime.“

Nädalavahetusel jõudis tänavune Eurovisioni lauluvõistlus finaalini, kuid Eestil sinna asja ei olnud. Kuigi paljud fännid ja ajakirjanikud olid kindlad, et Eesti jäi finaalist napilt välja, selgus, et tegelikult oli meie esinduslugu „Play“ hoopis oma poolfinaalis viimane. Kui juurde arvata ka finaali punktid, jäime kokkuvõttes eelviimaseks. Jüri Pootsmann end sellest aga heidutada ei lase. „Ma ei põe absoluutselt. Kui finaali ei saa, pole tegelikult vahet, mitmendaks jäid,“ ütleb Jüri ja kinnitab, et Eesti tiim tegi endast parima ja kõik läks nii, nagu nad soovisid. „See oli väga hea. Muidugi oli mul eetrinärv, aga see on ka loomulik, kuna olen nii noor.“ Pootsmann usub, et sellel peab mingi tähendus olema, et koht just kõige parem ei tulnud. „See annab mulle sisse lisamotivatsiooni, et end veel rohkem edasi lükata.“

Jüri on Eesti muusikaareenil olnud napilt aastakese, kuid juba saavutanud palju – võitnud superstaarisaate, pälvinud aasta meesartisti tiitli ja võitnud „Eesti laulu“. Nüüd on ta käinud ka Eurovisionil. „See polnud läbikukkumine, kord peab tagapool ka ära käima. Mul on Eestis nii hästi läinud, kolm on kohtuseadus ja ma arvasingi, et ega neljas kord ei saa enam nii hästi minna,“ ütleb Jüri, kuid lisab, et muidugi lootis ta finaali saada. Kuidas ta võrdleks omavahel staarisaate ja „Eesti laulu“ finaalide ning Eurovisioni poolfinaali? „Ma olin iga kord erinev inimene. See on küll olnud lühike aeg, kuid olen aastaga nii palju muutunud. Need kõik kogemused on mulle olnud väga erilised ja ma ei saa neid võrrelda. Olin igal laval justkui uus inimene, sest kasvasin pidevalt,“ ütleb Jüri.

Ukraina võidu üle õnnelik

Laulja  käis publikuna vaatamas ka suurt finaali ja ütleb, et see oli vägev. „Ka Mart Normet ütles, et see oli üks Eurovisioni ajaloo parimaid show’sid. Võib-olla ongi see märgilise tähendusega, et läksin just sel aastal ja jäin parimal show’l viimaseks,“ ei ole Jüri hääles kübetki pettumust. „Ma usun saatusesse, ju see pidi nii minema.“ Pootsmann ütleb, et tahaks kindlasti euromelu kindlasti veel kogeda. „Rääkisin ühe delegatsiooniliikmega, kes on väga palju Eurovisionil käinud ja ta ütles, et tänavu on väga eriline see, et kõik osalejad said omavahel väga hästi läbi.“ Jüri on isegi varem kõigi head läbisaamist korduvalt rõhutanud ja ütleb, et see oligi tema jaoks vast kõige meeldejäävam. „Kindlasti tahaksin ma uuesti minna, väga tore oli.“

Sellega, et Ukraina võitis, jäi Jüri väga rahule. „Jamala oli algusest peale minu lemmik. See on väga märgilise tähendusega lugu – mitte tavaline poplaul, vaid väga poliitiline. Ma mõtlesin, et sellel võib minna väga hästi või väga halvasti, kuid ma poleks arvanud, et ta võiks võita. Aga mul on väga hea meel, jess!“ on Jüri õnnelik. Tänavu tutvustati ka uut hääletussüsteemi, mis tagas selle, et viimaste hetkedeni poleks teada, kes võistluse võidab. „See on ülihea süsteem, pinge oli tõesti lõpuni laes,“ ütleb Jüri. „Seda kasutab ka Melodifestivalen, mida ma sel aastal väga palju jälgisin. Väga tore uuendus.“

Sügisel annab välja uue plaadi

Milline oli aga Jüri jaoks Eurovisioni kõrghetk? Kas kolm minutit eurolaval? „Kindlasti mitte ainult see. Ma tutvusin ka uskumatult tähtsate inimestega, näiteks Melodifestivaleni juhi ja Eurovisioni produtsendi Christer Björkmaniga. Lisaks paljude riikide delegatsioonijuhtide ja lauljatega.“ Eurovisioni finaalis esines ka superstaar Justin Timberlake, keda Jüril kahjuks näha ei õnnestunud. Käisid küll jutud, et staar käis pärast finaali ka teiste osalejatega euroklubis pidutsemas, kuid keegi teda seal ei näinud.

Pühapäeva õhtul sõitis delegatsioon koju. Kui mindi lennukiga, siis tagasiteeks oli valitud Tallinki laev Victoria, kus Jüri ka väikese kontserdi andis. "Ega siis igaüks sellist kohta ei saavuta," viskas Jüri ka laval poolfinaalis saadud 18. ehk viimase koha üle nalja ning esitas publiku kaasa elades ka oma euroloo "Play". "Ma olen küll ühe korra varem laeval esinenud," tõdes Jüri hiljem Õhtulehe ajakirjanikele. Kuigi meri oli üsna tormine ja laev kõikus, siis lauljat see väga ei häirinudki. "Kõigutama hakkas umbes poole kava pealt, alguses ei tundnudki eriti. Aga me liikusime nii palju, et väga ei saanud aru." Eestlased võtsid kohe lava ette ritta, et Jüri lõõritamise järele ka tantsu lüüa ja Pootsmannil on selle üle ainult hea meel. Pärast tuli tal muidugi ka autogramme jagada! „Väga mõnus publik oli ja kõik tulid õnneks kaasa tantsima. Tõesti tore oli näha eestlaste toetust siin.“

Kodumaal Jüri pikalt puhkama ei jää. 29. mai annab ta Kultuurikatlas Mick Pedajaga ühiskontserdi. Lava tuleb väga lahe ja ma loodan, et tuleb palju inimesi. Meie kavatseme laval lahedad olla ja kontserti sajaga nautida,“ seletab Pootsmann. Mick ja Jüri on mõlemad pärit Raplast. „Oleme sõbrad ja meil on suhteliselt sarnane mõtlemine, seega otsustasime, et võiks midagi koos teha,“ räägib mees, kuidas kahel muusikul ühiskontserdi mõte tuli. Sügisel on aga oodata Jüri uut plaati, mis valminud koostöös Sten Sheripoviga. „Ta on täielik geenius ja võtsimegi koos vastu otsuse teha täispikk plaat. Tegemist on eestikeelse plaadiga, sest mulle meeldib eesti keeles laulda,“ ütleb Jüri ja lisab, et püüab enne kanda kinnitada kodumaal ja siis sihib Soome ja Skandinaaviasse.